RSS

Dlaczego Europa Wschodnia jest popularnym miejscem outsourcingu tworzenia…

Outsourcing IT to dość powszechne rozwiązanie dla firm z różnych części świata, od startupów po…

Dlaczego Warto Wybrać Pawilon z Płyty Warstwowej? Kluczowe…

Płyta warstwowa to nowoczesny materiał budowlany, który zdobywa coraz większą popularność wśród inwestorów i architektów.…

Artykuły biurowe niezbędne w każdej firmie

Kompletujesz wyposażenie biura? W takim razie sprawdź ten artykuł i zobacz, jakie akcesoria są niezbędne…

Z dala od ekranów: Korzyści z aktywnego spędzania…

Wakacje to czas, kiedy dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem, co może prowadzić do wielu…

«
»

Czujnik koloru – jak wybrać najlepszy?

  • Napisany przez:

We współczesnych zakładach produkcyjnych liczba czujników, wskaźników i rejestratorów jest ogromna. Bez tych wysoce wyspecjalizowanych urządzeń wiele biznesów nie miałoby racji bytu, a tempo produkcji w licznych zakładach byłoby kilkudziesięciokrotnie niższe. Do jednych z najważniejszych elementów wyposażenia fabryk należą czujniki koloru. Czym się wyróżniają, gdzie się je wykorzystuje i jak wybrać te najlepsze? Sprawdzamy.

Czujniki koloru – dlaczego są takie istotne i gdzie się je wykorzystuje?

Kolor to jedna z ważnych cech produktu – dlatego rozpoznawanie barw na etapie produkcji jest niezwykle istotne. Czasem może świadczyć o jakości wykonania, innym razem pozwala odsiać niepotrzebne elementy z taśmy produkcyjnej – dlatego czujniki koloru mają liczna zastosowania.

Czujniki kolorów są szeroko stosowane w bardzo wielu gałęziach gospodarki, między innymi w przemyśle farmaceutycznym, poligraficznym, samochodowym, spożywczym czy chemicznym. Wykorzystuje się je do rozpoznawania obecności koloru na takich elementach jak na przykład etykiety, nakrętki, opakowania, blistry, powłoki tabletek… Możliwości jest naprawdę wiele. Urządzenia te pozwalają na sortowanie oraz kontrolę jakości produkcji. Bez tych niewielkich elementów współczesne fabryki działałyby znacznie wolniej i mniej wydajnie– mówi specjalista z firmy Newtech.com.pl.

Czujnik koloru – zasada działania

To, jak działają czujniki koloru, zależy od typu urządzenia, z jakim mamy do czynienia. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że czujnik koloru wysyła w stronę analizowanej powierzchni promień białego światła, a następnie analizuje promieniowanie, jakie do niego powróci, za pomocą swojego systemu. Wcześniej użytkownik musi w danym systemie określić wartości wzorcowe – jeśli powracające promieniowanie mieści się w przedziale danych wartości, to czujnik rozpoznaje kolor i przekazuje dalej informację, aby mogło nastąpić pożądane działanie (na przykład oddzielenie jednego produktu od pozostałych).

Wśród najpopularniejszych urządzeń możemy wyróżnić dwa typy:

  • kolorymetry,
  • spektrofotometry.

Kolorymetry to czujniki koloru RGB – posiadają trzy filtry o kolorach typowych dla matrycy RGB, czyli czerwonym, zielonym i niebieskim. Te urządzenia rozpoznają i przetwarzają jedynie określone fale – te, które wcześniej użytkownik określił za pomocą wartości cyfrowych.

Z kolei spektofotometry, choć działają bardzo podobnie, są dużo dokładniejsze – rozszczepiają bowiem odbitą wiązkę światła na poszczególne barwy, dokładnie je analizując i podając użytkownikowi szczegółowy opis koloru.

Jaki czujnik wykrywania koloru wybrać?

Podejmując decyzję o wyborze czujników koloru powinniśmy pod uwagę wziąć przede wszystkim potrzeby przedsiębiorstwa. Nie każda firma potrzebuje urządzeń z najwyższej półki, o tak dużej czułości. Czasem prostsze, a jednocześnie tańsze rozwiązania w zupełności wystarczą na potrzeby produkcji.

Warto zwrócić uwagę na liczbę rozpoznawanych przez czujnik kolorów. Prostsze urządzenia (najczęściej kolorymetry) zazwyczaj rozpoznają zaledwie kilka barw, a informacja zwrotna, jaką wysyłają, określa jedynie, czy rozpoznany kolor należy do tych wprowadzonych w wytyczne czujnika. Urządzenia bardziej zaawansowane są w stanie rozpoznać nawet kilkadziesiąt kolorów i podać jednocześnie bardzo szczegółowe dane, takie jak odcień czy nasycenie barwy.

Innym istotnym czynnikiem decydującym o jakości czujnika jest jego czas reakcji. W przypadku niektórych zakładów produkcyjnych reakcja ze strony urządzenia musi nastąpić w ciągu ułamków sekundy. Koniecznie powinniśmy więc sprawdzić, czy interesujące nas urządzenie jest w stanie sprostać tym wymogom.

Czujniki koloru są dla współczesnej gospodarki niezwykle istotne. Bez ich udziału wiele czynności, które dziś są wykonywane przez maszyny, musiałoby nadal pozostawać w rękach pracowników fizycznych. Choć urządzenia te są niewielkie i na co dzień niemal ich nie dostrzegamy, warto poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z ich możliwościami przed zakupem – by mieć pewność, że wybraliśmy produkt najbardziej dopasowany do potrzeb naszego przedsiębiorstwa.

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu