RSS

Dobroczynna moc kosmetyków naturalnych

Konsumenci mają coraz większą świadomość na temat kupowanych kosmetyków i ich składu. Interesują się również…

Czy lokata długoterminowa to dobre narzędzie do oszczędzania…

Oszczędzanie na emeryturę jest bardzo dobrym pomysłem. Przyszli emeryci z pewnością nie będą mogli liczyć…

Modna spódniczka dla dziewczynki - jak znaleźć najlepszą?

Spódniczka tiulowa dla dziewczynki to wyjątkowa cześć garderoby. Ta dziewczęca tutu sprawia, że każda mała…

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

«
»

Czy laserowe usuwanie tatuażu jest skuteczne?

  • Napisany przez:

Tatuaż to stale zyskująca na popularności forma ozdabiania skóry. Wykonanie tatuażu polega na wprowadzeniu pigmentów do skóry właściwej, co zapewnia trwałość powstałego rysunku. Tak głębokie umieszczenie barwników nie prowadzi do ich usuwania wraz ze złuszczającym się naskórkiem i blaknięcia tatuażu. Dla zdecydowanej większości osób posiadających tatuaż, trwałość rysunku na skórze jest niewątpliwie zaletą. Nie brakuje jednak osób, dla których tatuaż staje się problemem – i wówczas pojawia się konieczność usunięcia niechcianego tatuażu. Jakie zabiegi umożliwiają usuwanie tatuażu? I czy można skutecznie pozbyć się każdego tatuażu?

Dlaczego decydujemy się na zabieg usuwania tatuażu?

Tatuaż to specyficzna metoda zdobienia ciała. Każdy tego typu rysunek na skórze powinien wyglądać nienagannie – zwłaszcza, gdy zlokalizowany jest na odsłoniętym obszarze skóry. Niekiedy jednak wygląd tatuażu pozostawia wiele do życzenia. Może to wynikać z niewystarczających umiejętności osoby wykonującej tatuaż i uzyskania efektu, który znacząco odbiega od oczekiwanego. Co może pójść nie tak? Wybrany przez nas wzór może prezentować się na skórze inaczej, niż sobie wyobrażaliśmy. Na skutek niewłaściwej techniki wprowadzenia pigmentów w skórę może dojść do nierównomiernej dystrybucji barwnika czy pojawienia się rozmazanych konturów tatuażu. Migracja barwnika może być ponadto spowodowana reakcją układu immunologicznego na wprowadzony barwnik. Kolejnym powikłaniem wpływającym negatywnie na wygląd tatuażu jest powstanie blizn przerostowych, czyli bliznowców. Zjawisko to jest konsekwencją zbyt gwałtownej pracy igłą; szybka praca igłą i sięganie do zbyt głębokich warstw skóry może przyczynić się do powstania bliznowców i zniekształcenia tatuażu.

Niekiedy tatuaż wygląda bez zarzutu, a mimo to chcemy go usunąć. Może to dotyczyć wzorów, które były popularne wiele lat temu, dziś zaś straciły na popularności. Często usuwanymi tatuażami są te z imionami byłych partnerów czy przypominające o tych wydarzeniach z naszego życia, o których chcielibyśmy zapomnieć.

Od czego zależy powodzenie zabiegu usuwania tatuażu?

Usuwanie tatuażu https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-tatuazu/ polega na pozbyciu się pigmentów wprowadzonych w głębsze warstwy skóry. A to, czy uda się całkowicie usunąć barwnik zależy od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest kolor barwnika – najlepiej zabiegowi usuwania tatuażu poddają się ciemne pigmenty, czyli czarny, niebieski czy granatowy. Trudniej usunąć jest pigmenty czerwone, brązowe czy pomarańczowe, zaś najwięcej problemów przysparzają kolory żółty oraz zielony. Efektywność zabiegu usuwania tatuażu uwarunkowana jest także składem tuszu, którym wykonano tatuaż – niekiedy w celu uzyskania określonej barwy konieczne jest zmieszanie kilku pigmentów. Niemałe znaczenie ma także technika wykonania tatuażu, głębokość osadzenia pigmentów w skórze, a także rozmiar tatuażu.

Obecnie najskuteczniejszą metodą usuwania tatuażu jest laserowe usuwanie tatuażu. Jednak stosowanie laserów starszej generacji nie zawsze kończyło się powodzeniem. Lasery ablacyjne (laser CO2 lub Er:YAG) uszkadzały poszczególne warstwy skóry aż do miejsca lokalizacji barwnika, sprzyjały jednak powstawaniu infekcji czy blizn. Z kolei lasery nieablacyjne wymagały emitowania zróżnicowanych długości fal do usuwania poszczególnych barwników, co utrudniało usuwanie tatuaży wielokolorowych. Obecnie do dyspozycji najlepszych gabinetów medycyny estetycznej pozostaje laser najnowszej generacji – laser Q switch, który skutecznie usuwa każdy tatuaż.

 

Laserowe usuwanie tatuażu – laser Q switch

Laser Alma Harmony PRO Q switch to nowoczesna platforma łącząca działanie wiązki lasera oraz fali akustycznej. Wyemitowany przez laser ultrakrótki impuls światła zamienia swoją energię w falę uderzeniową, która docierając do pigmentów osadzonych w skórze właściwej powoduje rozbicie cząstek barwnika. Pigmenty są następnie usuwane, a skóra poddawana jest procesowi regeneracji. Zastosowanie lasera Q switch w celu usuwania nieudanego tatuażu umożliwia skuteczne usuwanie nawet rozległych tatuaży, wykonanych różnorodnymi barwnikami.

Warto mieć na uwadze, że usuwanie tatuażu to proces, a nie jednorazowy zabieg. Zawsze wymagane jest wykonanie serii zabiegów; już jednorazowe potraktowanie tatuażu laserem powoduje jego zauważalne blaknięcie, jednak na efekt ostateczny trzeba poczekać. Najczęściej wykonywanych jest około 6 – 10 zabiegów wykonywanych co 6 tygodni. Pojedynczy zabieg trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut, a po zabiegu wystarczy nałożyć na tatuaż opatrunek – i pacjent może powrócić do codziennej aktywności. Należy jdynie pamiętać, aby w pierwszych dniach po zabiegu dbać o okolice poddane działaniu lasera. Nie należy zdrapywać pojawiających się na skórze strupków, a skórę należy natłuszczać i chronić przed ekspozycją na słońce.

https://neonia.com.pl

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu