RSS

Profesjonalne buty zapaśnicze to lepszy trening — zobacz…

Zapasy to jeden ze sportów walki znany od setek lat. Polega na fizycznym zmaganiu się…

Badania NDT - metody, zastosowanie, specyfikacja

Badania NDT - co to takiego? Gdzie znajdują zastosowanie? Dlaczego są tak istotne? O tym…

Planujesz eksport do Chin? Na to musisz zwrócić…

Państwo Środka ze swoim gigantycznym potencjałem zakupowym okazuje się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej nienasyconych…

Alkoholizm: czym jest i jak może wpłynąć na…

Alkoholizm jest poważnym problemem, który może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i społecznych. Jeśli Ty…

«
»

Jak pomóc pracownikom w zadbaniu o work-life balance?

  • Napisany przez:

Termin „work-life balance” oznacza równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Jest ona niezwykle ważna dla pracowników, ponieważ wpływa nie tylko na ich komfort i zadowolenie, lecz także efektywność i wydajność. Jak pracodawcy mogą pomóc podwładnym w jej osiągnięciu?

Zapewnienie aktywności poza pracą

Zadbanie o odpowiedni work-life balance w dużej mierze leży po stronie pracowników. Nie mniej istotne jest jednak podejście pracodawców. Poprzez wprowadzenie konkretnych działań mogą oni w znaczący sposób ułatwić podwładnym osiągnięcie równowagi. Takie posunięcie wydaje się być coraz większą koniecznością. Współcześnie mamy bowiem do czynienia z rynkiem pracownika, który sprawia, że od pracodawców zaczyna wymagać się czegoś więcej niż tylko satysfakcjonującego wynagrodzenia.

Dobrym sposobem na poprawienie work-life balance pracowników jest wprowadzenie odpowiednich benefitów pozapłacowych. Można wykupić je, np. w firmie Edenred, która specjalizuje się w dostarczaniu tego typu świadczeń. Wśród dodatków do pensji, które pomagają w osiągnięciu równowagi, znajdują się m.in. karnety sportowe i na kulturę. Dzięki nim pracownicy mają szansę zrelaksować się po godzinach pracy, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów.  Mogą również dostosować rodzaj aktywności do swoich preferencji – we własnym zakresie wybierają interesujące ich zajęcia sportowe lub rodzaj instytucji kultury, którą chcą odwiedzić. Dzięki temu zwiększa się ich satysfakcja z otrzymanych benefitów, a także poczucie, że pracodawca dba o ich indywidualne potrzeby. Przede wszystkim jednak dostęp do bezpłatnych rozrywek sprawia, że pracownicy chętniej decydują się, aby z nich skorzystać. Ułatwia to odpoczynek i wypracowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym.

Inny, ciekawy benefit to dofinansowanie wakacji. Należy przy tym pamiętać, że jeden, dłuższy urlop przynajmniej raz w roku jest niezbędny do zachowania odpowiedniego work-life balance. Tylko w ten sposób pracownik jest w stanie naprawdę oderwać się od pracy i wreszcie porządnie odpocząć. Gdy pracodawca zaproponuje mu dofinansowanie wakacyjnego wypadu, jego zorganizowanie będzie dla niego o wiele prostsze.

Zaproponowanie dogodnych warunków pracy

Doskonałym sposobem na zapewnienie pracownikom większego work-life balance jest wprowadzenie elastycznych godzin pracy. Dzięki nim podwładni mogą rozpoczynać i kończyć wykonywanie obowiązków zawodowych  wtedy, kiedy jest im wygodniej. Takie rozwiązanie pozwala zatem na lepsze zorganizowanie życia poza pracą. Przykładowo, jeśli pracownik musi pilnie stawić się w urzędzie, nie musi bać się spóźnienia do firmy czy składać w niej wniosku o jednodniowy urlop. Daje to bardzo duży komfort psychiczny i pomaga w pogodzeniu życia osobistego z pracą.

Podobną funkcję spełnia też możliwość pracy zdalnej. Pracodawca, któremu zależy, aby jego podwładni osiągnęli odpowiednią równowagę życiową, powinien zaproponować im, że raz na jakiś czas będą mogli wykonywać pracę w domu. Tak naprawdę wystarczy jeden dzień w tygodniu, aby ułatwić im załatwienie obowiązków pozazawodowych.

Artykuł zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/czy-warto-zlecic-rekrutacje-zewnetrznej-agencji/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu