Wyświetlacze Retina – co trzeba o nich wiedzieć?
Jednym z podstawowych parametrów, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, kupując nowego smartfona, jest ekran. Chodzi nie tylko o jego wielkość, ale także zastosowaną technologię. Coraz większe zainteresowanie wzbudzają wyświetlacze Retina, które można znaleźć w produktach marki Apple. Jakie są ich zalety?
Jak już zostało wspomniane, wyświetlacz Retina można spotkać w urządzeniach stworzonych przez koncern Apple. Co ważne, tylko w tych, ponieważ Apple zastrzegło tę nazwę, więc inni producenci nie mogą z niej korzystać. Wyświetlacze Retina bazują na standardzie LCD, który dodatkowo wykorzystuje technologię IPS. W ekran Retina wyposażone są między innymi niektóre modele smartfonów Apple, przykładowo nowy iPhone X, który możesz kupić tutaj https://www.euro.com.pl/telefony-komorkowe/apple-iphone-x-64gb-srebrny.bhtml.
Ekran Retina – rodzaje
Ekran Retina zapewnia szeroki punkt widzenia, pełny szczegółów obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości oraz głębokie nasycenie kolorów. Nie oznacza to jednak, że technologia ta nie jest rozwijana. Wręcz przeciwnie – regularnie pojawiają się jej nowe odsłony, w które później wyposażane są najnowsze laptopy, tablety i smartfony z nadgryzionym jabłkiem w logo.
Do najpopularniejszych rodzajów wyświetlaczy Retina zalicza się: Retina Display, Retina HD Display, Retina 4K Display, Retina 5K Display oraz Super Retina HD Display. Retina Display o ostrości 326 PPI to pierwsza wersja wyświetlacza, która powstała w 2010 roku. Jej nieco unowocześniona odsłona, przystosowana do większych ekranów, to Retina HD Display. Ekran ten można znaleźć między innymi w iPhonie 6 oraz iPhonie 8 Plus, gdzie jej ostrość wynosi odpowiednio 326 PPI i 401 PPI.
Wyświetlacz Retina 4K Display, zapewniająca rozdzielczość Ultra HD o ostrości 219 PPI, jest wykorzystywany przy produkcji iMaców. To samo zastosowanie, ale w przypadku większych ekranów, znajduje wyświetlacz Retina 5K Display, przy czym jego ostrość wynosi 218 PPI. Natomiast Super Retina HD Display to najnowsza technologia, bazująca na panelu OLED. Ekran ten obsługuje HDR, a jego ostrość wynosi 458 PPI.
Retina czy AMOLED?
Oczywiście nie jest tak, że Retina nie ma konkurencji. Choć nazwa ta została zastrzeżona, nie oznacza to, że na rynku nie ma podobnych rozwiązań. Najpoważniejszym rywalem Retiny jest wyświetlacz AMOLED. Co je łączy, a czym się różnią?
Podstawową różnicą między wyświetlaczami Retina a AMOLED jest technologia, na której bazują – w przypadku Retiny jest to LCD, a w ekranach AMOLED to OLED. Zarówno Retina, jak i AMOLED zapewniają wysokie zagęszczenie pikseli, wysoki kontrast oraz dobrą jasność – to cechy wspólne obu wyświetlaczy i trudno byłoby tu wskazać faworyta. Retinę wyróżniają jednak nasycone, naturalnie wyglądające kolory. W AMOLED także są one nasycone, lecz mogą niekiedy sprawiać wrażenie nierzeczywistych. Na korzyść Retiny przemawia ponadto długa żywotność ekranu, zaś wśród zalet AMOLED wymienia się dodatkowo szeroki kąt widzenia.
Artykuł partnera