RSS

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać?

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać? Planując podróż na Gran Canarię, ważnym elementem wyprawy…

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

Wycena działalności gospodarczej. Wpływ typu ewidencji.

Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej (firmy jednoosobowej) jest dokonywana w dużej mierze na podstawie dokumentów finansowych…

Jak adaptogeny mogą wspierać odchudzanie?

W obliczu rosnącego problemu otyłości, wiele osób szuka skutecznych i bezpiecznych metod wspierających utratę wagi.…

«
»

Internet radiowy – jak działa i w jakich sytuacjach warto go wybrać?

  • Napisany przez:

Funkcjonowanie bez internetu jest w dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe. Wybór odpowiedniego rozwiązania w tym zakresie jest podyktowany różnymi przesłankami. Jedną z dostępnych na rynku opcji jest internet radiowy. Jakie są jego zalety i w jaki sposób działa? Oto co warto wiedzieć na ten temat.

Czym jest internet radiowy i jak działa?

Jak czytamy w artykule Internet radiowy – wady i zalety, internet radiowy to jeden z typów sieci internetowej. Jak sama nazwa wskazuje, sygnał jest dostarczany do użytkowników drogą radiową. Początki internetu radiowego przypadają na lata 90-te ubiegłego wieku. Wówczas funkcjonował on na częstotliwości 2,4 GHz – obecnie może być to nawet 5 GHz. Sygnał docierający do odbiorcy ma formę cyfrową, a dzięki falom radiowym jest przesyłany z nadajnika do odbiornika oraz w drugą stronę. Przeciętna prędkość łącza radiowego mieści się w przedziale 6-20 Mb/s, ale są również oferty z szybkością 50Mb/s.

Jakie są atuty internetowego łącza radiowego?

Internet radiowy jest zwykle porównywany do popularnego dziś światłowodu, niemniej to wcale nie oznacza, że jest pozbawiony zalet – wręcz przeciwnie, ma ich całkiem sporo. w tym kontekście należy przede wszystkim wspomnieć o jego bardzo dużej dostępności. Można z niego korzystać nawet w nie najlepiej skomunikowanych miejscach. Nie jest do tego potrzebna specjalna infrastruktura jak w przypadku łącza światłowodowego, ponieważ do przesyłania sygnału służy sygnał radiowy. Ponadto rozbudowanie sieci radiowej nie jest kwestią problematyczną – nie ma najmniejszego kłopotu z podłączeniem do niej kolejnych komputerów. Nadajnik i odbiornik muszą być oczywiście stosownie skonfigurowane, ale nie wiąże się to z wysokimi kosztami. Podłączenie gospodarstwa domowego czy firmy do internetu radiowego nie jest skomplikowane i nie wiąże się z wykonywaniem czasochłonnych czynności. Wypada przypomnieć jeszcze o tym, że użytkownicy sieci radiowej nie muszą brać poprawki na żadne limity. Bardzo dobry zasięg to następna zaleta internetu radiowego.

Dla kogo internet radiowy jest najlepszą opcją?

Internet radiowy jest wybierany zwykle przez osoby zamieszkujące tereny wiejskie oraz podmiejskie, gdzie z uwagi na brak odpowiedniej infrastruktury nie ma możliwości skorzystania z łącza światłowodowego. Internet radiowy jest w takiej sytuacji traktowany również jako znakomita alternatywa dla internetu mobilnego, który na gorzej skomunikowanych obszarach bywa niezwykle kapryśny, jeśli chodzi o zasięg.

O czym pamiętać, decydując się na łącze radiowe?

Wybierając internet radiowy, należy pamiętać o paru istotnych kwestiach. Jest on niestety wrażliwy na warunki pogodowe. W praktyce oznacza to dokładnie tyle, że np. podczas intensywnych opadów czy przy silnym wietrze najpewniej będzie on źle działał lub nastąpi przerwa w jego dostawie. Warto postawić na współpracę ze sprawdzonym dostawcą usług telekomunikacyjnych, który w razie trudności szybko zareaguje. Najlepiej porównać oferty różnych dostawców, aby spośród nich wyłonić propozycję skrojoną na miarę swoich potrzeb.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu