RSS

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać?

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać? Planując podróż na Gran Canarię, ważnym elementem wyprawy…

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

Wycena działalności gospodarczej. Wpływ typu ewidencji.

Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej (firmy jednoosobowej) jest dokonywana w dużej mierze na podstawie dokumentów finansowych…

Jak adaptogeny mogą wspierać odchudzanie?

W obliczu rosnącego problemu otyłości, wiele osób szuka skutecznych i bezpiecznych metod wspierających utratę wagi.…

«
»

Badania NDT – metody, zastosowanie, specyfikacja

  • Napisany przez:
Badania NDT – co to takiego? Gdzie znajdują zastosowanie? Dlaczego są tak istotne? O tym wszystkim napiszemy w poniższym artykule.

Badania NDT – co to takiego?

Przez badania NDT (NDT to skrót angielskiego wyrażenia Non Destructive Testing) rozumiemy różne rodzaje technik badawczych, jakie wykorzystuje się do wykrywania wad. Materiały sprawdza się w taki sposób, by ich nie zniszczyć. To więc całkowicie niedestrukcyjny sposób sprawdzania różnych obiektów. Najczęściej się je stosuje do badań nieniszczących metali, oceniając stan ich trwałości, biorąc pod uwagę różne gałęzie przemysłu. Badania można też wykorzystywać do bieżącej diagnostyki i monitoringu pracujących instalacji, co pozwala określić stan techniczny badanych obiektów. To umożliwia wskazanie miejsc, które wymagają remontu. Cały monitoring zaś minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych i niebezpiecznych awarii.

Metody i rodzaje badań NDT

Żeby poznać metody i rodzaje badań NDT, trzeba sięgnąć po zapisy Normy PN-EN ISO 9712,  w której zawarto najważniejsze z nich. Możemy wyróżnić takie badania jak radiograficzne RT (analogowe, cyfrowe RT-DR, RT-CR), badania ultradźwiękowe (w tym zaawansowane techniki jak UT-PA, TOFD), ultradźwiękowe badania szczelności TT, ultradźwiękowe badania grubości UTT/UTM, badania magnetyczno-proszkowe MT, badania penetracyjne PT, badania wizualne VT, badania identyfikacji materiału PMI, badania twardości HT, badania wiroprądowe, badania szczelności LT czy badania NDT otworów centralnych wałów.

Kiedy i gdzie stosuje się badania NDT?

Badania NDT wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie najważniejsze są takie cechy jak pewność niezawodności i ciągłości działania badań. Równie ważne jest to, by jak najbardziej obniżyć ryzyko awarii. Dzieli się je na kilka rodzajów, a zależnie od miejsca stosowania, preferuje się różne typy badań NDT. Podstawowym sposobem wykonania zakresu jest metoda wizualna (VT), czyli wzrokowa ocena badanego obiektu. Inne często stosowane są badania penetracyjne (PT), prądów wirowych (ET) czy magnetyczno-proszkowe (MT). Wśród bardziej zaawansowanych metod stosuje się metody radiograficzne (RT) i ultradźwiękowe (UT).

Badania NDT w Turbolab – dlaczego warto?

Ważne, by badania NDT wykonała profesjonalna firma – Turbolab, która świadczy usługi związane z badaniami NDT oraz honowaniem otworów wałów. Współpracuje z wieloma firmami, które zajmują się obróbką metali, przemysłem ciężkim, energetyką, firmami produkującymi turbiny wiatrowe, wirniki i generatory turbin. Działalność Turbolab w zakresie NDT obejmuje pomiary średnic w zakresie 40÷250mm, badania wizualno-boroskopowe, badania prądowirowe, badania ultradźwiękowe, badania magnetyczno-proszkowe. Dzięki tym badaniom jesteśmy w stanie zweryfikować stan istniejącej konstrukcji, by następnie dokonać jej oceny. Do tego celu stosuje się specjalistyczny sprzęt renomowanych producentów jak Everest, Olympus, WOLF, Mitutoyo, K+D. Personel przeprowadzający badania posiada certyfikaty NDT 2 i 3 stopnia. Wszystkie badania nieniszczące wykonywane są zgodnie z wytycznymi klienta. Mogą one odbywać się w hali Turbolab lub bezpośrednio u klienta.

Nie ma wątpliwości, że badania NDT są bardzo ważne w wielu obszarach działalności. Mamy nadzieję, że w powyższym artykule wyjaśniliśmy, na czym dokładnie one polegają.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu