RSS

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

Chłodnictwo Przemysłowe: Nowoczesne Rozwiązania

Chłodnictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w różnych sektorach gospodarki, wpływając na komfort pracy, bezpieczeństwo i…

Olejki eteryczne i zapachowe do kąpieli i aromaterapii

Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzące z roślin do poprawy zdrowia fizycznego…

Atrakcje w Sosnówce k. Jeleniej Góry - dlaczego…

Przygotowanie eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy…

«
»

Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych – po ilu latach można starać się o wypłatę?

  • Napisany przez:

Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Polisa OC pełni funkcję ochronną zarówno dla sprawcy zdarzenia drogowego, jak i dla poszkodowanego. W przypadku kolizji lub wypadku kierowca, który został poszkodowany, ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Istotne jest zatem, aby wiedzieć, w jaki sposób ubiegać można się o odszkodowanie komunikacyjne i jakie obowiązują w tym zakresie terminy.

Ubezpieczenie OC – kto może ubiegać się o odszkodowanie?

Jak wspomniano, o odszkodowanie z polisy OC może ubiegać się osoba poszkodowana w wyniku zdarzenia drogowego. Co ważne, odszkodowanie wypłacane jest z ubezpieczenia sprawcy. Warto wiedzieć, że odszkodowanie przysługuje nie tylko właścicielowi uszkodzonego samochodu. O świadczenie ubiegać może się kierowca prowadzący auto oraz wszystkie inne osoby, które ucierpiały w wyniku zdarzenia drogowego. Mowa tu zarówno o pasażerach, jak i pieszych czy rowerzystach. Jeśli w wyniku wypadku doszło do zgonu, wówczas o odszkodowanie z polisy OC sprawcy ubiegać może się rodzina zmarłego.

Jakie rodzaju odszkodowanie można uzyskać?

Odpowiadając na to pytanie, rozróżnić trzeba dwa rodzaje zdarzenia drogowego. O inny rodzaj odszkodowania można ubiegać się w przypadku kolizji, a o inny w przypadku wypadku. Jeśli doszło do kolizji, osoba poszkodowana ma prawo do odszkodowania za uszkodzenie samochodu, przedmiotów znajdujących się w aucie. Odszkodowanie może objąć także koszty holowania uszkodzonego samochodu, jeśli było ono konieczne. Z kolei, jeśli doszło do wypadku, wówczas zakres odszkodowania jest znacznie szerszy. Obejmuje zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji czy utraconego zarobku.

Kiedy można starać się o wypłatę odszkodowania?

Aby uzyskać odszkodowanie komunikacyjne, należy złożyć stosowany wniosek w firmie ubezpieczeniowej, w której zawartą polisę OC ma sprawca zdarzenia drogowego. Wszystkie potrzebne dane i informacje w celu złożenia takiego wniosku sprawca ma obowiązek przekazać osobie poszkodowanej. Sam wniosek w przypadku zdecydowanej większości ubezpieczycieli złożyć można online. Im szybciej zgłosi się szkodę, tym lepiej. Pamiętać trzeba, że obowiązują w tym zakresie istotne terminy. W przypadku kolizji wniosek o odszkodowanie złożyć można w terminie do 3 lat. Z kolei w przypadku wypadku taki wniosek może być złożony w terminie do 20 lat. Po tych upływie tych terminów ubieganie się o odszkodowanie będzie niemożliwe. Nie powinno się z tym jednak zwlekać. Im bowiem więcej czasu upłynie, tym trudniej będzie odtworzyć szczegóły związane ze zdarzeniem drogowym.

Kto może pomóc w uzyskaniu odszkodowania komunikacyjnego?

O odszkodowanie nie trzeba ubiegać się samodzielnie. Na rynku działają firmy, które skutecznie pomagają w tym zakresie osobom poszkodowanym. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, w której ubezpieczyciel zaniża wartość odszkodowania bądź wręcz odmawia jego wypłaty. Dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, specjaliści z przedsiębiortstwa XPRIME są w stanie uzyskać od firmy ubezpieczeniowej należne odszkodowanie.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu