RSS

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

Wycena działalności gospodarczej. Wpływ typu ewidencji.

Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej (firmy jednoosobowej) jest dokonywana w dużej mierze na podstawie dokumentów finansowych…

Jak adaptogeny mogą wspierać odchudzanie?

W obliczu rosnącego problemu otyłości, wiele osób szuka skutecznych i bezpiecznych metod wspierających utratę wagi.…

Rola naturalnych emulgatorów w poprawie jakości produktów spożywczych

Świadomość zdrowego odżywiania rośnie, społeczeństwo zaczyna przyglądać się składnikom, które znajdują się w produktach spożywczych…

«
»

Kilka porad dla zapracowanych – jak radzić sobie z nadmiarem obowiązków?

Z pewnością znasz te chwile, kiedy z zawrotami głowy próbowałeś uporać się z nadmiarem obowiązków. Za wszelką cenę starałeś się być w kilku miejscach naraz, zdążyć na czas, a ostatecznie nic z tego nie wychodziło. Co zrobić, aby następnym razem, gdy będziesz tonąć w obowiązkach, skończyć wszystkie lub chociaż większość z nich? Co jeśli już teraz gubisz się z zadaniach i zależy Ci na sprawnym poradzeniu sobie z zobowiązaniami?

Zrób listę i wyznacz priorytety

Pierwszym krokiem do sukcesu jest zrobienie listy. Spisz wszystkie zadania i obowiązki, które musisz wykonać. Potem dopisz do nich daty i zobacz, jaką część z nich możesz przełożyć na później, bo ich deadline nie kończy się w ciągu najbliższych dni, oraz jakie mają status “pilne”. Zadania, które musisz wykonać w danym tygodniu zaznacz kolorowym markerem, podkreśl lub oznacz wykrzyknikiem. W ten sposób będą się one wyróżniać i z łatwością dostrzeżesz, co powinieneś zacząć jako pierwsze. Najkorzystniej będzie, jeśli na każdy dzień wybierzesz trzy najważniejsze zadania do wykonania. Jeśli są to drobne obowiązki, możesz postanowić, że zrobisz więcej, ale nie staraj się wykonać więcej niż jesteś w stanie, bo frustracja z powodu ich nieskończenia będzie nieunikniona.

Ponadto, jeśli masz współdomowników, podzielcie się obowiązkami. Na Twojej liście znalazło się zrobienie prania? Goście przychodzą w weekend i konieczne jest posprzątanie mieszkania lub zrobienie zakupów? Nie bierz wszystkiego na siebie. Dzięki dzieleniu obowiązków na innych, zyskujesz więcej czasu na inne pilne zadania i nieco spokoju, że nie ze wszystkim nie zdążysz.

Odetnij się od rozpraszaczy

Na Twoim telefonie nieustannie pojawiają się powiadomienia, które skutecznie odciągają Cię od pracy? Obiecujesz sobie, że zajrzysz do mediów społecznościowych tylko na chwilę, zobaczyć, czy znajomi dodali komentarz pod Twoim wpisem lub wstawili zdjęcie z wyjazdu, a kończysz na bezcelowym scrollowaniu Facebooka przez pół godziny?

Jeśli zależy Ci na poradzeniu sobie z nadmiarem obowiązków, takie pół godziny jest na wagę złota – nie warto tracić jej na coś, co nie sprawi, że ruszysz z obowiązkami do przodu. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie zrezygnować z przeglądania mediów społecznościowych. Wyznacz sobie ilość czasu, jaką możesz przeznaczyć na bycie online, i porę, kiedy chcesz sprawdzić, co się wydarzyło.

Dbaj o przerwy

Wbrew pozorom wyznaczanie sobie przerw na odpoczynek jest tak samo ważne jak planowanie dnia czy dokończenie wszystkich zadań. Nieprzerwany wysiłek fizyczny oraz umysłowy sprawi, że szybciej poczujesz się zmęczony, nie będziesz mieć siły na dokończenie wszystkich obowiązków oraz poczujesz zniechęcenie, które negatywnie wpłynie na jakość Twoich prac.

Aby nabrać oddechu między jednym zadaniem a drugim, zrób sobie co jakiś czas przerwy. Czasem wystarczy, że na odpoczynek poświęcisz 5-10 minut. Jednak, by były one skuteczne, pamiętaj, żeby:

  • nie korzystać w tym czasie z telefonu – odpisywanie na wiadomości czy przeglądanie mediów społecznościowych nie tylko nie pomoże Ci wypocząć, ale także może się skończyć znacznie później niż po 10 minutach,
  • nie myśleć o kolejnych obowiązkach,
  • nie przeznaczać jej na jedzenie – na to wyznacz sobie osobną przerwę.

Co w takim razie robić w czasie przerw? W zależności od tego, gdzie się znajdujesz i jakie masz możliwości, możesz:

  • przejść się po pokoju,
  • porozciągać,
  • posłuchać ulubionej muzyki,
  • porozmawiać z kimś (o ile rozmowa nie zakłóci Twojego późniejszego rytmu pracy),
  • napić się wody,
  • zrobić sobie drzemkę.

Postaw na jedzenie z dowozem

Mając wiele obowiązków, z pewnością ostatnie, o czym chcesz myśleć, to stanie w kuchni i przygotowywanie sobie posiłków. Wiadomo jednak, że bez nich nie będziesz mieć energii do pracy. Co więc zrobić, kiedy nie chcesz spędzać czasu na szykowaniu obiadu?

Szybkim i praktycznym rozwiązaniem jest zamówienie jedzenia z dowozem. Postawienie na catering w zabieganym czasie jest zdecydowanie lepszą i zdrowszą opcją niż wybieranie po raz kolejny mrożonej pizzy czy potraw z puszek i słoików.

Mieszkańcom Trójmiasta na pomoc przychodzi gdańska restauracja Zacisze. Co ważne, lokal ma swojej ofercie zdrowe dania obiadowe, które dostarczą potrzebnych składników odżywczych, niezbędnych podczas intensywnej pracy. Restauracja w Gdańsku jak wiele innych lokali gastronomicznych w różnych miastach ma w ofercie cateringowej ciepłe dania, o które warto zadbać w ciągu dnia.

Jak jeszcze radzić sobie z obowiązkami?

Ustalanie priorytetów, dzielenie obowiązków między domowników, wyłączenie mediów społecznościowych, robienie przerw czy zamawianie jedzenia z dowozem to tylko kilka pomocnych czynności, których możesz się podjąć, żeby poradzić sobie z nadmiarem zobowiązań.

Jeśli zależy Ci na poradzeniu sobie z ich nadmiarem, zadbaj także o pozytywne nastawienie. Nie podchodź do wykonywania obowiązków z założeniem, że wszystkich nie ukończysz. Najważniejsze to liczyć siły na zamiary, nie odwrotnie.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu