RSS

Optymalizacja podatkowa dla małych firm – jak legalnie…

Prowadzenie małej firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich są obciążenia podatkowe.…

Oczyszczanie wodorowe – skuteczna metoda pielęgnacji skóry

Oczyszczanie wodorowe to nowoczesna metoda pielęgnacji skóry, która zyskuje na popularności w salonach kosmetycznych. Dzięki…

Jak używać kalkulatora akcyzy za samochód: Kompletny Przewodnik

Prawidłowe obliczenie akcyzy za samochód stanowi kluczowy element procesu zakupu pojazdu z zagranicy lub rejestracji…

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej księgowości?

Niedawno w mediach pojawiły się informacje o licznych firmach, które napotkały trudności związane z nagłymi…

«
»

Jak sfinansować samochód dostawczy do firmy?

  • Napisany przez:

Samochód dostawczy to ważna inwestycja dla przedsiębiorców z wielu branż, w tym transportowej, budowlanej, handlowej czy usługowej. Jest to pojazd o masie całkowitej do 3,5 tony, który służy do przewożenia osób oraz ładunków. Może mieć różny typ nadwozia, w tym furgon, van, pickup, auto skrzyniowe, chłodnia, izoterma czy pojazd kontenerowy.

Poznaj różne metody finansowania aut dostawczych, w tym ich zalety i wady. Dowiedz się, dlaczego przedsiębiorcy najczęściej wybierają leasing.

Zakup za gotówkę

Przedsiębiorca może kupić samochód za gotówkę, jeśli dysponuje odpowiednią kwotą pieniędzy. W ten sposób od razu zostaje formalnym właścicielem auta, może ubezpieczyć je w dowolnej firmie i swobodnie użytkować. Unika oprocentowania, dlatego łączne koszty inwestycji są niższe w porównaniu do pozostałych form finansowania. Nie musi się także obawiać obniżenia swojej zdolności kredytowej.

 

Z kupnem samochodu dostawczego za gotówkę wiąże się jednak wiele wad. Przede wszystkim należy do nich konieczność zamrożenia na długi czas kapitału, który mógłby posłużyć np. do pokrycia innych inwestycji w firmie czy zabezpieczenia płynności finansowej. Przedsiębiorca powinien także być przygotowany na szybką utratę wartości pojazdu wraz z upływem czasu. W porównaniu do kredytu czy leasingu zapewnia sobie mniej możliwości optymalizacji kosztów.

Kredyt

Kredyt pozwala uniknąć zamrożenia kapitału, ponieważ przedsiębiorca spłaca inwestycję w miesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych. Od razu po zakupie staje się właścicielem pojazdu i może nim dowolnie dysponować. Istotną wadą kredytu jest jego trudna dostępność – zwłaszcza dla nowych firm. Przedsiębiorca musi wykazać wysoką zdolność kredytową, co zwykle wymaga zastosowania standardowej procedury weryfikacyjnej – dość skomplikowanej i czasochłonnej. Najczęściej warunkiem zawarcia umowy jest także wniesienie wkładu własnego. Każdy zaciągnięty kredyt znacząco obniża zdolność kredytową przedsiębiorcy.

Wynajem długoterminowy

Samochód dostawczy można wynająć na określony w umowie czas, co również pozwala uniknąć zamrażania kapitału. Wynajem długoterminowy takiego pojazdu zwykle trwa powyżej 12 miesięcy. Przedsiębiorca nie musi zapewniać żadnego udziału własnego, lecz może go wnieść dobrowolnie, np. jeśli chce płacić niższą miesięczną ratę. Do zalet wynajmu długoterminowego zaliczają się: łatwa dostępność, proste procedury i duża przewidywalność kosztów. Rata obejmuje szereg dodatkowych usług, np. serwis, przeglądy, pełne ubezpieczenie, likwidację szkód, rejestrację pojazdu, wymianę opon, pojazd zastępczy czy usługi telematyczne.

 

Przez cały okres dzierżawy właścicielem samochodu dostawczego jest firma wynajmująca, dlatego najemca powinien korzystać z niego zgodnie z warunkami umowy. Po zakończeniu okresu finansowania może wymienić pojazd na nowy model (np. nowocześniejszy i pojemniejszy) lub skorzystać z prawa do pierwokupu. Wynajem długoterminowy zakłada limit kilometrów, którego przekroczenie naraża na dodatkowe opłaty.

Leasing

Leasing samochodów dostawczych to źródło finansowania zbliżone do wynajmu długoterminowego. W tym przypadku przedsiębiorca również korzysta z dzierżawy pojazdu, którego właścicielem przez cały okres umowy jest firma leasingowa. Główna różnica polega na tym, że leasingobiorca z każdą kolejną ratą spłaca kapitał, dzięki czemu po zakończeniu okresu finansowania może wykupić samochód na korzystnych warunkach. Leasing najczęściej nie jest objęty limitem kilometrów, a rata nie obejmuje pakietu dodatkowych usług.

 

Leasing ma wiele zalet, dzięki czemu stał się jednym z najpopularniejszych źródeł finansowania samochodów wśród przedsiębiorców. Jest łatwo dostępny nawet dla nowych firm, ponieważ nie wymaga wysokiej zdolności kredytowej ani wpłacania dużej opłaty wstępnej. Najczęściej decyzję o udzieleniu finansowania można otrzymać od ręki, co umożliwia uproszczona procedura weryfikacyjna. Do zalet leasingu należą także elastyczne warunki umowy. Przedsiębiorca może dopasować je do potrzeb swojej firmy m.in. pod względem długości umowy (od 24 do nawet 84 miesięcy), wysokości raty czy harmonogramu spłaty. Przedmiotem leasingu może być zarówno nowy, jak i używany samochód dostawczy dowolnej marki.

Artykuł partnera

Grafika: freepik.com

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu