Przeszczep włosów — kiedy się wykonuje, jak przebiega zabieg, jak dbać o przeszczepione włosy?

Przeszczep włosów to zabieg chirurgii plastycznej polegający na pobraniu mieszków włosowych i wszczepieniu ich w miejscu dotkniętym procesem łysienia. Można w ten sposób również zagęścić przerzedzone włosy na głowie, na brodzie czy brwiach. Nowoczesne metody dają jak najlepsze efekty. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przebiega taki zabieg oraz w jakie sposób dbać o przeszczepione włosy.
Jak dbać o przeszczepione włosy?
Pielęgnacja przeszczepionych włosów ma kluczowe znaczenie. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać światła słonecznego, ponieważ operacja powoduje, że skóra głowy staje się bardzo wrażliwa. Zaleca się, pozostanie w domu przez kilka dni, a po upływie tego czasu przez pewien okres nosić nakrycie głowy, co pozwoli na szybsze zagojenie ran po zabiegu. Po kilku tygodniach nakrycie można zastąpić stosując filtr przeciwsłoneczny o zawartości SPF co najmniej 30. Pielęgnacja włosów po przeszczepie zakłada również zapewnienie właściwego przepływu krwi. Dlatego kładąc się spać, należy sięgać po dodatkowe poduszki, by podnieść głowę. Najlepiej sprawdzą się w tym zakresie te w kształcie klina. Pierwsze mycie włosów może zostać wykonanie dopiero 3 dnia po zabiegu. Potem należy myć je codziennie, używając przy tym delikatnych, ale dokładnie oczyszczających kosmetyków. Szampon można rozpuścić w szklance wody, by w zapewnić możliwie jak najdelikatniejszy sposób mycia. Inne tego typu metody i domowe porady znajdziesz również na medigo.pl. Mycie należy wykonywać przy lekkim strumieniu wody o maksymalnej temperaturze 40 stopni. Preparat myjący wklepujemy, gdyż tarcie spowoduje nadwyrężenie nowo przeszczepionych włosów. Istotny jest również sposób osuszania. Nie wolno włosów pocierać, naciskać ani przeciągać dłonią po skórze głowy. Włosy zostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Nie należy wycierać głowy ani mocno naciskać a ręcznik po każdym umyciu wymienić na nowy.
Przeszczep włosów – kiedy się go wykonuje?
Transplantacja włosów jest jednym ze sposobów na problemy z łysieniem na głowie, twarzy oraz innych części ciała. Większość zgłaszających się pacjentów stanowią mężczyźni. Przyczyną nadmiernego wypadania u nich włosów jest męski hormon płciowy będący pochodną testosteronu. Przeszczep włosów zalecany jest również osobom, które w wyniku choroby lub wypadku straciły dużą część owłosienia, a także ci cierpiący na łysienie bliznowaciejące lub androgenowe. W przypadku postępującego łysienia na zabieg nie od razu można się zdecydować. Najpierw należy udać się na wizytę do trychologa, aby ocenił indywidualną sytuację oraz zaproponował inne możliwości leczenia.
Jak wygląda zabieg przeczepienia włosów?
Podczas konsultacji z lekarzem ustala się nową linię włosów, tak aby uzyskać naturalny wygląd. Rysowana jest na skórze tuż przed zabiegiem, który trwa 1 – 3,5 godziny. Czas uzależniony jest od rozmiaru łysiny, ilości implantów, gęstości ich rozmieszczenia, wieku pacjenta oraz wybranej techniki. Przed zabiegiem stosowanie jest znieczulenie miejscowe, a po wszystkim można udać się do domu. Tylko w przypadku dzieci wykorzystuje się znieczulenie ogólne. Pierwszym etapem jest zgolenie włosów na potylicy w miejscu, z którego pobrany pasek owłosionej skóry o szerokości 0,5 – 1 cm. Pasek dzieli się na implanty zawierające 1-3 mieszków włosowych. Blizna po pobranym pasku ma milimetrową szerokość, którą łatwo kryją włosy, jakie wyrosną w tym miejscu. Tam, gdzie włosy będą wszczepiane, nasącza się roztworem soli fizjologicznej, co sprawia, że skóra staje się twardsza.
Artykuł zewnętrzny