RSS

Medycyna estetyczna: potrzeba czy fanaberia?

Medycyna estetyczna niejednokrotnie kojarzy nam się z przesadą, ze sztucznością, wręcz karykaturalnymi efektami zabiegów. Warto…

Profesjonalne buty zapaśnicze to lepszy trening — zobacz…

Zapasy to jeden ze sportów walki znany od setek lat. Polega na fizycznym zmaganiu się…

Badania NDT - metody, zastosowanie, specyfikacja

Badania NDT - co to takiego? Gdzie znajdują zastosowanie? Dlaczego są tak istotne? O tym…

Planujesz eksport do Chin? Na to musisz zwrócić…

Państwo Środka ze swoim gigantycznym potencjałem zakupowym okazuje się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej nienasyconych…

«
»

5 ciekawostek o kawie – mogą zaskoczyć nawet wytrawnych kawoszy!

  • Napisany przez:
Wiele osób dzień zaczyna z kubkiem kawy, która towarzyszy im też w wielu innych momentach. Czy podczas delektowania się tym aromatycznym napojem zastanawialiście się jednak kiedyś nad tym, ile tajemnic ma w sobie filiżanka małej czarnej? Poznaj kilka interesujących faktów o kawie i zaskocz najbliższych ciekawostkami podczas najbliższego spotkania.

W Finlandii spożywa się najwięcej kawy na osobę

Kultura picia czarnego napoju kojarzy się obecnie przede wszystkim z Włochami czy też Turcją. Jednak świeżo palona kawa i inne jej odmiany są spożywane w największych ilościach w Finlandii. Na jednego Fina przypada aż 12 kilogramów kawy rocznie, co daje cztery filiżanki dziennie. Czas spędzony na delektowaniu się aromatycznym napojem ma nawet swoją nazwę – fika. Co więcej, pracownicy w Finlandii mają prawnie zapewnione każdego dnia aż dwie ok. 10-minutowe przerwy właśnie na wypicie kawy.

Kawa po turecku nie wszędzie tak się nazywa

W Polsce, Czechach czy też Słowacji kawa po turecku oznacza napój przygotowywany poprzez zalanie zmielonych ziaren gorącą wodą. Oryginalnie w Turcji ta metoda parzenia kawy odnosi się do napoju zagotowywanego w specjalnym tygielku. Podczas podróży po krajach byłego Imperium Osmańskiego można jednak spotkać się z nieco innymi nazwami, wynikającymi z historycznej niechęci do tureckich określeń. I tak np. w Grecji kawa po turecku to kawa po grecku, w Armenii po ormiańsku, a w Bośni po bośniacku.

Kawa Arabica nie pochodzi z krajów arabskich

Arabica  to niezwykle ceniony gatunek, którego walory smakowe mogą pomóc odkryć zestawy kaw na prezent z oferty sklepu online MK Cafe Fresh. Kawa arabska pochodzi z Etiopii, Mozambiku i obszaru Wielkich Jezior afrykańskich, a największe zbiory odnotowuje się obecnie w Brazylii, Kolumbii czy też Indonezji. Jednak to właśnie Arabowie ok. VII wieku n.e. sprowadzili popularny gatunek z Etiopii na teren dzisiejszego Jemenu i przyczynili się do rozpowszechnienia go w Turcji i w Europie.

Etymologia słowa “kawa” nadal jest zagadką

O ile Arabica ma tylko częściowo powiązanie z regionem Bliskiego Wschodu, o tyle samo słowo “kawa” wywodzi się prawdopodobnie właśnie z języka arabskiego. Słowo “kahwa” do języków europejskich przywędrowało przez Turcję. Istnieje jednak również teoria, według której pochodzenie nazwy napoju odnosi się do etiopskiego miasta Kaffa, znanego dziś jako Kefa. To właśnie z tego miejsca, w którym należy szukać początków zwyczaju picia czarnego napoju, Arabowie sprowadzili kawę do Jemenu.

Kawę produkuje się nie tylko w Brazylii

Brazylia zdecydowanie jest niekwestionowanym liderem pod względem produkcji kawy w tonach. Do polskich domów trafiają jednak nie tylko kawy brazylijskie. Sporym zaskoczeniem może być fakt, że od pewnego czasu na drugim miejscu znajduje się Wietnam. Do wielkiej piątki, która odpowiada za około 75% zbiorów kawy, należą ponadto Kolumbia, Indonezja i Etiopia. Znaczącymi wynikami mogą pochwalić się również m.in. Honduras, Uganda, Indie, Meksyk i Peru.

fot. materiały prasowe

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu