Okulary korekcyjne męskie – jak wybrać odpowiednie?

Oprawki męskie – jak dopasować je do kształtu twarzy?
Na rynku dostępne są oprawki męskie do okularów korekcyjnych w różnych kształtach i kolorach. Wybór jest ogromny. Z łatwością można dopasować je do swojego stylu. Trzeba jednak pamiętać, że muszą one pasować również do kształtu twarzy. Tutaj mogą pojawić się pewne trudności. Oprawki, które się nam podobają, nie zawsze są odpowiednim wyborem. Dlatego warto sugerować się poniższymi wskazówkami:
- twarz kwadratowa – oprawki zaokrąglone lub okrągłe,
- twarz okrągła – oprawki kanciaste,
- twarz owalna – każdy rodzaj oprawek (ale nie powinny one wystawać poza obrys twarzy),
- twarz trójkątna – okulary zaokrąglone,
- twarz podłużna – okulary kanciaste.
Dopasowanie oprawki do kształtu twarzy jest bardzo istotne. Nieodpowiednia może podkreślić mankamenty urody.
Aby określić kształt twarzy, należy dokładnie przyjrzeć się jej w lustrze, a nawet wykonać jej obrys. Można też zmierzyć szerokość i długość całej twarzy oraz jej poszczególnych elementów (głównie brody, czoła, kości policzkowych).
Z jakiego materiału mogą być wykonane oprawki męskie?
Oprawki męskie są obecnie produkowane z różnego rodzaju materiałów. Dostępne są okulary wykonane z tworzywa sztucznego o różnej jakości. Ich zaletą jest lekkość, a także mnogość wzorów i kolorów.
Chętnie wybierane są również oprawki metalowe – np. wykonane ze stali nierdzewnej. Są one bardzo lekkie, a przy tym wytrzymałe. Okulary tego typu są eleganckie i subtelne. Często przybierają geometryczne wzory.
Można zdecydować się również na okulary wykonane z materiałów ekologicznych. Nikogo nie dziwią oprawki z recyklingu, drewna, bambusa. Wyglądają ciekawie, są wytrzymałe, lekkie, a jednocześnie nie przyczyniają się do niszczenia środowiska.
Okulary korekcyjne męskie – czy warto wybrać powłokę antyrefleksyjną?
Powłoka antyrefleksyjna jest umieszczana na szkłach okularów korekcyjnych. Jest to filtr, który ma na celu neutralizowanie różnego rodzaju refleksów. Są to odbicia światła, które zaburzają prawidłowe widzenie. Ich brak jest szczególnie ważny w przypadku osób, które pracują przy komputerze, przy sztucznym świetle lub prowadzą samochód.
Jak dbać o okulary korekcyjne?
Oprawki korekcyjne mogą wytrzymać przez lata. Często zdarza się, że konieczna jest jedynie wymiana szkieł, jeżeli wada wzroku pogłębia się. Jednak, aby przez cały czas okulary były w dobrym stanie, trzeba o nie odpowiednio dbać.
Okulary korekcyjne w czasie, w którym nie są używane, należy odkładać do etui. Dzięki temu nie są one narażone na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba także uważać podczas uprawiania sportów (zwłaszcza kontaktowych i gier zespołowych). W takich sytuacjach lepiej rozważyć soczewki kontaktowe (jeżeli nie ma przeciwwskazań). Dobrze jest regularnie czyścić szkła i oprawki przeznaczoną do tego miękką ściereczką.
Artykuł partnera