Moc angielskiego. Za co pokochaliśmy ten język?
Pozycję języka angielskiego trudno kwestionować. Uczymy się go od dziecka, zaczynając już w przedszkolu, kontynuując naukę w szkole podstawowej, liceum i na studiach. Później pogłębiamy wiedzę na kursach i szkoleniach. Wszystko po to, by móc sprawnie komunikować się z ludźmi na całym świecie, by znaleźć wymarzoną pracę, bez problemów czytać anglojęzyczne artykuły, być na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie. Nieznajomość angielskiego zamyka dziś wiele drzwi. Nic dziwnego, że większości z nas zależy na tym, by jak najsprawniej posługiwać się tym językiem. Ale skąd właściwie wzięła się popularność angielskiego? Jak się go uczyć, by radzić sobie w każdej sytuacji? Sprawdzamy.
Angielski królem języków
Popularność języka angielskiego jest następstwem czasów kolonialnych. W XVI wieku Imperium Brytyjskie było prawdziwą potęgą. Państwo sprawowało władzę nie tylko na Wyspach Brytyjskich, ale w wielu mniej oczywistych zakątkach świata. Bermudy, Kajmany, Gibraltar, Gambia, Sierra Leone, Indie i wiele, wiele innych miejsc znajdowało się pod protektoratem Brytyjczyków. To wtedy zaczęła rosnąć popularność angielskiego, który dla wielu ludzi na całym świecie stał się drugim językiem. Mieszkańcy państw Afryki czy Azji po prostu musieli uczyć się języka kolonizatorów, by móc komunikować się w swoim własnym kraju.
Ale to nie wszystko. Choć wtedy zaczęła się rodzić pozycja języka angielskiego, to dopiero późniejsze sukcesy brytyjskiego przemysłu i nauki, a w końcu również kultury, umocniły status „króla języków”. W kolejnych wiekach to właśnie Wielka Brytania (oraz później USA) były miejscami, w których skupiał się jak w soczewce cały świat biznesu, przemysłu i odkryć naukowych czy medycznych. Cały świat musiał więc dostosować się do najsilniejszych, ucząc się ich języka.
Nauka angielskiego w każdym wieku
Dziś po angielsku mówią – jak wskazują szacunki – nawet dwa miliardy ludzi. Około czterysta milionów z nich to rodzimi użytkownicy. Pozostali to wszyscy ci, którzy uczą się go w szkole i na kursach. Żeby podszlifować umiejętności, warto uczyć się również w dorosłym życiu. Z pomocą przychodzi nam aplikacja Babbel, w której znajdziemy kursy językowe na różnych poziomach – od podstawowego do zaawansowanego. Możemy też uczyć się języka specjalistycznego – biznesowego, albo takiego przydatnego w podróży czy w restauracji. Każdy znajdzie tutaj lekcje dopasowane do swoich potrzeb. A cała edukacja przebiega wygodnie i bezpiecznie – nie musimy wychodzić z domu. Wystarczy smartfon, tablet lub komputer i kwadrans wolnego czasu. Kontynuujmy naukę przez całe życie, a bez wątpienia zaowocuje to sukcesami – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Artykuł partnera