RSS

Jak wybrać najlepszego dostawcę rozwiązań dla sieci trakcyjnych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że praktycznie nikt z nas na co dzień nie docenia istnienia…

Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 rok?

Rozliczenie PIT-36 2022 warto zrobić za pomocą specjalnego programu do rozliczania PIT. Dzięki temu unikniemy…

Fachowe doradztwo energetyczne dla twojej firmy

Zmiana polityki energetycznej w firmie może przyczynić się do uzyskania sporych oszczędności w skali roku.…

Do jakich krajów wymagana jest Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę i będziesz poruszał się własnym samochodem? W niektórych krajach wystarczy, że…

«
»

Negatywna historia kredytowa głównym problemem na drodze do uzyskania kredytu

  • Napisany przez:

Odrzucony wniosek o kredyt w banku może mieć wiele różnych przyczyn. Te najczęstsze, to niska zdolność kredytowa, czyli niski dochód lub dodatkowe obciążenia finansowe, bądź też negatywna historia kredytowa w bazach BIK czy zadłużenia w rejestrach dłużników.

Posiadamy stosunkowo dobry dochód, ale mimo tego bank nie chce udzielić nam kredytu? Może przyczyna odrzuconego wniosku o kredyt tkwi gdzie indziej? Może braliśmy kiedyś kredyt w banku lub sięgnęliśmy po zakup ratalny i nie regulowaliśmy zobowiązań ratalnych w ustalonym terminie? Jeśli były to drobne opóźnienia w spłacie raty, rzędu kilku dni, to raczej nie powinniśmy mieć powodu do obaw. Gorzej, jednak jeśli zdarzyły nam się znacznie większa opóźnienia rzędu 30 czy nawet 60 dni. W takiej sytuacji informacja o naszych opóźnieniach mogła trafić do bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK). A tam taka informacja, może być przechowywana, nawet do 5 lat od momentu zakończenia spłacania przez nas kredytu. Jeśli pójdziemy do dowolnego banku po kredyt, to najprawdopodobniej bank od razu odrzuci nasz wniosek, właśnie z powodu negatywnej historii kredytowej i niskiej oceny punktowej w bazie BIK.

Opłaciliśmy ze znacznym opóźnieniem fakturę za telefon lub za prąd, a może podróżowaliśmy „na gapę” komunikacją miejską? Jeśli nadal nie uregulowaliśmy takiego zobowiązania to mamy duże szanse na to, że nasze dane trafiły do rejestru dłużników takiego jak Krajowy Rejestr Długów (KRD), Erif czy BIG Infomonitor. Jeżeli mamy na koncie wpis o takim zadłużeniu, możemy mieć duży problem z uzyskaniem już nie tylko kredytu w banku, ale nawet pożyczek udzielanych drogą pozabankową np. popularnych chwilówek internetowych.

Czy mamy szansę na uzyskanie dodatkowej gotówki, jeśli mamy negatywny BIK a nasze dane trafiły do baz dłużników? Na tak postawione pytanie odpowiedział ekspert z serwisu internetowego Banki24.com.pl: „Niestety nie duże, ponieważ obecnie wszystkie banki, jak i większość firm pożyczkowych korzysta z dokładnej weryfikacji osób starających się o uzyskanie pożyczki. Najczęściej sprawdzana jest baza BIK i ocena punktowa osoby starającej się o otrzymanie kredytu. Jeśli braliśmy wcześniej kredyt lub pożyczkę w banku, lub spłacaliśmy coś przez system ratalny, to BIK przechowuje informację na ten temat w swoich bazach. Znajduje się tam również ocena punktowa przypisana naszej osobie. Jeśli jest ona stosunkowo wysoka, to szanse na przyznanie kredytu będą większe. W zdecydowanie gorszej sytuacji będą osoby, które posiadają zarówno negatywną historię kredytową w bazie BIK, jak i opóźnienia w płatnościach widoczne w internetowych rejestrach dłużników.”

Osoby posiadające negatywny BIK czy posiadające opóźnienia w płatnościach, mogą liczyć na uzyskanie dodatkowej gotówki w ramach pożyczek hipotecznych, bądź też pożyczek z gwarantem. Do ich uzyskania konieczne jest jednak, posiadanie dodatkowego zabezpieczenia. Pożyczki hipoteczne najczęściej udzielane są pod zastaw nieruchomości, a pożyczki z gwarantem dostępne są dla osób, posiadających dodatkowego poręczyciela, z odpowiednią zdolnością i historią kredytową.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu