RSS

Jak wybrać najlepszego dostawcę rozwiązań dla sieci trakcyjnych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że praktycznie nikt z nas na co dzień nie docenia istnienia…

Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 rok?

Rozliczenie PIT-36 2022 warto zrobić za pomocą specjalnego programu do rozliczania PIT. Dzięki temu unikniemy…

Fachowe doradztwo energetyczne dla twojej firmy

Zmiana polityki energetycznej w firmie może przyczynić się do uzyskania sporych oszczędności w skali roku.…

Do jakich krajów wymagana jest Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę i będziesz poruszał się własnym samochodem? W niektórych krajach wystarczy, że…

«
»

Jak należy transportować warzywa i owoce?

  • Napisany przez:

Nie jest zaskakujący fakt, że owoce i warzywa należy transportować w odpowiednich warunkach. Są to bowiem produkty o niskiej podatności transportowej. Pozostają więc szczególnie wrażliwe na następujące czynniki: temperatura, czas transportu, wilgoć i dostęp do tlenu. Nie bez znaczenia pozostają również uszkodzenia powstałe w czasie przewozu z powodu niewłaściwego przechowywania. Większości z nich można uniknąć, wykorzystując właściwe skrzynki na owoce.

Co ma znaczenie przy transporcie warzyw i owoców?

Temperatura

Okazuje się, że temperatura ma znaczenie nie tylko w czasie przewozu. Aby warzywa i owoce utrzymały się w dobrym stanie, jeszcze ważniejsze jest szybkie umieszczenie ich we właściwych warunkach termicznych – zbliżonych do 0 stopni Celsjusza. Okazuje się bowiem, że tego rodzaju produkty aż kilkanaście razy szybciej oddychają w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Równie ważne jest utrzymywanie stałej lub zbliżonej temperatury otoczenia. Łuszczki pełne warzyw i owoców nie powinny być narażone na ciągłe jej zmiany. W przeciwnym wypadku towary zmienią swoje właściwości fizyczne i biochemiczne.

Skrzynki na warzywa i owoce powinny być transportowane w warunkach chłodniczych. Pamiętaj jednak, że wymagania co do właściwej temperatury są różne dla konkretnych gatunków i odmian. Pamiętaj więc, by właściwie dobrać łuszczki na swoje towary i precyzyjnie je posegregować przed przewożeniem. Najlepszym rozwiązaniem będzie z pewnością przewóz dostosowanym samochodem, który daje kierowcy możliwość ciągłego monitorowania temperatury panującej na pace. Współcześnie mamy już dostęp do nowoczesnych środków transportu. Analizują i raportują sytuację w czasie rzeczywistym, dzięki czemu łuszczki z owocami przewożone są w idealnych warunkach.

Wilgotność

Podczas planowania transportu warzyw i owoców, niezwykle ważna jest również wilgotność względna powietrza. Oczywiście, optymalne warunki dla każdego z licznych gatunków warzyw czy owoców różnią się, jednak nieznacznie – przyjmuje się, że wilgotność powietrza powinna plasować się na poziomie 90-95%. Wyjątkami są warzywa zielone, które lubią wilgoć sięgającą 100% oraz trwałe, które należy przewozić przy poziomie 70% wilgotności. Dlatego właśnie skrzynki z cebulą, dynią czy czosnkiem powinny być transportowane osobno – pozwoli to na zachowanie ich świeżości. Niewłaściwy poziom wilgoci powoduje więdnięcie lub wręcz przeciwnie – kiełkowanie. Oczywiście, z jej powodu może pojawić się również groźna dla zdrowia pleśń.

Etylen i dostęp do światła

Musisz wiedzieć, że za przebieg procesu oddychania owoców i warzyw w dużym stopniu odpowiada etylen. Znacząco wpływa na ich dojrzewanie i starzenie się, a jego bezpośredni kontakt z towarem prowadzi do niepożądanego mięknięcia produktów. Etylen jest odpowiedzialny za zmniejszoną ilość chlorofilu, która prowadzi do takich procesów, jak m.in. opadanie liści. Każda roślina produkuje etylen – we właściwej dla siebie ilości, która pozostaje niezbędna dla jej prawidłowego funkcjonowania. To podstawowe informacje, które pozwalają prawidłowo posegregować łuszczki z owocami przed podróżą. Istotne jest oddzielenie produktów najbardziej wrażliwych.

Pamiętaj także, by właściwie zabezpieczyć łuszczki przed działaniem słońca. To właśnie ono w głównej mierze przyspiesza proces dojrzewania, więc mogłoby doprowadzić do całkowitego zestarzenia się niektórych z owoców lub warzyw.

Czas transportu i unikanie uszkodzeń

Nie ma owoców ani warzyw, które tolerowałyby naprawdę długą podróż. Dlatego tak bardzo istotne jest zadbanie nie tylko o odpowiednie warunki, ale także o możliwie jak najkrótszy czas przewozu.

Łuszczki z warzywami i owocami powinny być również dobrze wykonane, a następnie we właściwy sposób zabezpieczone. Właśnie po to, by uniknąć uszkodzeń mechanicznych w trakcie transportu, najlepiej jest wybierać skrzynki drewniane i opakowania jednorazowe. W ten sposób poprawiasz warunki przewozu swojego towaru.

Transport warzyw i owoców nie należy do najłatwiejszych. Konieczne jest wybranie odpowiedniej formy przewozu – warto wybrać odpowiednie łuszczki i skrzynki na owoce, które pozwolą ci odpowiednio posegregować towar. Pamiętaj także, by zagwarantować im odpowiednie warunki przez cały czas trwania podróży. Musisz zadbać o właściwą temperaturę i wilgotność, a także ograniczyć napływ światła i etylenu.

https://www.mistrzu.com/prawidlowa-segregacja-odpadow-jak-wybierac-worki-na-smieci/

https://www.mistrzu.com/przeprowadzki-warszawa/

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu