RSS

Kredyt gotówkowy i kredyt konsol…

Kredyt gotówkowy może być…

Mistrzowskie rozwiązanie na okre…

Jak aplikować kubeczek me…

Co umowy śmieciowe oznaczają dla…

Około miliona Polaków pra…

E-sklep dobrym rozwiązaniem na b…

Mimo spadku bezrobocia br…

Meksyk

Meksyk to wyjątkowe miejs…

Masz kredyt hipoteczny w obcej w…

O tym, że bardzo trudno j…

Jakie problemy dotykają duże fir…

Duże firmy borykają się z…

Ile można zyskać na koncie oszcz…

Polacy coraz częściej dek…

Ile czasu zajmuje poszukiwanie p…

Poszukiwanie pracy to pro…

«
»

Kogeneracja gazowa – skuteczne obniżenie kosztów pozyskania energii

Mimo że technologia kogeneracji w odniesieniu do wytwarzania prądu i ciepła znana jest od lat, to w ostatnim czasie cieszy się ona szczególną uwagą. Nie powinno to zresztą dziwić, gdyż rozwiązanie to reklamowane jest jako jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Czy jednak faktycznie ma ono tyle zalet? Sprawdźmy!

Kogeneracja – co to jest?

Rozważania na temat kogeneracji rozpocząć trzeba od szybkiego wytłumaczenia, o co w tym wszystkim chodzi. O omówienie tego zagadnienia poprosiliśmy specjalistę z firmy EWE.

Zgodnie z definicją, kogeneracja to proces polegający na wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej w jednym procesie technologicznym – czyli tzw. skojarzeniu. W klasycznej sytuacji, czyli w elektrowni, podczas produkcji prądu, spora część ciepła pozostawała niewykorzystana i stanowiła tzw. stratę wyjściową. Kogeneracja pozwala na użycie tej niezagospodarowanej energii do celów grzewczych. Obecnie z systemów kogeneracyjnych skorzystać mogą zarówno przedsiębiorcy jak i instytucje, co pozwala im na uzyskanie wymiernych korzyści, wynikających z wyższej efektywności. Jest to możliwe dzięki rozwojowi i dopracowaniu odpowiednich technologii przeznaczonych dla podmiotów różnej wielkości. Szczególnie efektywne i warte polecenia są instalacje kogeneracyjne zasilane gazem ziemnym.

Kogeneracja – jakie ma wady i zalety?

Samo założenie kogeneracji jest więc bardzo proste. Pozwala ono na dużo lepsze wykorzystanie każdego źródła energii, czyli np. gazu ziemnego. Fakt ten jest też zdecydowanie największą zaletą systemów tego typu. W praktyce wydajność układów skojarzonych jest o ponad 50% wyższa, niż w przypadku osobnej produkcji, co w oczywisty sposób wpływa na koszty. Kogeneracja ma jednak też inne plusy. Rozwiązanie to jest wskazane z punktu widzenia ekologii, gdyż pozwala na ograniczenie zużycia paliw oraz co za tym idzie – zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz innych spalin. Co więcej, posiadane własnych urządzeń produkujących prąd oraz ciepło w skojarzeniu zwiększa niezależność podmiotu i zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów wynikających z przerw w dostawach energii. Pewną wadą omawianego rozwiązania jest z kolei koszt inwestycji, które trzeba poczynić w przypadku podmiotów korzystających z klasycznych sposobów dostaw prądu i ciepła. A to z kolei wpływa na szybkość zwrotu poniesionych kosztów.

Jak kogeneracja może wpłynąć na koszt energii dla firmy?

Sens wyboru kogeneracji wynika oczywiście z prostego rachunku ekonomicznego. Dlatego też, mimo że energia elektryczna i ciepło są wykorzystywane przez każde przedsiębiorstwo czy instytucję, to nie zawsze zainwestowanie w to rozwiązanie będzie w pełni opłacalne. Każdy podmiot zainteresowany tym rozwiązaniem powinien skorzystać z porad fachowców zajmujących się realizacją projektów kogeneracyjnych, którzy dokonają odpowiedniej analizy rentowności, a także określą realne korzyści i czas zwrotu z inwestycji. Najważniejszymi czynnikami w tym przypadku są:

  • Ogólna ilość zużywanej energii – im większa, tym bardziej zauważalna będzie różnica w kosztach.
  • Stosunek ilości wykorzystywanego prądu do ciepła – niskie zapotrzebowanie na jeden z tych elementów (szczególnie ciepło) obniża opłacalność inwestycji.
  • Ogólna efektywność energetyczna budynków i produkcji – warto traktować kogenerację jako jeden z wielu kroków do ograniczenia kosztów.

Istotne jest również, by zastosowana instalacja do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła była dopasowana do potrzeb danej firmy. Zarówno zbyt słaby, jak i przeszacowany system kogeneracji będą niosły za sobą negatywne skutków – czyli niewydolności zamontowanego układu lub też niewykorzystanie sporej części jego zdolności.

Zainwestowanie w kogenerację to z całą pewnością szansa dla wielu firm lub instytucji. Pozwoli ona na obniżenie rachunków za energię, zwiększy niezależność podmiotu oraz pozytywnie wpłynie na środowisko. Kluczem do pełnego skorzystania z zalet tej technologii jest jednak odpowiedni wybór doświadczonego partnera z branży energetycznej, posiadającego fachową wiedzę w zakresie rozwiązań kogeneracyjnych.

Artykuł zewnętrzny

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: adiruch na chiangmai

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu