RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Budowa elektroenergetycznych kablowych linii ziemnych

  • Napisany przez:
W naszym kraju wciąż dominują elektroenergetyczne linie napowietrzne. Coraz więcej osób ceni sobie jednak mniej awaryjne linie kablowe, które nie ingerują w krajobraz i nie są podatne na uszkodzenia. Do ich budowy wymagane są jednak szeroka wiedza oraz profesjonalny sprzęt, który znajdziemy w ofercie firmy Electra Polska.

W naszym kraju wciąż dominują elektroenergetyczne linie napowietrzne. Coraz więcej osób ceni sobie jednak mniej awaryjne linie kablowe, które nie ingerują w krajobraz i nie są podatne na uszkodzenia. Do ich budowy wymagane są jednak szeroka wiedza oraz profesjonalny sprzęt, który znajdziemy w ofercie firmy Electra Polska.

Trasa linii kablowej musi być ściśle ukazana na rysunku, ponieważ pod uwagę trzeba tutaj wziąć wszelkie możliwe przeszkody oraz warunki na danym terenie. Wykopy pod budowę można rozpocząć pod kilkoma warunkami. Trasę linii musi wyznaczyć uprawniony do tego geodeta. Konieczne może być też uzyskanie pozwolenia na zajęcie pasa drogowego. Właściciele lokalnej infrastruktury muszą też zostać powiadomieni o rozpoczęciu prac, jeżeli uzbrojenie podziemne koliduje z przebiegiem powstającej linii.

Po przekazaniu placu budowy przez inwestora, można przystąpić do rozpoczęcia wykopów. Zazwyczaj wykonuje się je mechanicznie, chociaż wciąż zdarzają się jeszcze inwestycje, w których wystarczające jest kopanie ręczne. Szerokość rowu jest oczywiście uzależniona od rodzaju kabli oraz ich ilości w jednej warstwie. Głębokość z kolei, zależna jest od głębokości ułożenia kabla, do której należy dodać 10 cm. Głębokość ułożenia kabli w ziemi jest ustalana głównie na podstawie ich napięcia oraz terenu, na którym się znajdują. Na użytkach rolnych muszą znajdować się głębiej, aby nie zostały uszkodzone podczas prac rolniczych. Można także zdecydować się na ułożenie kabla na mniejszej głębokości, ale wtedy konieczne okazuje się zastosowanie rury ochronnej, co wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami.

O czym warto pamiętać podczas budowy linii kablowych?

Budowa linii kablowych obwarowana jest szeregiem norm, do których trzeba się stosować. Tak ważny okazuje się więc zakup sprzętu od zaufanych dostawców, do których z pewnością należy firma Electra Polska. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jeśli nie zachowamy niezbędnych norm bezpieczeństwa, nawet najlepszy sprzęt nie sprawdzi. Jeżeli pojawią się opady atmosferyczne, wykop nie może zostać zalany – teren trzeba odpowiednio wyprofilować ze spadkiem, aby woda łatwo spływała. Należy też zabezpieczyć skarpy, żeby zapobiec nieintencjonalnemu zasypaniu wykopu. Po ułożeniu kabla, powinien on zostać zasypany ziemią z wykopu. Nie można tutaj stosować gruntu z jakimikolwiek zanieczyszczeniami np. darnią czy korzeniami, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia kabla.

Poprowadzenie linii kablowej wymaga szczegółowego rozpoznania terenu, na którym ma mieć miejsce ta inwestycja. Wszystkie formalności, pozwolenia czy normy nie powstały, aby uprzykrzać życie inwestorom i realizatorom. Są niezbędne, aby linia kablowa nie stanowiła zagrożenia dla kładących ją pracowników ani jej przyszłych użytkowników.

Artykuł zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/wybieraj-najlepszy-osprzet-elektryczny-do-swojego-domu/

https://www.mistrzu.com/producent-wiazek-kablowych-profitect/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu