Ile czasu zajmuje poszukiwanie pracy i jak przyśpieszyć ten proces?
Poszukiwanie pracy to proces, który wymaga samodyscypliny, dobrej organizacji oraz zaangażowania. Zdarza się, że szukanie pracy zajmuje wiele miesięcy, jednak warto pamiętać o tym, że proces ten można przyspieszyć samodzielnie lub z pomocą innych osób.
Ile czasu zajmuje poszukiwanie pracy?
Zgodnie z raportami, które można znaleźć na różnych stronach internetowych, szukanie pracy zajmuje w Polsce średnio 11–13 miesięcy, a więc około roku. W przypadku osób, które nie mają innych źródeł dochodu, to dość długi okres. Warto jednak pamiętać o tym, że czas poszukiwania pracy zależy od wielu różnorodnych czynników, takich jak wielkość miasta, liczba dostępnych ofert pracy, oczekiwania kandydata i jego doświadczenie zawodowe. W dużych miastach, np. Warszawie, Krakowie czy Gdańsku, zwykle można stosunkowo szybko znaleźć zatrudnienie. Szukając pracy w Starachowicach, Sandomierzu lub mniejszych miejscowościach, prawdopodobnie napotka się więcej trudności. W takim wypadku warto przemyśleć poszerzenie obszaru poszukiwań lub przeprowadzkę do większego miasta. Proces może się wydłużyć także ze względu na oczekiwania finansowe kandydatów. Znalezienie zatrudnienia za minimalną krajową nie jest zbyt trudne, natomiast otrzymanie oferty pracy, w której wynagrodzenie jest atrakcyjne, może sprawiać wiele problemów.
Jak przyspieszyć proces szukania pracy?
Wielu osobom zależy na tym, aby proces poszukiwania pracy był jak najkrótszy. W takiej sytuacji warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i preferencje, a także zastanowić się nad zmniejszeniem własnych oczekiwań. Dobrą opcją jest również kontakt z agencją pośrednictwa pracy, która ma zwykle dużo ofert i może zaproponować coś interesującego dla kandydata. Konsultanci z agencji pracy są w stanie znaleźć oferty dopasowane do umiejętności pracownika, a także do jego preferencji. Osoby, które od dłuższego czasu są bezrobotne, mogą zdecydować się na rejestrację w Urzędzie Pracy. Nie tylko pomaga on w znalezieniu zatrudnienia, lecz także często oferuje płatny staż, szkolenie lub kurs. Dzięki temu kandydat jest w stanie nauczyć się czegoś nowego w okresie, gdy pozostaje bez pracy. Poszukiwania można przyspieszyć samodzielnie – szczególne znaczenie ma tu dobra organizacja oraz wysyłanie aplikacji na wiele ofert. Warto jednak odświeżyć swoje CV, a także przygotować kilka wersji życiorysu, dopasowanych do różnych branż i oczekiwań pracodawców. Powinno się też zadbać o to, aby CV było dostosowane do konkretnego ogłoszenia. Jeśli więc pracodawca wymaga pewnych cech i kompetencji, np. elastyczności, dobrej organizacji czasu i zdolności do pracy zespołowej, warto takie cechy wpisać w swoje CV. Z tego powodu każde ogłoszenie należy dokładnie czytać i sprawdzać podane w nim wymagania.
Artykuł partnera