RSS

Życie po wypaleniu zawodowym

Wypalenie zawodowe to stan skrajnego wyczerpania emocjonalnego, fizycznego i umysłowego, zasadniczo wpływający na jakość życia…

Podróże pełne wygody: Kiedy i dlaczego warto wynająć…

W dzisiejszych czasach, kiedy mobilność i elastyczność są kluczowe, wynajem busa lub kampera staje się…

Regeneracja i odnowa: Dlaczego warto zainwestować w tajski…

Tajski masaż sportowy: Czym jest i dla kogo jest przeznaczony? Tajski masaż sportowy to unikalna forma…

Dlaczego Europa Wschodnia jest popularnym miejscem outsourcingu tworzenia…

Outsourcing IT to dość powszechne rozwiązanie dla firm z różnych części świata, od startupów po…

«
»

Jak powstaje hala przemysłowa o konstrukcji stalowej?

  • Napisany przez:
Zapotrzebowanie na hale przemysłowe w Polsce stale rośnie. W dużej mierze przyczynia się do tego szybki rozwój branży e-commerce, która potrzebuje obiektów magazynowych, logistycznych i logistyczno-magazynowych, ale nie tylko. Inwestorzy w związku z tempem rozrostu swoich firm szukają nowoczesnych rozwiązań umożliwiających nie tylko maksymalne skrócenie czasu realizacji hal, lecz także zmniejszenie kosztów. Z tych powodów decydują się na konstrukcje stalowe. Jakie są etapy powstawania hali stalowej?

Budownictwo przemysłowe to szeroki dział budownictwa i architektury obejmujący zarówno budowę, jak i rozbudowę oraz modernizację różnego typu obiektów przemysłowych, czyli m.in. hal produkcyjnych, magazynowych, logistycznych i handlowych. Obecnie inwestorzy, którzy decydują się na stworzenie hal od podstaw, mają do wyboru wykorzystanie tradycyjnych rozwiązań – wymurowanie obiektu lub nowoczesnych możliwości – postawienie konstrukcji stalowej i często wybierają tę drugą opcję. Zwłaszcza, że wiele firm budujących hale przemysłowe ma w ofercie generalne wykonawstwo, czyli zajmuje się inwestycją od początku do oddania obiektu do użytku. Jak to wygląda w praktyce?

Projekt hali przemysłowej

Wszystko zaczyna się od uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Jeżeli dysponuje się tym dokumentem można przystąpić do przygotowania projektu. W zależności od tego, jaki zakres działań ustalono, tworzy go biuro architektoniczne albo – w niektórych przypadkach – generalny wykonawca. Projekt hali przemysłowej powinien uwzględniać nie tylko wspomnianą decyzję o warunkach zabudowy, lecz także m.in. warunki gruntowe, potrzeby klienta i ewentualną przebudowę obiektu w przyszłości. Dopiero z gotowym projektem można wystąpić o pozwolenie na budowę i poczekać na uprawomocnienie się decyzji. Część generalnych wykonawców, w tym Commercecon https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-produkcyjne/, zapewnia przygotowanie tak zwanego budowlanego projektu zamiennego w razie konieczności wprowadzenia jakichkolwiek modyfikacji w projekcie budowlanym.

Stworzenie elementów prefabrykowanych

Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie, firma zajmująca się realizacją inwestycji przystępuje do stworzenia prefabrykatów niezbędnych do budowy hali stalowej. Niektórzy produkują je sami, bo dysponują odpowiednim sprzętem i zatrudniają specjalistów, inni zamawiają u podwykonawców, ale wówczas sami odpowiadają za terminowość dostarczenia elementów na plac budowy oraz jakość ich wykonania.

Budowa hali przemysłowej

Kolejno teren, na którym zostanie wybudowana hala przemysłowa powinien zostać właściwie przygotowany do montażu konstrukcji. W zależności od rodzaju gruntu wykonuje się niezbędne prace i wylewa fundamenty pod obiekt. Następnie wszystkie prefabrykaty łączy się ze sobą, wstawia się okna, drzwi i bramy, tworząc zamkniętą całość. Na końcu przeprowadza się prace wykończeniowe – wylewa posadzki, montuje wszystkie instalacje opisane w projekcie i zajmuje się terenem wokół budynku. Gdy budowa zostaje oficjalnie zakończona, należy zawiadomić organy nadzoru budowlanego, żeby uzyskać pozwolenie na użytkowanie. Najczęściej generalni wykonawcy odpowiadają za uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń i załatwienie formalności. Na tym etapie inwestor może zacząć korzystać z obiektu.

Artykuł zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/nowoczesne-technologie-spawania-czy-warto-zainwestowac-w-spawarki-laserowe/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu