RSS

Jak wybrać najlepszego dostawcę rozwiązań dla sieci trakcyjnych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że praktycznie nikt z nas na co dzień nie docenia istnienia…

Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 rok?

Rozliczenie PIT-36 2022 warto zrobić za pomocą specjalnego programu do rozliczania PIT. Dzięki temu unikniemy…

Fachowe doradztwo energetyczne dla twojej firmy

Zmiana polityki energetycznej w firmie może przyczynić się do uzyskania sporych oszczędności w skali roku.…

Do jakich krajów wymagana jest Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę i będziesz poruszał się własnym samochodem? W niektórych krajach wystarczy, że…

«
»

Jakie urządzenia są przeznaczone do obsługi procesów związanych z kodami kreskowymi?

Kod kreskowy jest w tym momencie najtańszą, a jednocześnie najbardziej popularną formą identyfikacji towarów i produktów, zwłaszcza w handlu, logistyce i magazynowaniu. Jakie urządzenia w firmie pomogą w zarządzaniu czynnościami związanymi z kodami kreskowymi?

Kody kreskowe przyspieszają i usprawniają wiele procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Stosowane są między innymi w ewidencji zapasów, zarządzaniu stanami magazynowymi, inwentaryzacji, a także w obiegu dokumentów. Do największych zalet systemu opartego na kodach kreskowych należą niewątpliwe:

● stosunkowe niskie koszty wdrożenia,

● duża szybkość przetwarzania danych (odczytu),

● niski współczynnik błędnych odczytów,

● łatwość wydruku kodów kreskowych,

● a także ich wszechstronność i uniwersalność zastosowania.

Aby w pełni skorzystać z zalet, jakie niesie ze sobą stosowanie kodów kreskowych w automatycznej identyfikacji, niezbędne jest wdrożenie w firmie kompleksowego systemu i zakup urządzeń, które przeznaczone są do obsługi kodów kreskowych. Do podstawowych urządzeń, które pomagają w zarządzaniu kodami kreskowymi, należą: skanery/czytniki kodów kreskowych, kolektory danych i bardziej rozbudowane terminale mobilne oraz drukarki kodów kreskowych. Na czym polega ich działanie?

1. Czytniki kodów kreskowych

Czytniki, nazywane również skanerami kodów kreskowych, to jedne z najprostszych urządzeń służących do odczytu danych zawartych w kodzie. Zadaniem czytnika kodów kreskowych jest przetwarzanie graficznej formy kodu w informacje i przekazywanie ich do systemu zarządzania.

Wybór czytnika kodów kreskowych w dużej mierze zależy od tego, jakie rodzaje kodów są obsługiwane w naszym przedsiębiorstwie. Na rynku dostępne są czytniki kodów 1D i 2D, które odpowiednio odczytują dane zawarte w kodach jednowymiarowych (UPC, EAN czy MSI Plessey) oraz kodach dwuwymiarowych (jak QR, Datamatrix, PDF417 i Aztec).

Czytniki różnią się również technologią zastosowaną do przetwarzania i odczytu danych. W związku z tym rozróżniamy bezstykowe skanery kodów kreskowych laserowe, diodowe CCD i dwuwymiarowe imagery obszarowe. Wybierając czytnik danych, musimy również wziąć pod uwagę jak często i w jaki sposób będziemy z niego korzystać. W przypadku gdy potrzebujemy czytnika do skanowania towarów w magazynie lub sklepie, wówczas najlepszym wyborem jest niewielki model ręczny. Jeśli czytnik ma być montowany stacjonarnie i ma pracować w wymagających warunkach (niskich temperaturach, zapylone pomieszczenie), wówczas warto zwrócić uwagę na ofertę urządzeń do rozwiązań przemysłowych.

2. Kolektory danych

Czytniki to nie jedyne urządzenia, które potrafią odczytywać i przetwarzać zawarte w kodzie kreskowym dane. W przypadku gdy potrzebujemy czegoś więcej niż sam odczyt danych, wówczas dobrym wyborem jest kolektor danych lub terminal mobilny. Za pomocą tych urządzeń, które z wyglądu przypominają nieco rozbudowane smartfony, możemy przetwarzać dane – zliczać, sortować, filtrować kody na etykietach towarów i od razu zapisywać informacje w bazie. Kolektory danych stosowane są głównie do śledzenia zapasów magazynowych, przyjmowania i wydawania towarów, sprawdzania cen w sklepach i w magazynach.

3. Urządzenia do wydruku kodów kreskowych

Urządzeniem, które jest niezbędne przy wdrożeniu w firmie systemu opartego na kodach kreskowych, jest również specjalna drukarka etykiet. Za jej pomocą możliwy jest wydruk konkretnego formatu kodu kreskowego, jaki jest stosowany np. do identyfikacji produktów w zakładzie. Drukarki kodów kreskowych, podobnie jak pozostałe urządzenia, oferowane są w wielu wariantach – od prostych modeli biurkowych stosowanych przy niewielkiej eksploatacji po zaawansowane, wielonakładowe urządzenia wykorzystywane w halach produkcyjnych. Istotny jest również rodzaj technologii stosowanej do wydruku kodów kreskowych: termiczna lub termotransferowa. Drukarka termiczna daje nam ekonomiczny, ale mniej odporny na światło i ścieranie druk. Drukarka termotransferowa jest z kolei nieco droższa, ale pozwala na drukowanie wytrzymałych i trudnościeralnych etykiet z kodami kreskowymi. Z tego powodu rekomendowana jest do zastosowań przemysłowych i wszędzie tam, gdzie kod kreskowy ma być widocznych przez długi czas.

Systemy automatycznej identyfikacji umożliwiają znacznie przyspieszenie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, a także gwarantują aktualność i bezbłędność dostarczanych informacji. Dopasowane i skrojone na miarę potrzeb firmy drukarki kodów kreskowych, czytniki kodów kreskowych i kolektory danych to urządzenia, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie korzyści, jakie otrzymujemy wraz z wdrożeniem systemu w przedsiębiorstwie.

Eksperci IT w SEBITU, na co dzień pomagają swoim klientom w doradztwie i doborze takich urządzeń.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu