RSS

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać?

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać? Planując podróż na Gran Canarię, ważnym elementem wyprawy…

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

Wycena działalności gospodarczej. Wpływ typu ewidencji.

Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej (firmy jednoosobowej) jest dokonywana w dużej mierze na podstawie dokumentów finansowych…

Jak adaptogeny mogą wspierać odchudzanie?

W obliczu rosnącego problemu otyłości, wiele osób szuka skutecznych i bezpiecznych metod wspierających utratę wagi.…

«
»

Ładowarka teleskopowa – czy warto zrobić kurs na jej obsługę?

 • Napisany przez:

Rozwój branży budowlanej sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad rozpoczęciem pracy w budownictwie. Zapotrzebowanie na fachowców, takich jak operatorzy dźwigów, podnośników koszowych czy ładowarek teleskopowych jest bardzo duże. Wystarczy przejrzeć serwisy ogłoszeniowe, w których zauważyć można wiele ofert pracy dla operatorów pojazdów i maszyn budowlanych. Zastanówmy się więc czy warto zrobić kurs na obsługę ładowarki teleskopowej.

Ładowarka teleskopowa – rodzaje i zastosowanie

Ładowarki teleskopowe wykorzystywane są przede wszystkim w branży budowlanej, ale dzięki ich uniwersalności mogą być także stosowane w leśnictwie, rolnictwie czy przemyśle. Dzięki możliwości wykorzystywania dodatkowego osprzętu (dodatkowego wyposażenia), ładowarka teleskopowa staje się uniwersalna i wielozadaniowa. O jakim osprzęcie mowa?

Jako uzupełnienie dla ładowarki teleskopowej wykorzystać można:

 • łyżki ładowarkowe
 • chwytaki
 • widły do palet
 • siewniki
 • pługi
 • kosiarki
 • zamiatarki
 • platformy robocze
 • kosze osobowe
 • inne

Oznacza to, że ładowarka teleskopowa może pełnić funkcję kilku innych pojazdów, takich jak wózek widłowy, siewnik, pług, kosiarka, podnośnik koszowy, a nawet dźwig.

Sprawdź https://www.podnosimy.pl/ladowarka-teleskopowa-z-koszem-do-prac-na-wysokosci/ i dowiedz się więcej.

Za pomocą ładowarki teleskopowej można przenosić różnego rodzaju ładunki, takie jak chociażby palety z towarami, elementy drewniane, drewno w lasach i tartakach, a nawet nietypowe ładunki jak piece do wypiekania pizzy.

Jak można podzielić ładowarki teleskopowe?

Podział ładowarek teleskopowych z uwagi na konstrukcję:

 • podwozia: kołowe sztywno ramowe; kołowe przegubowe
 • nadwozia: nieobrotowe; obrotowe

Podział z uwagi na rodzaj napędu zespołu jazdy:

 • z hydrostatyczno-mechanicznym napędem
 • z hydrokinetyczno-mechanicznym napędem

Podział z uwagi na sposoby zmiany kierunku jazdy:

 • kierowanie wszystkimi czterema kołami
 • kierowanie tylko przednimi kołami
 • kierowanie za pomocą tzw. „ruchu kraba”

Uprawnienia do obsługi ładowarki teleskopowej

Aby obsługiwać ładowarkę teleskopową należy odbyć odpowiedni kurs i zaliczyć państwowy egzamin UDT. Jedynie osoby, które potwierdzą zdobyte umiejętności i wiedzę zaliczeniem egzaminu, mogą podejmować pracę jako operator ładowarki teleskopowej. Warto tutaj podkreślić, że ładowarka z wyposażeniem dodatkowym, pełniąca funkcję np. podnośnika koszowego czy mini dźwigu, nie wymaga dodatkowych uprawnień. Można więc obsługiwać kilka maszyn / pojazdów, których trzon stanowi ładowarka teleskopowa posiadając jedynie uprawnienia UDT na ładowarki.

Wśród pracodawców dużo większym zainteresowaniem cieszą się kandydaci, którzy posiadają uprawnienia UDT na ładowarkę teleskopową niż osoby poszukujące pracy posiadające uprawnienia na wózki widłowe. Dlaczego? Jak wcześniej wspomnieliśmy – ładowarki są bardziej uniwersalne i wielozadaniowe, więc są bardziej opłacalne jako inwestycja niż pojazdy, które można zastąpić ładowarką teleskopową.

Pracodawcy zagraniczni, np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, zdecydowanie chętniej zatrudniają polskich specjalistów z papierami na ładowarkę teleskopową niż tych, którzy dysponują jedynie dokumentami uprawniającymi do obsługi wózka widłowego. Kandydat z dokumentami potwierdzającymi umiejętności obsługi ładowarek teleskopowych jest bardziej atrakcyjny i może zdecydowanie więcej zarobić.

Praca na ładowarkach teleskopowych nie należy do najłatwiejszych, ale nie jest też fizyką kwantową. Ładowarki z teleskopem są zwrotne, gwarantują wygodną i bezpieczną pracę, a ich różnorodność pozwala na dobór odpowiedniego pojazdu dla danego rodzaju zadania do wykonania.

Warto więc zastanowić się nad kursami na ładowarki teleskopowe, które pomagają w zdobyciu zatrudnienia w takich firmach jak np. Dźwigi i Podnośniki Dariusz Kujawa z Warszawy. Stabilna praca w dobrze rozwijającej się firmie z szeroką flotą ładowarek teleskopowych to dobry sposób na bezpieczną przyszłość i rozwój kariery.

Więcej informacji dostępnych na stronie https://www.podnosimy.pl/ladowarki-teleskopowe/

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu