Kiedy i jak złożyć wniosek o rozwód: krok po kroku
Od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad złożeniem pozwu rozwodowego, jednak nie wiesz, co dokładnie musisz zrobić? A może nadal wahasz się w kwestii tego, czy rozwód to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie? Sprawdź, kiedy i jak złożyć pozew rozwodowy.
Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa:
Kiedy złożyć wniosek o rozwód?
Być może już od pewnego czasu zastanawiasz się nad złożeniem pozwu rozwodowego, jednak nadal nie udało Ci się podjąć ostatecznej decyzji. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy złożyć wniosek o rozwód. Z jednej strony – jeśli masz pewność co do rozwodu – nie warto zwlekać zbyt długo. Czas oczekiwania na rozprawę może wynieść nawet kilka miesięcy, a może okazać się, że potrzebne będą na przykład dwie rozprawy.
Z drugiej strony jednak warto odpowiednio przygotować się do rozwodu. Odpowiednio skonstruowany i uzasadniony pozew o rozwód to połowa sukcesu, szczególnie w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. Nie należy więc działać pochopnie i składać wniosku o rozwód pod wpływem emocji.
O wiele lepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z doświadczonym prawnikiem, a następnie – z jego pomocą – przygotowanie pozwu i zebranie wszystkich dowodów. W ten sposób zyskasz pewność, że Twój pozew jest naprawdę solidnie przygotowany i sąd nie będzie miał żadnych wątpliwości co do zasadności rozwodu.
Więcej informacji na temat tego, jak napisać pozew rozwodowy, znajdziesz tutaj: https://slupinska.eu/blog/pozew-rozwodowy-pozew-o-rozwod-wskazowki-i-wzory
Gdzie należy złożyć pozew o rozwód?
Pozew o rozwód należy złożyć w sądzie okręgowym odpowiednim dla okręgu, w którym mieszkają małżonkowie lub w okręgu odpowiednim dla miejsca zamieszkania pozwanego. Może to być również okręg, w którym małżonkowie mieli swoje ostatnie miejsce zamieszkania lub w którym przynajmniej jeden z małżonków ma jeszcze miejsce zamieszkania.
Wszystkie odpowiednie dokumenty, czyli pozew o rozwód wraz z załącznikami, trzeba złożyć w biurze podawczym odpowiedniego sądu okręgowego. Tam można również uiścić odpowiednią opłatę. Dowód uiszczenia opłaty od pozwu rozwodowego należy dołączyć do pozwu.
Co dołączyć do pozwu?
Do pozwu o rozwód należy dołączyć przede wszystkim:
- skrócony odpis aktu małżeństwa,
- akty urodzenia wspólnych małoletnich dzieci,
- dowód uiszczenia opłaty sądowej od pozwu o rozwód (600 zł),
- w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie należy również dołączyć niezbędny materiał dowodowy.
To, co dołączyć do pozwu, zależy przede wszystkim od rodzaju rozwodu. Kluczowe znaczenie ma sama treść pozwu i jego uzasadnienie, jednak ważne jest też to, jakie są Twoje oczekiwania – na przykład względem alimentów czy opieki nad małoletnimi wspólnymi dziećmi. Wszystko to będzie miał wpływ na dokumenty, które trzeba dołączyć do pozwu.
Chcesz złożyć wniosek o rozwód?
Niezależnie od tego, czy zależy Ci na szybkim rozwodzie za porozumieniem stron, czy może planujesz rozwód z orzekaniem o winie, skorzystanie z pomocy prawnej będzie dobrym pomysłem. Doświadczony prawnik pomoże Ci w przygotowaniu pozwu i odpowie na wszystkie Twoje pytania, związane z tym, kiedy i jak złożyć wniosek o rozwód. W ten sposób zyskasz pewność, że Twój rozwód przebiegnie sprawnie, a także zwiększysz szanse na spełnienie Twoich oczekiwań, na przykład dotyczących alimentów na małoletnie dzieci.
Artykuł zewnętrzny