Zakładasz lokatę w euro? Zobacz, co wpływa na jej zysk

Lokaty to bezpieczny sposób na pomnożenie zgromadzonych oszczędności. Dużą popularnością cieszą się nie tylko produkty umożliwiające ulokowanie środków w złotówkach, ale również w walutach obcych. Sprawdź, ile możesz zyskać, wybierając lokaty w euro.
Od kilku lat oprocentowanie lokat nie należy do wysokich – z powodu niskich stóp procentowych. Dotyczy to zarówno produktów pozwalających na gromadzenie polskich złotych, jak i w euro. Zanim więc zdecydujesz się na zdeponowanie tam środków, poznaj czynniki wpływające na wysokość możliwego do wypracowania zysku.
- Oprocentowanie
Od wysokości obowiązującego oprocentowania zależy to, ile pozwoli zarobić lokata w euro. I w tym przypadku niska wartość związana jest z rekordowo niskimi stopami procentowymi. W strefie euro kształtuje się ona właściwie na zerowym poziomie, dlatego lokata w euro ma niższe oprocentowanie niż lokata w polskich złotych.
- Czas trwania lokaty
Im dłuższa umowa, tym dłuższy okres, w którym pieniądze pracują na zysk. Często jednak to właśnie długoterminowe lokaty w euro charakteryzują się wyższym oprocentowaniem, co pozwala osiągnąć jeszcze większe odsetki.
Przykładem może być lokata walutowa w euro, której oprocentowanie wynosi:
- 0,4% w skali roku w przypadku lokaty 3-miesięcznej,
- 0,75% w skali roku w przypadku lokaty 12-miesięcznej.
Jeżeli więc chcesz osiągnąć większe zyski, warto rozważyć założenie lokaty długoterminowej. Trzeba jednak wcześniej upewnić się, że w najbliższym czasie zamrożone pieniądze nie będą potrzebne.
- Minimalna / maksymalna wpłacana kwota
Im większy kapitał będzie pracował na lokacie, tym większy zysk można osiągnąć. Dlatego warto – o ile istnieje taka możliwość – zdeponować możliwie dużą kwotę. Wcześniej jednak trzeba dowiedzieć się, czy bank nie nakłada limitów – zdarza się bowiem, że maksymalna kwota depozytu jest ograniczona np. do 100 tys. euro.
- Częstotliwość kapitalizacji
Im częściej dochodzi do kapitalizacji odsetek, tym wyższy zysk – za sprawą mechanizmu procentu składanego. W przypadku większości lokat – nie tylko walutowych, kapitalizacja następuje zwykle na koniec okresu. Oznacza to jednocześnie, że wcześniejsza wypłata środków skutkuje najczęściej utratą wszystkich odsetek.
Dobra lokata w euro – jak ją wybrać?
Dobra lokata w euro to produkt, który można znaleźć wśród dostępnych ofert przygotowanych przez banki. Przed wyborem warto jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Zalicza się do nich między innymi:
- oprocentowanie – im wyższe, tym lepiej; dobrze, jeśli jest stałe (szczególnie w przypadku lokat krótkoterminowych),
- czas trwania lokaty – powinien być zróżnicowany, co pozwoli dopasować produkt do indywidualnych potrzeb i oczekiwań,
- kwota depozyty – jeśli bank nie nałoży żadnych ograniczeń na kwotę maksymalną, lokata pozwoli osiągnąć spory zysk.
Warto także dowiedzieć się, jakie są konsekwencje wcześniejszej wypłaty środków. Niektóre banki dopuszczają możliwość odzyskania chociaż części odsetek.
Artykuł zewnętrzny