Jak dbać o skórę zimą?

Czas pędzi. Jeszcze niedawno cieszyliśmy się początkiem lata, a już jesień czeka na progu. Zaraz za nią w kolejce ustawia się zima – pora roku mało łaskawa dla naszej urody. Mróz, wiatr, ogrzewanie w pomieszczeniach i zmiany temperatury mają niekorzystny wpływ na kondycję skóry.
Jak skutecznie zapobiegać zimowym problemom natury kosmetycznej i czego nie powinno zabraknąć w naszym pielęgnacyjnym arsenale? Przeczytaj poniższy artykuł i powoli rozpocznij przygotowania do chłodniejszej części roku.
Co się dzieje z naszą skórą zimą?
W czasie zimowych miesięcy skóra jest narażona na wiele niekorzystnych czynników. Nie służy jej niska temperatura i wiatr, wyzwaniem są dla niej zimne opady, a dodatkowym obciążeniem jest suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach – grzejące kaloryfery przyczyniają się do odwadniania naskórka.
Jakie objawy świadczą o tym, że nasza skóra niezbyt dobrze radzi sobie z zimowymi wyzwaniami?
- Przede wszystkim staje się ona odwodniona. Można zaobserwować, że jest szorstka w dotyku, matowa, a nawet może zacząć się łuszczyć.
- Nawet jeśli mamy cerę normalną lub tłustą, to podczas mroźnej zimy możemy doświadczać problemów typowych dla skóry suchej, np. uczucia ściągnięcia po umyciu czy zwiększonej podatności na podrażnienia.
- Pod wpływem zmian temperatury dochodzi do gwałtownego rozszerzania i zwężania naczyń krwionośnych, w efekcie czego skóra staje się na zmianę blada i zaczerwieniona.
- U osób o cerze wrażliwej może dochodzić do silniejszych reakcji: pieczenia i swędzenia naskórka, a nawet do jego pękania.
Dla niektórych te objawy będą jedynie niewielką niedogodnością, jednak część osób cierpi z ich powodu i szuka skutecznych remediów. W pewnym stopniu można pomóc skórze przetrwać zimowe miesiące – kluczem jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji.
O co warto uzupełnić zimową kosmetyczkę? Przede wszystkim – naturalny krem do twarzy
Ta sama natura, która funduje nam mróz i wiatr, proponuje też wiele substancji będących remedium przywracającym komfort naszej skórze. Choć naturalne maski do twarzy, kremy na bazie olejów i organiczne balsamy do ciała warto stosować przez cały rok, to zimą są one szczególnie warte uwagi.
Podczas chłodów, szczególnie gdy powietrze jest dodatkowo suche, naskórek bardziej niż zwykle potrzebuje odżywczych, regenerujących i „otulających” kremów. Zimowy naturalny krem do twarzy przede wszystkim powinien zawierać w składzie emolienty – substancje zapobiegające utracie wilgoci i wzmacniające barierę hydrolipidową. Taki kosmetyk często bazuje na olejach, np. arganowym czy migdałowym. Produkt, którego będziemy używać zimą, powinien mieć także działanie silnie odżywcze, co zapewniają m.in. ekstrakty z nasion zbóż i witaminy. Uwaga! Dobierając kosmetyk na dzień, nie zapominajmy, że stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest zalecane przez cały rok. Najlepiej wybrać krem, który zapewnia ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
Osobne zagadnienie to krem regenerujący do twarzy na noc. Ten również powinien mieć skład bogatszy niż specyfik używany latem. Aby skutecznie wspierać odbudowę nadwyrężonej bariery hydrolipidowej, kosmetyk powinien zawierać:
- witaminy (przede wszystkim witaminę E),
- nawilżające ekstrakty owocowe dostarczające związki mineralne,
- odżywcze masło shea,
- ceramidy i lipidy.
Coś wyjątkowego dla Twojej skóry
Zima w żadnym wypadku nie jest czasem na rezygnację z różnego rodzaju pielęgnacyjnych przyjemności. Przeciwnie! To właśnie podczas chłodnych, krótkich dni skóra potrzebuje ich jeszcze bardziej – a ponadto takie drobne rytuały mają też znakomity wpływ na naszą psychikę. Jakie nawyki pielęgnacyjne sprawią, że nasza cera poczuje się w tym czasie lepiej, a przy tym wprawimy się nimi w dobry nastrój?
Długa, ciepła kąpiel, najlepiej z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych, otworzy pory skóry i przygotuje skórę do przyjęcia dobroczynnych składników z kremu, serum lub maseczki. Przy okazji rozluźni spięte mięśnie i rozgrzeje w zimny dzień.
Korzystaj z naturalnych maseczek! Niewiele zabiegów odżywia i koi naszą cerę tak intensywnie jak maski naturalne. Do twarzy o cerze tłustej lub mieszanej wybierzmy maskę nawilżającą, która zawiera kwas hialuronowy i regulujący łojotok bisabolol. Z kolei skóra przesuszona i wrażliwa pokocha naturalne maski do twarzy z kompleksem witaminowym i gliceryną. Niektóre maseczki możemy stosować jako krem regenerujący do twarzy na noc – takie kosmetyki pozostawione na skórze na wiele godzin mogą zdziałać cuda!
Artykuł przygotowany przy współpracy z klientem: azylvip.pl
Grafika: freepik.com