Czym zajmuje się logistyk i jak nim zostać?
W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na logistyków nieustannie rośnie, nic więc dziwnego w tym, że zawód ten staje się coraz bardziej popularny. Młode osoby coraz częściej decydują się na zdobycie wykształcenia i umiejętności w tej dziedzinie. Ponadto, korzyścią płynącą z takiej decyzji, oprócz rosnących potrzeb na osoby z takimi kompetencjami, są także wysokie zarobki oraz możliwość ciągłego rozwoju. Sama logistyka stanowi przede wszystkim proces polegający na planowaniu, realizowaniu i kontrolowaniu przepływu wszelkiego rodzaju towarów. Istnieje wiele obszarów, które obejmują nieco inny charakter i specyfikę pracy. Logistyk może zajmować się między innymi zagadnieniami związanymi z obsługą klienta, monitorowaniem zapasów, obiegiem informacji, transportem czy kwestią składowania towarów. Zarządzanie logistyką magazynową jest jednym z najbardziej powszechnych obszarów, który najczęściej przychodzi nam na do głowy myśląc o tej dziedzinie działalności. Z uwagi na to, że pojęcie logistyki jest dość obszerne, warto zgłębić ogólną wiedzę na temat samego zawodu i zastanowić się, w którym kierunku chcielibyśmy pójść.
Kto sprawdzi się na stanowisku logistyka?
Choć zapotrzebowanie na logistyków rośnie, a coraz więcej młodych osób postanawia pójść w tym kierunku swojego kształcenia, należy zaznaczyć, że nie każdy poradzi sobie na tym stanowisku. Tak jak ma to miejsce w przypadku większości zawodów, również i tu musimy posiadać określone cechy i umiejętności, aby nasza praca była efektywna i sprawiała nam przyjemność. Stanowisko to wymaga dużej odpowiedzialności, a także zdolności analitycznego myślenia. Ponadto, musisz polubić się z arkuszem kalkulacyjnym, ponieważ duża część Twojej pracy będzie wymagała skorzystania z jego funkcji. Logistyk powinien również opanować podstawy rachunkowości, a co więcej musi liczyć się z nieustanną pracą w zespole. Z uwagi na to, musisz posiadać łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz ich utrzymywaniu. Wielu pracodawców wymaga także posiadania certyfikatów, które potwierdzą Twoją znajomość języków obcych.
Gdzie możesz pracować jako logistyk?
Osoba, która zdobyła wykształcenie logistyczne, w tym samym czasie zyskała bardzo dużo możliwości, jeśli chodzi o docelowe miejsce zatrudnienia. Swoje ogłoszenia publikują między innymi firmy transportowe, spedycyjne, sklepy internetowe czy centra usług logistycznych. Jeżeli interesuje Cię zarządzanie logistyką magazynową z pewnością nie będziesz miał problemu ze znalezieniem oferty w swoim mieście, która spełni Twoje oczekiwania. Decyzja w głównej mierze uzależniona jest od Twoich oczekiwań co do samej firmy, miejsca czy kultury organizacyjnej. Na studiach z pewnością masz szansę skorzystać z niezliczonej ilości staży czy praktyk, dlatego już podczas edukacji warto pomyśleć o szukaniu swojej ścieżki kariery. Pamiętaj także, aby pod uwagę wziąć kwestie finansowe, ponieważ zarobki często uzależnione są od wielkości firmy.
Czy warto podjąć się pracy logistyka?
Logistyka jest dziedziną, która zaczęła bardzo szybko się rozwijać i nie wygląda na to, aby miała przestać. Z tego powodu, zapotrzebowanie na doświadczone osoby, które podejmą się takiej pracy, również będzie rosło. Zarządzanie logistyką magazynową, transport towarów oraz osób to obszary, które bezkonkurencyjnie potrzebują specjalistów. Jednak będziemy mogli zauważyć nowe kierunki w jakich rozwijać się będzie logistyka, stąd z pewnością w dziedzinach pokrewnych również nie zabraknie ofert pracy. Wysokie zapotrzebowanie bezpośrednio wpływa także na zarobki, które będą miały za zadanie zachęcić do zdobywania wiedzy i kształcenia się w tym kierunku.
Artykuł partnera
https://www.mistrzu.com/duzy-popyt-na-magazyny-mimo-pandemii/