RSS

Libido - co to jest i jak je…

Libido - każdy choć raz w życiu usłyszał o nim w kontekście zbyt wysokiego lub…

Kto podlega zwolnieniu z podatku od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym – zasila budżet gminy, na której znajduje się działka…

Pianka do mycia twarzy

Pianka do mycia twarzy to kosmetyk, którego głównym zadaniem jest oczyszczenie skóry twarzy z zanieczyszczeń,…

Zarabianie na promocjach bankowych jest teraz proste jak…

Banki organizują wiele atrakcyjnych promocji, aby zachęcić klientów do wybrania ich oferty. Zobacz, jak działają…

«
»

Co oznacza R w kółku i inne symbole przy logo firmy?

  • Napisany przez:

Obserwując różne firmy na rynku, na pewno zauważyłeś, że przy ich logo widnieją różne symbole. Czasem znajdują się one w środku okręgu, a innym razem występują samodzielnie. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co one oznaczają? A może chcesz założyć przedsiębiorstwo i myślisz, że takie oznaczenie pomoże Ci w interesach? W poniższym artykule wyjaśniamy użycie różnych symboli własności intelektualnej.

Czym jest charakterystyczna R-ka w kółeczku?

To jeden z symboli, który przedsiębiorcy umieszczają przy swoim logo. Wziął się on od angielskiego słowa „registered”, które informuje odbiorców, że znak towarowy jest oficjalnie zarejestrowany. Rejestracja będzie odnosić się, w zależności od sposobu i miejsca jej dokonania, do Polski, Unii Europejskiej lub wybranych państw świata.

Ważne! Umieszczanie ® przy zarejestrowanym logo jest dobrowolne. Jeżeli jednak swojego znaku nie chronisz za umieszczanie R-ki przy logo stanowi wykroczenie.

 

Ludzie najczęściej źle tłumaczą symbol ®

R w kółku łatwo znaleźć na wielu produktach. Szczególnie mocno eksponowana jest na lekach. Ta powszechność tego symbolu nie idzie jednak w parze z jego prawidłowym rozumieniem. Panują w tym zakresie dwa najczęstsze mity:

R w kółku to symbol oryginalności.

Ludzie nagminnie łączą ® z oznaką oryginalności. 

Przyjmują, że jeżeli przy danym produkcie jest R-ka to oznacza, że nie jest podróbką. Tylko dlaczego nieuczciwa konkurencja nie miałaby go skopiować? Przez ten mit już wiele sklepów musiało się bronić przed zarzutem sprzedawania podróbek.

R w kółku informuje o posiadaniu praw autorskich.

To również nie prawda. R-ka co prawda ma związek z własnością intelektualną, ale nie z prawami autorskimi. O prawach autorskich świadczy umieszczenie innego symbolu, ale o nim przeczytasz w dalszej części.

Dlaczego warto zastrzec znak towarowy?

Rejestracja znaku towarowego może przynieść Ci masę korzyści. Formalnie dokonuje się tego w Urzędzie Patentowym. Pamiętaj, że możesz w tym celu skorzystać z usług rzecznika patentowego.

Poniżej trzy największe korzyści z takiej rejestracji:

1) Uzyskujesz monopolu na używanie nazwy/ logo.

Po przejściu całej procedury otrzymasz świadectwo ochronne. Będziesz tam zapisany jako właściciel praw do swojej marki. To ważne, bo w przypadku sporu o nazwę wystarczy przed sądem przedłożyć ten dokument. W takim przypadku nikt nie będzie kwestionował przysługujących nam praw. Warto też pamiętać, że jeżeli znaki nie zarejestrujemy to może to na siebie zrobić nasza bezpośrednia konkurencja, a nawet były pracownik.

2) Łatwiej będzie Ci walczyć z nieuczciwą konkurencją.

Osiągając sukces, narażasz się na powstanie konkurencji, która z premedytacją wejdzie w identyczną lub podobną nazwę jak Twoja. Często skutecznie zmusisz ją do rebrandingu wysyłają pismo przedprocesowe. Konkurent widząc świadectwo ochronne, będzie wiedział, że w sporze nie ma większych szans i zastosuje się do żądań.

3) Przeniesienie praw do znaku towarowego po Twojej śmierci.

Rejestrując znak towarowy, uzyskujesz tzw. prawo podmiotowe. To oznacza, że możesz nim w trakcie życia dysponować (np. sprzedać, licencjonować czy zastawić na poczet kredytu w banku). Jeżeli jednak znak zarejestrowałeś jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, to po twojej śmierci spadkobiercy dziedziczą prawa do znaku. To ważne, bo mogą dzięki temu bez problemów kontynuować biznes pod rodzinną marką.

Jeżeli chcesz poznać pozostałe argumenty za rejestracją znaku towarowego, to obejrzyj poniższe nagranie:

Co oznacza symbol TM przy logo firmy?

Podobnie jak ®, przy logo firm często można zobaczyć symbol TM. 

Jest to skrót od angielskiego słowa „trademark” oznaczającego znak towarowy. Pod względem prawnym nie daje on Ci żadnych dodatkowych uprawnień. Jednocześnie stosowanie go nie spowoduje żadnych negatywnych konsekwencji prawnych. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: https://znakitowarowe-blog.pl/znaczek-tm-co-oznacza-symbol-r/

Co oznacza SM?

SM to oznaczenie w 100% pokrywające się ze znakiem TM. Jedyną różnicą jest rozszerzenie nazwy. Oznacza ona znak usługowy zamiast znaku towarowego. Podobnie jednak jak TM nie świadczy o tym, że przedsiębiorca swój znak zarejestrował.

Co oznacza C w kółku?

Symbol © oznaczający prawo autorskie. Zgodnie z prawem może się nim posługiwać autor stworzonego logo, bądź innego utworu.

Podsumowując

Różne symbole widniejące przy logo firmy dla przeciętnego konsumenta mogą wydawać się prestiżowe. Niestety stosowanie niektórych z nich może stanowić naruszenie prawa. Nie da się jednak ukryć, że najbardziej pozytywnie kojarzony jest symbol R w kółku. Rejestracja znaku po części uwiarygadnia markę na rynku, komunikując, że przedsiębiorca poważnie podchodzi do biznesu. 

Jeżeli interesuje Cię, z jakimi opłatami wiąże się taka rejestracja, to obejrzyj poniższe nagranie:

Artykuł partnera.

https://www.mistrzu.com/wizerunek-marki-a-gadzety-reklamowe/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu