RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Choroby zawodowe – jak sobie z nimi radzić?

  • Napisany przez:

W świadomości wielu osób choroby zawodowe egzystują razem z innymi – jakby się wydawało – zbędnymi informacjami z obowiązkowych zajęć BHP, gdzieś daleko, na marginesie świadomości zdrowotnej. Przecież pylica czy gorączka metaliczna dotykają górników i hutników, a nie pracowników korpo. W końcu biurowa wspinaczka bez zabezpieczeń na fotel kierownika działu i sporty walki, zmierzające do szybkiej eliminacji przeciwników w wyścigu o samodzielne biurko, to dyscypliny brutalne, ale z zagrożeń czyhających w naturze występują tu najwyżej podejrzane zapachy, docierające z pokoju socjalnego, hałas klawiatur i – przede wszystkim – zabójczy wzrok przełożonego. Tymczasem, niestety, nawet klimatyzowane biurowce nie uchronią uczestników korporacyjnego wieloboju klasycznego, przed zespołem cieśni nadgarstka, napięciowym bólem głowy oraz zespołami bólowymi kręgosłupa.

Trójglicerydy norma jaka jest właściwa i jak je naturalnie obniżyć.

Choć coraz mniejsze wymagania co do sprawności fizycznej, stawiane przy pracy za biurkiem czy podczas większości studiów, powinny eliminować ryzyko kontuzji układu ruchu w kolejnych generacjach, bo większość młodszych roczników mieszka dziś w wielkich miastach i pracuje „głową”, to jednak częstotliwość występowania zaburzeń mięśniowo-szkieletowych wcale się więc nie zmniejsza. A nawet wręcz przeciwnie. W niektórych przypadkach ta spadająca aktywność przyczynia się do rozwoju bolesnych chorób, nie bez powodu określanych jako „cywilizacyjne”.

Jak się przed nimi chronić?

Wystarczy niewiele.

Wszystko wynika z nieprawidłowych wzorców ruchowych oraz nawyków, które przy swoistych predyspozycjach mogą prowadzić do wystąpienia różnych poważnych dysfunkcji. Tak więc, najprostszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest nauka prawidłowej postawy. Pod warunkiem, że nauczycielem w tym wypadku będzie nie czas, bo ten może jedynie pogłębić problem, ale doświadczony fizjoterapeuta Wrocław.

Fizjoterapia jest też często najlepszym lekarstwem na napięciowe bóle głowy. Są one jednymi z najczęstszych samoistnych, czyli pierwotnych bólów głowy. Objawy przypominają tępy, okalający głowę ucisk. Pacjenci często opisują, że mają wtedy uczucie, jakby nosili zbyt wąską opaskę na czole. Dodatkowo, skóra głowy i mięśnie szyi stają się nadwrażliwe na dotyk. Najczęściej jest to reakcja na stres. Choć patomechanizm bólu typu napięciowego nie został dokładnie określony, zakłada się, że dolegliwości spowodowane są nieprawidłową reakcją na obciążenia emocjonalne, powodującą wzrost napięcia mięśni czaszki. Zatem walka z dolegliwościami powinna koncentrować się na rozluźnieniu napiętych mięśni, budowaniu zdrowych nawyków i wprowadzeniu ćwiczeń rozluźniających w domu. Fizjoterapia to również kompleksowa terapia manualna Wrocław i terapia powięziowa.

 

Zespół cieśni nadgarstka choć dotyczy relatywnie drobnych struktur, też może być dużym problemem, zwłaszcza dla pracowników działów IT. Bo niech ktoś spróbuje pracować na komputerze doświadczając sztywności i bólu nadgarstków. Tego typu objawy często wręcz uniemożliwiają wykonywanie obowiązków zawodowych, odzywając się nawet przy podnoszeniu długopisu. Co gorsza, człowiek nie znajdzie ukojenia nawet podczas snu, ponieważ symptomy cieśni mają tendencję do nasilania się w nocy. Przyczyną choroby jest zazwyczaj obrzęk zapalny nerwu lub tkanek nerw otaczających, bądź zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka w wyniku urazu.

W początkowym stadium choroby, do jej opanowania wystarczy ruch. Zanim jednak sprintem pobiegniemy na siłownię przekładać kettle warto pamiętać, że w tym przypadku najistotniejsza jest aktywizacja nerwów obwodowych. Neuromobilizacja polega na uruchamianiu nerwów przez odpowiednie ustawienie ciała i proste ruchy. A wykonuje się ją nie na sali fitness, a w gabinecie fizjoterapeuty.

 

A co z plecami? Wydawałoby się, że wygodne, wyprofilowane krzesło biurowe stanowi lepszą alternatywę dla kręgosłupa, niż długie godziny na nogach, spędzone na przemierzeniu kilometrów magazynów czy dźwiganiu palet. Pomyłka, niestety Właśnie wysiłek statyczny – dominujący podczas pracy przy komputerze, zmusza mięśnie do utrzymywania długotrwałego napięcia, co z kolei prowadzi do ucisku na naczynia krwionośne i nerwy obwodowe. W następstwie dochodzi do zmniejszenia dopływ krwi do tkanek miękkich, a gromadzące się w nich metabolity nie są usuwane. Gdy mamy do czynienia z przeciążonymi tkankami, w walce z bólem, z zabiegów biernych skuteczny jest już tylko masaż Wrocław. W przeciwieństwie do krótkich masaży biurowych, metodyka oraz dobór technik dyktowane są dokładną diagnostyką funkcjonalną oraz wiedzą anatomiczną. No i ruch, oczywiście. Ale rozsądnie ukierunkowany przez doświadczonego rehablitanta lub trenera. Bo inaczej, nieodpowiednio dobrane ćwiczenia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

 

Praca z komputerem, choć jest swoistym triumfem człowieka nad naturą, powinna być możliwie najbardziej zbliżona do naturalnych wzorców ruchu. Należy dążyć do fizjologicznego ustawienia ciała, unikając przy tym pracy w pozycji asymetrycznego obciążenia niektórych fragmentów kręgosłupa, takich jak wszelkie pochylenia w bok, skręty głowy bądź tułowia, praca z rękoma położonymi na różnej wysokości lub utrzymywania rąk zgiętych w nadgarstkach. Czyli trzeba pocierpieć chwilę w „sztywnej” pozycji, by uniknąć długotrwałego bólu i – w przyszłości – poważnych konsekwencji zdrowotnych w postaci zwyrodnień.

Artykuł zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/atopowe-zapalenie-skory-mozliwosci-leczenia/

https://www.mistrzu.com/alkoholizm-czym-jest-i-jak-moze-wplynac-na-twoje-zycie/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu