RSS

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

Wycena działalności gospodarczej. Wpływ typu ewidencji.

Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej (firmy jednoosobowej) jest dokonywana w dużej mierze na podstawie dokumentów finansowych…

Jak adaptogeny mogą wspierać odchudzanie?

W obliczu rosnącego problemu otyłości, wiele osób szuka skutecznych i bezpiecznych metod wspierających utratę wagi.…

Rola naturalnych emulgatorów w poprawie jakości produktów spożywczych

Świadomość zdrowego odżywiania rośnie, społeczeństwo zaczyna przyglądać się składnikom, które znajdują się w produktach spożywczych…

«
»

Atopowe zapalenie skóry: możliwości leczenia

  • Napisany przez:

Atopowe zapalenie skóry to jedna z chorób, z którą zgłasza się do lekarza coraz więcej pacjentów. Co ma wpływ na jej powstawanie i czy można ją skutecznie leczyć? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na temat AZS.

Atopowe zapalenie skóry wyróżnia się charakterystycznym obrazem klinicznym, który pomaga w prawidłowej diagnozie. AZS to schorzenie ciężkie do wyleczenia. Wymaga ogromnej cierpliwości i systematyczności ze strony pacjenta. Obecnie istnieje szereg możliwości, aby złagodzić jego nieprzyjemne objawy. Przedstawiamy ci te najbardziej skuteczne i najczęściej stosowane.

AZS – nawracająca choroba skóry

W dermatologii wyróżnia się wiele różnorakich chorób. AZS jest jedną z najczęstszych, która dotyka ludzi w różnym wieku. Zwykle pojawia się tuż przed 2. rokiem życia, ale może występować także później, u dorosłych. Ma podłoże zapalne i jest stanem przewlekłym. Charakteryzuje się nawrotami, które pojawiają się w różnych odstępach czasowych. Zmianami typowymi przy AZS są:

  • pęcherze;
  • świąd o różnym nasileniu;
  • rumień;
  • zwiększona suchość i szorstkość skóry.

AZS – przyczyny powstawania

Można wyróżnić kilka czynników, które mają wpływ na pojawienie się egzemy (AZS). Są to przede wszystkim zmiany wewnątrzpochodne, czyli skłonności genetyczne, a także zaburzone funkcje białka zwanego filagryną. Skóra nie jest chroniona w sposób, w jaki powinna i łatwo przenikają do niej drobnoustroje, alergeny i inne związki. Do czynników pochodzących z zewnątrz zalicza się kontakt z substancjami drażniącymi, stres, leki.

Leczenie atopowego zapalenia skóry – najlepsze metody

Każde pojawienie się egzemy powinno zostać skonsultowane z dermatologiem. Tylko on może ustalić prawidłowy plan leczenia oparty o środki farmakologiczne. W przypadku AZS najczęściej stosuje się:

  • produkty do stosowania miejscowego (w formie maści), których głównym składnikiem są glikokortykosteroidy;
  • preparaty łagodzące świąd (przeciwhistaminowe) – często stosowane na noc;
  • antybiotyki (tylko w przypadku nadkażenia zmian w wyniku nadmiernego drapania), w formie miejscowej lub doustnej;
  • leczenie światłem ultrafioletowym;
  • środki wspomagające pracę układu odpornościowego (w bardzo ciężkich przypadkach – cyklosporyna).

AZS – codzienna pielęgnacja

Ze względu na osłabienie bariery ochronnej skóry, w codziennej pielęgnacji należy się skupić na jej odbudowaniu. Po każdym myciu konieczna jest aplikacja emolientowego kremu. W kosmetykach należy unikać bogatych składów INCI o silnie aktywnym działaniu, barwników, a także związków zapachowych.

Atopowe zapalenie skóry – możliwe powikłania

Świąd jest nieodłącznym elementem AZS, a w wyniku nadmiernego drapania skóra zostaje jeszcze bardziej podrażniona. Pojawiają się na niej rozległe rany, co może prowadzić nawet do różnego rodzaju zakażeń, które trzeba natychmiast leczyć. Jednym z nich jest gronkowiec złocisty.

 

Medycyna pozwala na skuteczne niwelowanie objawów AZS. Chcąc długo cieszyć się wyleczoną skórą, musisz zadbać także o odpowiednią pielęgnację. Należy unikać czynników, które potencjalnie mogą pogarszać problem.

Materiał zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/co-stosowac-w-walce-z-hemoroidami/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu