Skuteczna reklama – jak osiągnąć wyniki w kilku krokach
Ukształtowanie swojej pozycji na rynku wymaga dziś nie tylko zaangażowania i wiedzy, ale przede wszystkim dobrej i skutecznej reklamy. Szeroki wachlarz usług i produktów czekających na klientów sprawia bowiem, że konsument nie zawsze może zweryfikować ich jakość – musi zaufać komuś, kto proponuje mu dany towar. Właśnie dlatego każdy, komu zależy na poprawie sprzedaży i wypromowaniu swojej marki musi zainwestować w profesjonalną reklamę.
Warto jednak wiedzieć, że skuteczne reklamowanie swoich usług czy produktów wymaga kompleksowej wiedzy i właśnie od niej zależy skuteczność kampanii. Z tego powodu lepiej powierzyć to trudne zadanie specjalistom, którzy znają się na rzeczy. Samodzielne przygotowanie reklamy może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Wszak każdy z nas nie raz śmiał się z niefortunnych sloganów reklamowych lub kiepskiej grafiki spotów czy ulotek, a to przecież najbardziej widoczne aspekty komunikacji. Opracowanie skutecznej kampanii to bowiem coś więcej niż napisanie hasła i wydrukowanie go na plakatach.
Reklama skierowana do młodzieży będzie bowiem najskuteczniejsza, jeśli pojawi się w internecie, w mediach społecznościowych i na popularnych wśród młodych ludzi stronach. Z kolei komunikat opracowany z myślą o osobach starszych przyniesie zdecydowanie lepsze rezultaty, gdy pojawi się w telewizji i prasie. Reklamy typowo branżowe (np. sprzęt medyczny, kosmetyczny, oprogramowanie) powinny natomiast znajdować się w takich właśnie czasopismach. Nie zaszkodzą też foldery reklamowe przesyłane bezpośrednio do odbiorców. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego planowanie mediów wymaga niemałej wiedzy i doświadczenia.
Właśnie dlatego każdy, komu zależy na poprawie sprzedaży i wypromowaniu swojej marki musi zainwestować w profesjonalną reklamę.
Krok 1 – badania marketingowe
Żadna kampania reklamowa nie może być skuteczna, jeśli nie będzie poprzedzona badaniami marketingowymi (https://www.wavemakerglobal.com/pl-pl). Ich celem jest sprawdzenie zasobów rynku oraz wyłonienie grupy docelowej. Kolejnym punktem tego etapu jest dokładna analiza osób, do których skierowany ma być produkt. Dzięki temu możliwe będzie zaplanowanie komunikacji. Jej charakter różni się bowiem w zależności od tego, do kogo jest adresowana. Warto wiedzieć, że badania marketingowe wymają nie tylko określonej wiedzy, ale także wielu specjalistycznych narzędzi ułatwiających zdobywanie cennych informacji. W profesjonalnych domach mediowych pracuje zatem sztab specjalistów różnych dziedzin, którzy przeprowadzają badania marketingowe na najwyższym poziomie.
Krok 2 – planowanie komunikacji
Analiza rynku i prześledzenie zasobów grupy docelowej pozwala na rozpoczęcie planowania komunikacji. Wiedza zdobyta na poprzednim etapie ułatwia zadanie, ponieważ dzięki niej można wybrać charakter komunikatu: do młodych ludzi nie trafią przecież slogany rodem ze starych filmów, a osoby starsze nie docenią z kolei młodzieżowej stylistyki. Nie każdy żart będzie chwytliwy, jeśli nie zostanie dostosowany do poczucia humoru i problemów określonych grup zawodowych (m.in. żart typowo prawniczy nie trafi do lekarza). Planowanie komunikacji uwzględnia więc informacje zdobyte w czasie badań marketingowych i umożliwia opracowanie skutecznych komunikatów docierających bezpośrednio do grupy docelowej.
Krok 3 – planowanie mediów
Planowanie mediów to z kolei proces polegający na określeniu przestrzeni medialnej, która będzie użyta podczas kampanii. Wybór najskuteczniejszych kanałów komunikacji jest ściśle związany z dwoma poprzednimi etapami. Wyłonienie grupy docelowej oraz zbadanie jej potrzeb jest bowiem bazą do stworzenia właściwego komunikatu oraz dobrania do niego najlepszej drogi komunikacji. To bardzo ważny etap, ponieważ złe planowanie mediów może sprawić, że nawet najlepszy komunikat będzie nieskuteczny. Warto o tym pamiętać, przygotowując kampanię samodzielnie. Podobnie jak w przypadku planowania komunikacji ważne jest uwzględnienie potrzeb i przyzwyczajeń grupy docelowej. Reklama skierowana do młodzieży będzie bowiem najskuteczniejsza, jeśli pojawi się w internecie, w mediach społecznościowych i na popularnych wśród młodych ludzi stronach. Z kolei komunikat opracowany z myślą o osobach starszych przyniesie zdecydowanie lepsze rezultaty, gdy pojawi się w telewizji i prasie. Reklamy typowo branżowe (np. sprzęt medyczny, kosmetyczny, oprogramowanie) powinny natomiast znajdować się w takich właśnie czasopismach. Nie zaszkodzą też foldery reklamowe przesyłane bezpośrednio do odbiorców. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego planowanie mediów wymaga niemałej wiedzy i doświadczenia.
Krok 4 – dobry grafik
Podstawą sukcesu kampanii reklamowej jest także dobry grafik, dzięki któremu komunikat zyska niepowtarzalny charakter i stanie się niezapomniany dla potencjalnych klientów. Wielu z nas jest wzrokowcami i właśnie dlatego warto zadbać o to, by reklama wyróżniała się graficznie bez względu na to, czego dotyczy. Oszczędzanie na grafice nie jest zatem najlepszym pomysłem – źle wykonana może stać się przyczyną prawdziwej reklamowej klęski.
Krok 5 – skuteczny copywriter
Skuteczny copywriter to gwarancja nie tylko dobrego sloganu reklamowego, ale przede wszystkim interesującego i przykuwającego uwagę contentu na stronie czy blogu firmowym. To także sposób na przemycenie w mediach niepozornej reklamy poprzez umieszczanie słów kluczowych i linków w artykułach. Za sprawą dobrego copywritera możliwe jest więc dotarcie do szerszego grona odbiorców oraz zdobycie zaufania potencjalnych klientów.
Planowanie komunikacji to niełatwe zadanie, dlatego warto oddać je w ręce specjalistów. Jeśli jednak samodzielnie podejmujemy wyzwanie, kierujmy się opisanymi wyżej krokami – to absolutne minimum skutecznej reklamy. Pamiętajmy też, że nawet poruszanie się w obszarze wspomnianych aspektów planowania mediów wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia i intuicji – bez nich komunikacja może być przyczyną klęski a nie zwycięstwa.
Artykuł: mecglobal.pl
https://www.mistrzu.com/jak-ulotki-reklamowe-pomoga-ci-w-promocji-firmy/
https://www.mistrzu.com/personalizacja-w-kampaniach-reklamowych-sekret-skutecznosci/