RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Uwaga złodziej! Co zrobić, aby ominął Twój dom?

  • Napisany przez:

Jak czytamy w raportach polskiej policji – w 2017 roku liczba kradzieży w kraju przekroczyła pułap 65 tysięcy. Co więcej, tylko 36% złodziei zostało wykrytych, schwytanych i postawionych przed odpowiedzialnością prawną. Liczba może przytłaczać, pomimo systematycznej i stopniowej poprawy. Jak czytamy – jeszcze w 1999 roku liczba kradzieży w naszym kraju wynosiła ponad 369 tysięcy!

Skąd ta zmiana?

Oczywiście ciężko wskazać jedną, konkretną przyczynę tych pozytywnych zmian. Bez wątpienia jedną z nich jest mniejsza opieszałość policji, a także rosnąca świadomość wobec dostępnych narzędzi i rozwiązań technologicznych. O tych drugich parę słów więcej poniżej.

Podstawowe błędy w zabezpieczeniach

Szacuje się, że przeciętna kradzież mieszkania, domu lub garażu nie trwa dłużej niż 20 minut. Co więcej, samo wyłamanie zamka, przy pomocy odpowiednich narzędzi, trwa krócej niż 60 sekund. Co dzieje się później?

Złodziej, bez większych problemów plądruje mieszkanie, znajdując wszystko jak na dłoni – laptopy, telewizory i biżuterię. Sam akt kradzieży, przy niewielkim wnętrzu, trwa kilka minut. Dzieje się tak ponieważ my, mieszkańcy, nie zaplanowaliśmy odpowiednio wcześniej zabezpieczeń dla najbardziej drogocennych rzeczy. Jak podają statystycy – najczęściej z wnętrza złodziej zabiera: aparaty fotograficzne, sprzęt RTV, gotówkę, która pozostawiona jest na szafkach czy w biurku.

Podstawowym błędem jest więc nasza ogromna ufność i nieprzygotowanie do ewentualnego włamania. Rzadko kiedy alarmujemy sąsiadów, informujemy innych o dziwnych osobnikach, kręcących się na posesji oraz nie zaopatrujemy się w alarmy czy wideofony, które spełniają również rolę prewencyjną.

Co możesz zrobić?

Po pierwsze, zanim zaczniesz zakupy, zastanów się i przeanalizuj swoje wnętrze. Stań się na chwilę złodziejem, który nie zna obrabowanego domu. Które szyby najłatwiej zbić? Którymi drzwiami najlepiej się dostać do mieszkania? Gdzie znajdują się najcenniejsze przedmioty (zarówno dla ciebie, jak i dla złodzieja)? Jak często wyjeżdżasz na urlopy lub pozostawiasz mieszkanie bez opieki? Czy bez znajomości pomieszczenia jesteś w stanie  „w ciemno” wskazać gniazda antenowe i przypięty do niego sprzęt RTV?  Po odpowiedzeniu na powyższe pytania udaj się na zakupy, w celu:

  • Dobrania odpowiedniego zamka – najlepiej wyposażonego w tzw. wkładki bębenkowe, które służą do zamykania drzwi poprzez wsunięcie rygla zapadki. Alternatywą dla niego jest zamek z wkładką okucia, która współpracuje z zamkiem wpuszczanym i uruchamianym przy pomocy klucza. Zwróć uwagę, aby wybrany zamek był zharmonizowany z ustawami i normami Unii Europejskiej. To dzięki niej nadawana jest odpowiednia klasyfikacja, a sam produkt przed wypuszczeniem na rynek przechodzi szereg badań kontrolnych.
  • Wybrania czujników – których celem jest uruchomienie alarmu. Jego dźwięk wydobywa się po próbie siłowego wtargnięcia. Co ważne, straszy w ten sposób nie tylko potencjalnego włamywacza, ale także alarmuje sąsiadów. Na rynku dostępne są tzw. czujniki wibracyjne, które reagują na wiercenie, cięcie szkła czy uderzenia.
  • Domowy sejf – czyli niewielka namiastka sejfów spotykanych w bankach i hotelach. Zamykane na szyfr „pudełka” są nie tylko ciężkie, ale także wymagają czasu do złamania szyfru. Złodziej, który liczy każdą minutę, najpewniej zrezygnuje z kradzieży tego elementu, dlatego umieść w nim najbardziej drogocenne przedmioty – dokumenty, komórkę, pieniądze.
  • Monitoring – jedna ze skuteczniejszych i jednocześnie odstraszających metod na włamywacza. Zabezpiecza ona nie tylko sam dom, ale również posesję i tereny przylegające. Wbrew panującym przekonaniom, system kamer wcale nie wiąże się z dużymi kosztami, a pojedyncze jego elementy kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Wybierając kamery pamiętaj, że im większa rozdzielczość, tym większa szansa wyostrzenia obrazu, a co za tym idzie – złapania złodziejaszka. Jeśli planujesz zamontować punkty w ciemnych alejkach, wybierz model wyposażony w system doświetlania. Oprócz klasycznych kamer projektanci proponują także te wykorzystujące sygnał Wi-Fi.
  • Inne – czyli kraty, rolety antywłamaniowe, zabezpieczenia na szybach (np. w postaci folii) i sygnalizatory, uruchamiające alarmy.

Aby kupić część tych urządzeń sprawdź sklepy, opinie, zapoznaj się ze specyfikacją, technicznymi właściwościami. Skorzystaj z porównywarki i dokładnie przeanalizuj potrzeby swojego domu. Nie zawsze konieczne będą wszystkie powyższe elementy, chociaż jak mówi znane powiedzenie – „przezorny jest zawsze ubezpieczony”.

Artykuł zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/piekarniki-do-zabudowy-pomysl-nad-ktorym-warto-sie-zastanowic/

https://www.mistrzu.com/dlaczego-warto-usluge-oprozniania-mieszkania-zlecic-specjalistom/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu