RSS

Planujesz eksport do Chin? Na to musisz zwrócić…

Państwo Środka ze swoim gigantycznym potencjałem zakupowym okazuje się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej nienasyconych…

Alkoholizm: czym jest i jak może wpłynąć na…

Alkoholizm jest poważnym problemem, który może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i społecznych. Jeśli Ty…

Kosmetyki do włosów dla mężczyzn

Jakie kosmetyki do włosów dla mężczyzn? Włosy mężczyzn wymagają takiej samej pielęgnacji i troski, co włosy…

Dlaczego mężczyźni powinni uprawiać sport? Korzyści płynące z…

Różne formy aktywności fizycznej są częścią życia każdego człowieka. W wielu badaniach naukowcy potwierdzili, że…

«
»

Niedosłuch u młodzieży – jakie są jego przyczyny?

Niedosłuch to poważne schorzenie dotykające coraz więcej osób na całym świecie. Wbrew wciąż powszechnemu przekonaniu, nie dotyczy on wyłącznie osób starszych i nie musi być jedynie wynikiem upływającego czasu. Coraz częściej z ubytkiem słuchu muszą mierzyć się dzieci oraz młodzież, które bardziej niż kiedykolwiek wcześniej są narażone na działanie hałasu. Szacuje się, że już blisko 20% młodych osób posiada niedosłuch i znaczna większość z nich nie korzysta z aparatów słuchowych lub nie rehabilituje słuchu na inny wskazany sposób. Niestety hałas jest w obecnych czasach wszechobecny i praktycznie niemożliwe jest jego całkowite uniknięcie. Ważne jest zatem nie tylko szybkie reagowanie na pojawiające się pierwsze oznaki gorszego słyszenia, ale także zapobieganie im. Co zatem, oprócz cech genetycznych oraz przebytych chorób, powoduje niedosłuch u młodzieży?

Muzyka łagodząca obyczaje i… pogarszająca słuch

Chociaż słuchanie muzyki jest aktywnością znaną od wieków, to w wyniku pojawienia się całkiem nowych technologii dostęp do ulubionych piosenek mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tak naprawdę posiadanie smartfona, żeby móc w każdym momencie cieszyć się dźwiękami ulubionych utworów. To właśnie młodzi ludzie korzystają z tej możliwości najczęściej, niestety niejednokrotnie ustawiając głośność na maksymalny poziom. Chociaż może stanowić to pewnego rodzaju przyjemność i ułatwiać odcięcie się od otaczającej rzeczywistości, to przede wszystkim jest niezwykle szkodliwe dla słuchu. Tym bardziej, jeśli jest to działanie regularne oraz trwające dłużej niż tylko jeden utwór. Z równie negatywnymi skutkami wiąże się częste uczestniczenie w koncertach, na których dźwięki znacznie przekraczają bezpieczną dla uszu granicę 85 dB nawet o 35 dB!

Kinowe hity też mają znaczenie

Wyjścia do kina, w szczególności te na długo wyczekiwany film, wiążą się z niemałymi emocjami. W końcu można obejrzeć go na dużym ekranie z nieporównywalnie lepszym nagłośnieniem. I chociaż takie seanse są doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, to niewiele osób wie, że mogą mieć negatywny wpływ na słuch. Upadające budynki, wypadki kilkunastu samochodów – chociaż wartka akcja dostarcza dużo rozrywki, to związana jest z bardzo głośnymi i wysokimi dźwiękami. Zagadnienie to zostało zresztą zbadane podczas jednej z projekcji filmu „Władca Pierścieni: Dwie wieże”. Jak się okazało, widzowie przez niemalże 30% całego seansu byli narażeni na dźwięki sięgające 80 dB, a w najgłośniejszym momencie było to już 95 dB. Nie oznacza to, że należy kina omijać szerokim łukiem. Warto natomiast zdawać sobie sprawę z ich oddziaływania na słuch każdego widza.

Jak temu zapobiegać?

Nasz słuch każdego dnia jest wystawiany na wiele różnych dźwiękowych wyzwań, którym musi stawić czoła. Należy pamiętać o tym, że również on ma swoje granice, których nie warto w żaden sposób go testować. Zamiast tego należy nieustannie się edukować oraz poszerzać swoją wiedzę z zakresu dbania o uszy. Warto regularnie wykonywać badanie słuchu, które nie musi wiązać się wyłącznie z dopasowaniem aparatów słuchowych. Na co dzień dobrze jest zastosować niezwykle prostą zasadę 60/60, która polega na ograniczeniu słuchania muzyki przez słuchawki do 60 minut każdego dnia i 60% możliwej głośności. W przypadku narażenia się na długotrwały hałas należy pamiętać o robieniu przerw w cichych pomieszczeniach, które będą prawdziwym wytchnieniem dla uszu.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.audika.pl/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu