RSS

Optymalizacja podatkowa dla małych firm – jak legalnie…

Prowadzenie małej firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich są obciążenia podatkowe.…

Oczyszczanie wodorowe – skuteczna metoda pielęgnacji skóry

Oczyszczanie wodorowe to nowoczesna metoda pielęgnacji skóry, która zyskuje na popularności w salonach kosmetycznych. Dzięki…

Jak używać kalkulatora akcyzy za samochód: Kompletny Przewodnik

Prawidłowe obliczenie akcyzy za samochód stanowi kluczowy element procesu zakupu pojazdu z zagranicy lub rejestracji…

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej księgowości?

Niedawno w mediach pojawiły się informacje o licznych firmach, które napotkały trudności związane z nagłymi…

«
»

Czym się zajmuje agencja UX?

  • Napisany przez:

Zapewne już się z nimi spotkałeś, a UX zagościło w Twojej firmie.

User Experience, UX, agencja User Experience, projektant UX (UX Designer) to słowa, pojęcia, które coraz częściej można przeczytać w artykułach dotyczących projektowania stron internetowych, użyteczności aplikacji mobilnych i webowych, ich przyjazności dla użytkownika końcowego, metod optymalizacji współczynnika konwersji (Conversion Rate Optimization – CRO).

Agencje UX weszły na stałe do krajobrazu firm świadczących usługi projektowe, badawcze, deweloperskie. Czym się zajmuje agencja UX? Jaki jest zakres usług świadczonych przez typową agencję UX? Czy agencje UX zajmują się także tworzeniem oprogramowania, czy tylko w zakresie ich możliwości jest projektowanie interfejsów, projektowanie graficzne?

Jakiego rodzaju wsparcie agencja UX jest w stanie zapewnić korporacji, sklepowi internetowemu (generalnie branży E Commerce), firmie działającej na rynku lokalnym, która pozyskuje swoich klientów i partnerów biznesowych głównie za pomocą Internetu?

Czy właściwie różni się w kwestii kompetencji, możliwości agencja User Experience i agencja interaktywna? Czy w ogóle jest sens na dokonywanie podobnych rozróżnień? Wiele osób, właścicieli biznesów, zadaje sobie podobne pytania, stąd też warto udzielić na nie wyczerpującej odpowiedzi.

Czym się zajmuje agencja UX?

Najważniejsze informacje na początku, dlatego zacznijmy od odpowiedzenia na pytanie, czym jest User Experience? Termin najczęściej na język polski tłumaczy się jako doświadczenia użytkownika. Chodzi o wszelkie emocje, postawy, reakcje, nastawienia, zachowania, oczekiwania, oceny, jakie formułuje, odczuwa, zajmuje użytkownik strony internetowej wchodząc z nią w interakcję.

Innymi słowy, gdy wchodzimy na daną stronę internetową, klikamy w jej interfejs, nawigujemy po niej, przewijamy jej zawartość w naszych głowach – świadomie i nieświadomie – rodzą się reakcje na nią.

Jej użytkowanie uznajemy za proste lub trudne, wygodne lub koszmarnie nieintuicyjne, logiczne lub pozbawione sensu. Oceniamy jej wygląd, czy jest ładna, przyjemna dla oka, czy jest zgodna z naszym wyobrażeniem o profesjonalnej stronie internetowej z danej branży, czy jest podobna pod względem wizualnym do stron, które wcześniej już odwiedzaliśmy.

Oceniamy także sposób jej działania. Koniec końców strona internetowa dla jej użytkownika jest przede wszystkim narzędziem, dzięki któremu możemy uzyskać informacje (np. sprawdzić rozkład lotów), wykonać jakieś działania (np. kupić w sklepie internetowym ulubiony kubek), osiągnąć swoje cele (np, nawiązać współpracę biznesową).

To w jaki sposób strona działa, jak łatwo pozwala nam te informacje (content), działania, cele osiągać stanowi jeden z jej wielkich atutów. Jeśli jej działanie jest intuicyjne, proste, łatwe, przyjemne, zgodne z doświadczeniami i oczekiwaniami jej użytkowników, jeśli jest szybkie, bezawaryjne, bezproblemowe to mówimy, że strona jest użyteczna.

Mówimy, że oferuje pozytywne, dobry User Experience. Mówimy, że zapewnia swoim użytkownikom dobre doświadczenia. Są oni mówiąc w skrócie zadowoleni z jej działania takiego produktu cyfrowego. Chętnie z niej skorzystają w przyszłości, polecą przyjaciołom, wysoko ocenią w niezależnych systemach ratingowych, dzięki czemu inni użytkownicy będą wiedzieli, że warto z niej skorzystać.

Podsumowując, User Experience, doświadczenie użytkownika jest sumą jego emocji, ocen, postaw, reakcji, jakie rodzą się, gdy korzysta ze stron internetowych. Od razu jednak nasuwa się pytanie, jak uczynić stronę użyteczną, atrakcyjną dla jej użytkowników końcowych, w jaki sposób oferuje się dobrą użyteczność stron internetowych?

Właścicielom stron internetowych z pomocą w tym celu i problemie przychodzą wyspecjalizowane agencje UX, których zadaniem jest projektowanie, badanie, tworzenie użytecznych stron internetowych. Agencje User Experience je projektują, kodują, badają, ale także zajmują się optymalizowaniem stron, serwisów www już istniejących.

Tworzenie strony internetowej, produktu cyfrowego (np. serwisu korporacyjnego, platformy b2b, sklepu internetowego) jest procesem wieloetapowym, w którym równie istotną kwestię stanowią prace projektowe, programistyczne, jak również badawcze.

W zespole profesjonalnej agencji User Experience znaleźć się powinni projektanci UX/UI, a więc osoby projektujące wygląd oraz sposób działania strony – jej interfejs, nawigację, architekturę informacji, layout.

Przy czym nie należy utożsamiać projektantów UX/UI z grafikami, a projektowanie UX z projektowaniem graficznym. Choć posiadają oni takie kompetencje (w sensie wyczucia estetycznego oraz narzędzi służących do tworzenia grafik) to jednak zakres ich pracy, umiejętności, wiedzy, odpowiedzialności jest o wiele szerszy.

Ich rolą, zadaniem jest przede wszystkim projektowanie doświadczeń użytkownika, sprawianie, by postrzegał on użytkowanie strony internetowej, produktu cyfrowego jako niezwykle wygodne, bezpieczne, łatwe i bezproblemowe.

W osiągnięciu tego celu pomocne są liczne badania, jakie prowadzą badacze User Experience, wypracowane przez społeczności projektantów, badaczy wzorce projektowe.

Kolejnym ważnym specjalistą w agencji UX jest właśnie badacz, którego zadaniem jest dostarczenie wiedzy (od najwcześniejszych etapów powstawania strony internetowej) o reakcjach, jakie ona rodzi u użytkowników.

Współczesne agencje UX są zorientowane na dwa paradygmaty, działają w zgodzie z dwoma podejściami, mianowicie w zgodzie z User Centered Design – projektowanie zorientowane na potrzeby użytkownika – oraz Evidence-Based UX, a więc oparcie procesu projektowego na wynikach badań, testów, danych, nie na wyobrażeniach, osobistych preferencjach, czy potocznych przekonaniach.

Agencje UX to dziś zespoły, w których nie może zabraknąć także UX Writerów, dbających o warstwę językową strony internetowej. Zapewniających etykietom, nazwom kategorii, treściom, komunikatom, informacjom, a właściwie całej architekturze informacji konieczną zrozumiałość, jednoznaczność, komunikatywność, lapidarność, funkcjonalność.

Agencja UX, która chce uchodzić za profesjonalną, pomocną dla właścicieli stron internetowych nie może się także obejść bez zespołu programistów, developerów, którzy zajmują się warstwą front end i back-end stron internetowych.

A więc dbają, by strony nie tylko dobrze wyglądały, działały, ale także były dla użytkowników bezpieczne, szybkie, technologicznie zaawansowane, zgodne z najlepszymi standardami sieciowymi.

Agencja UX zajmuje się więc tworzeniem stron internetowych, które odpowiadają oczekiwaniom ich przyszłych użytkowników. Zapewnia im najwyższą użyteczność, zgodność z oczekiwaniami, doświadczeniami userów. Wykorzystuje do tego wiedzę, wyniki badań (np. badań fokusowych, etnograficznych), testów (np. testów użyteczności) oraz najlepsze, najbardziej adekwatne technologie i języki programowania (np. Python).

Jakiego rodzaju usługi świadczą agencje UX?

Zakres oferty, możliwości poszczególnych agencji UX jest oczywiście zróżnicowany i zależny w dużej mierze od jej pozycji rynkowej, rynku na jakim działa (lokalnym versus globalny), struktury klienckiej, czy branż, w jakich się specjalizuje.

Niemniej jednak, w typowej agencji User Experience znajdziemy usługi takie jak audyty UX, badania User Experience, usługi tworzenia strategii User Experience, usługi projektowe UX Design, UI Design – User Interface Design, a więc projektowania interfejsów użytkownika końcowego. Ponadto, agencja UX powinna oferować usługi typowe dla software house`óq, a więc usługi web developmentu, programowania.

Dzięki tak szerokiemu zakresowi usług, kompetencji, możliwości agencja UX The Story jest w stanie wspierać swoich klientów w odkrywaniu produktów cyfrowych, wyróżnianiu produktów cyfrowych, tworzeniu, budowaniu, rozwijaniu, optymalizowaniu produktów cyfrowych – także stron internetowych.

Kompetencje badawcze, projektowe oraz technologiczne stanowią trzy zasadnicze filary, na jakich stoją typowe agencje UX, które czasami są wzbogacane o usługi brandingowe, identyfikację wizualną, także związane z promocją w sieci (marketing internetowy).

Profesjonalna agencja UX powinna swoim klientom pomagać w przejściu od fazy odkrycia, przez fazę strategii, rozwoju koncepcji aż po fazę designu i wdrożenia.

Czy różni się agencja User Experience od agencji interaktywnej?

W praktyce częstokroć jest tak, że agencje interaktywne widząc koniunkturę poszerzają swoje oferty o elementy User Experience. Ale jeśli być ścisłym agencje interaktywne mają inną historię i inny zakres działań.

Pojawiły się na rynku wraz z komercjalizacją internetu i stanowiły w wielu wypadkach przedłużenie agencji reklamowych, które wspierały klientów w kampaniach reklamowych, promocyjnych prowadzonych offline`owo.

Agencja interaktywna w sensie ścisłym zajmowała się działaniami marketingowymi prowadzonymi w sieci, prowadziły w niej działania reklamowe. Specjaliści marketingu internetowego prowadzili dla swoich klientów kampanie reklamowe w wyszukiwarkach (np. audyt SEO, analiza słów kluczowych, wspierały je w prowadzeniu działań w social mediach, w budowaniu reputacji sieciowej.

Mówiąc nieco metaforycznie wygląd interfejsu, potrzeby użytkowników, nie stanowił dla nich przedmiotu zainteresowania. Za to więcej uwagi poświęcano analizie potrzeb klienta.

Z czasem poszerzały swoje kompetencje o prace typowo programistyczne, w czym z kolei upodobniały się do software house`ów.

Dziś w ofercie agencji interaktywnej znajdziemy elementy User Expierience, co może niestety budzić duże zdezorientowanie klientów. Tym bardziej, że User Experience to dziś dziedzina o szerokim zakresie (audytowanie, optymalizowanie, badanie, projektowanie, programowanie), złożoności, o której najlepiej świadczy ilość oraz różnorodność pracowników, specjalistów pracujących w agencji UX.

Przyrost wiedzy tworzonej przez uniwersytety, wyspecjalizowane instytuty, agencje, firmy badawcze np. Baymard, Nielsen Norman Group także jest ogromny, co powoduje, że świadczenie usług związanych z doświadczeniami użytkowników z doskoku mija się z celem. Specjalista UX jest osobą, która musi posiadać odpowiednią wiedzę z wielu dziedzin oraz odpowiednio złożone doświadczenie.

Tworzenie strony internetowej, interfejsu użytkownika, stworzenie szybkiego, bezpiecznego oprogramowania (na przykład platformy sklepów internetowych) wymaga umiejętności takich jak badanie rynku, projektowanie wizualne, projektowanie interakcji (interaction design), product design, czy znajomości content marketingu.

Aplikacje mobilne z kolei nie mogą powstać bez świadomości ich specyfiki, tak bardzo przecież różnej od stron internetowych oglądanych na przeglądarkach internetowych. Choć projektowanie stron internetowych i aplikacji mobilnych ma podobne założenia, to jednak doświadczony zespół UX doskonale zdaje sobie sprawę z dzielących je różnic.

Tylko specjalizacja, zorientowanie agencji na User Experience zapewnia odpowiedni poziom kompetencji oraz jakość tworzonych stron internetowych, aplikacji webowych, aplikacji mobilnych lub dowolnych innych produktów cyfrowych.

Marcin Latkowski

https://www.mistrzu.com/najpopularniejsze-serwisy-i-aplikacje-do-sluchania-podcastow/

https://www.mistrzu.com/na-czym-polega-badanie-opinii-publicznej/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu