RSS

Zcash – anonimowa kryptowaluta, zbudowana na kodzie źródłowym…

Kryptowaluta Zcash to projekt, który działa od jesieni 2016 roku. Zcash jest określany mianem odpowiednika…

Kto może starać się o dotacje unijne?

W przeciągu kilkunastu lat bycia w Unii Europejskiej nasz kraj, otrzymał z dotacji nawet do…

Zakłady na piłkę nożną

O zakładach bukmacherskich słyszał chyba każdy z nas. Zainteresowanie nimi wzrasta przed eliminacjami do mistrzostw…

Co stosować w walce z hemoroidami?

Hemoroidy to dla wielu osób wstydliwy problem, choć tak naprawdę jest on bardzo częsty. Wskazuje…

«
»

Foodtruck i sanepid – co trzeba wiedzieć?

  • Napisany przez:
Food truck to biznes, który daje bardzo dużo możliwości. Prowadząc tego rodzaju działalność możemy codziennie pojawiać się w różnych miejscach w całej Polsce. Ponadto mamy możliwość zaopatrywania w jedzenie różnych imprez. Warto jednak dowiedzieć się, jakie są wymagania ze strony sanepidu w przypadku foodtracków.

Foodtruck: sanepid, najważniejsze wymagania

Jeżeli chcemy otworzyć swój własny food truck, musimy na początku zmierzyć się z uzyskaniem wszelkich potrzebnych pozwoleń, poprzedzonych wypełnieniem wymaganych dokumentów. Warto podkreślić, że zgodnie z obecnymi przepisami prawa musimy złożyć odpis z KRS bądź wydruk z CEIDG.

Żeby sanepid wydał nam zgodę na prowadzenie takiej formy działalności, koniecznie trzeba przedłożyć dowód rejestracyjny pojazdu, który będzie wykorzystywany do prowadzenia tego typu działalności gastronomicznej. Trzeba też wspomnieć o tym, że bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż konieczne okazuje się także nawiązanie współpracy z firmą, która zajmuje się odbiorem oraz utylizacją olejów spożywczych. Należy pamiętać o tym, że frytury używane są w praktycznie każdym lokalu gastronomicznym.

Bardzo ważne będzie także badanie wody, jeżeli celem jest korzystanie z przyłącza wodnego. Nie wolno zapomnieć też o zagwarantowaniu podstawowych sanitariów dla naszych pracowników. Z tego powodu trzeba zapewnić toaletę oraz stosowną dokumentację z nią związaną.

Mała gastronomia a sanepid

Żeby uzyskać od sanepidu pozwolenie na prowadzenie mobilnego punktu gastronomicznego, należy przedstawić dokumenty, które dotyczą systemu Dobrych Praktyk Higienicznych. Odpowiednie dokumenty trzeba także przedstawić do systemu Krytycznych Punktów. Nie wolno ponadto zapomnieć o złożeniu papierów do systemu Dobrych Praktyk Produkcyjnych. Obecne przepisy prawa wymagają złożenia dokumentów do wszystkich tych systemów. Warto podkreślić, że w przypadku prowadzenia food trucka możliwa będzie praca tylko na bazie półproduktów.

Food truck – wymagania wobec pojazdów

Oprócz złożenia dokumentów do odpowiednich instytucji bardzo ważną kwestią okazuje się to, gdzie nasz foodtruck będzie stał. Należy pamiętać o tym, że nie wolno go postawić, gdzie tylko się nam podoba. Najlepsze miejsca znajdują się przy targowiskach, terenach niekomunalnych, czy w pobliżu szkół. Przed postawieniem naszego pojazdu trzeba najpierw uzyskać zgodę organu, który danym terenem zarządza. Warto pamiętać o rożnych eventach i zlotach, które stanowią świetne źródło dochodów. Ponadto postawienie food trucka na różnych imprezach to świetna promocja.

Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że osoby prywatne, dysponujące miejscem, mogą udostępnić nam teren na food trucka. W takim przypadku trzeba spisać umowę najmu, którą należy później przedstawić, ubiegając się o pozwolenie. Foodtruck może okazać się bardzo dochodowym biznesem. Bardzo dużo zależy od jakości przygotowanego jedzenia. Jeżeli będzie smaczne i będziemy stali pojazdem w dobrym miejscu, to możemy być spokojni o dochody. Mobilna gastronomia cieszy się coraz większą popularnością, więc zdecydowanie warto zainteresować się wymaganiami i już dziś pomyśleć o własnym biznesie.

Właścicieli food trucków zainteresowanych usprawnieniem pracy zachęcamy do zapoznania się z ofertą: https://gopos.pl/foodtruck

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu