RSS

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

Wycena działalności gospodarczej. Wpływ typu ewidencji.

Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej (firmy jednoosobowej) jest dokonywana w dużej mierze na podstawie dokumentów finansowych…

Jak adaptogeny mogą wspierać odchudzanie?

W obliczu rosnącego problemu otyłości, wiele osób szuka skutecznych i bezpiecznych metod wspierających utratę wagi.…

Rola naturalnych emulgatorów w poprawie jakości produktów spożywczych

Świadomość zdrowego odżywiania rośnie, społeczeństwo zaczyna przyglądać się składnikom, które znajdują się w produktach spożywczych…

«
»

Kogeneracja gazowa – skuteczne obniżenie kosztów pozyskania energii

  • Napisany przez:

Mimo że technologia kogeneracji w odniesieniu do wytwarzania prądu i ciepła znana jest od lat, to w ostatnim czasie cieszy się ona szczególną uwagą. Nie powinno to zresztą dziwić, gdyż rozwiązanie to reklamowane jest jako jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Czy jednak faktycznie ma ono tyle zalet? Sprawdźmy!

Kogeneracja – co to jest?

Rozważania na temat kogeneracji rozpocząć trzeba od szybkiego wytłumaczenia, o co w tym wszystkim chodzi. O omówienie tego zagadnienia poprosiliśmy specjalistę z firmy EWE.

Zgodnie z definicją, kogeneracja to proces polegający na wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej w jednym procesie technologicznym – czyli tzw. skojarzeniu. W klasycznej sytuacji, czyli w elektrowni, podczas produkcji prądu, spora część ciepła pozostawała niewykorzystana i stanowiła tzw. stratę wyjściową. Kogeneracja pozwala na użycie tej niezagospodarowanej energii do celów grzewczych. Obecnie z systemów kogeneracyjnych skorzystać mogą zarówno przedsiębiorcy jak i instytucje, co pozwala im na uzyskanie wymiernych korzyści, wynikających z wyższej efektywności. Jest to możliwe dzięki rozwojowi i dopracowaniu odpowiednich technologii przeznaczonych dla podmiotów różnej wielkości. Szczególnie efektywne i warte polecenia są instalacje kogeneracyjne zasilane gazem ziemnym.

Kogeneracja – jakie ma wady i zalety?

Samo założenie kogeneracji jest więc bardzo proste. Pozwala ono na dużo lepsze wykorzystanie każdego źródła energii, czyli np. gazu ziemnego. Fakt ten jest też zdecydowanie największą zaletą systemów tego typu. W praktyce wydajność układów skojarzonych jest o ponad 50% wyższa, niż w przypadku osobnej produkcji, co w oczywisty sposób wpływa na koszty. Kogeneracja ma jednak też inne plusy. Rozwiązanie to jest wskazane z punktu widzenia ekologii, gdyż pozwala na ograniczenie zużycia paliw oraz co za tym idzie – zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz innych spalin. Co więcej, posiadane własnych urządzeń produkujących prąd oraz ciepło w skojarzeniu zwiększa niezależność podmiotu i zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów wynikających z przerw w dostawach energii. Pewną wadą omawianego rozwiązania jest z kolei koszt inwestycji, które trzeba poczynić w przypadku podmiotów korzystających z klasycznych sposobów dostaw prądu i ciepła. A to z kolei wpływa na szybkość zwrotu poniesionych kosztów.

Jak kogeneracja może wpłynąć na koszt energii dla firmy?

Sens wyboru kogeneracji wynika oczywiście z prostego rachunku ekonomicznego. Dlatego też, mimo że energia elektryczna i ciepło są wykorzystywane przez każde przedsiębiorstwo czy instytucję, to nie zawsze zainwestowanie w to rozwiązanie będzie w pełni opłacalne. Każdy podmiot zainteresowany tym rozwiązaniem powinien skorzystać z porad fachowców zajmujących się realizacją projektów kogeneracyjnych, którzy dokonają odpowiedniej analizy rentowności, a także określą realne korzyści i czas zwrotu z inwestycji. Najważniejszymi czynnikami w tym przypadku są:

  • Ogólna ilość zużywanej energii – im większa, tym bardziej zauważalna będzie różnica w kosztach.
  • Stosunek ilości wykorzystywanego prądu do ciepła – niskie zapotrzebowanie na jeden z tych elementów (szczególnie ciepło) obniża opłacalność inwestycji.
  • Ogólna efektywność energetyczna budynków i produkcji – warto traktować kogenerację jako jeden z wielu kroków do ograniczenia kosztów.

Istotne jest również, by zastosowana instalacja do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła była dopasowana do potrzeb danej firmy. Zarówno zbyt słaby, jak i przeszacowany system kogeneracji będą niosły za sobą negatywne skutków – czyli niewydolności zamontowanego układu lub też niewykorzystanie sporej części jego zdolności.

Zainwestowanie w kogenerację to z całą pewnością szansa dla wielu firm lub instytucji. Pozwoli ona na obniżenie rachunków za energię, zwiększy niezależność podmiotu oraz pozytywnie wpłynie na środowisko. Kluczem do pełnego skorzystania z zalet tej technologii jest jednak odpowiedni wybór doświadczonego partnera z branży energetycznej, posiadającego fachową wiedzę w zakresie rozwiązań kogeneracyjnych.

Artykuł zewnętrzny

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: adiruch na chiangmai

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu