RSS

Rola naturalnych emulgatorów w poprawie jakości produktów spożywczych

Świadomość zdrowego odżywiania rośnie, społeczeństwo zaczyna przyglądać się składnikom, które znajdują się w produktach spożywczych…

Stal Nierdzewna Vs Aluminium

Porównanie stali nierdzewnej z aluminium to temat często poruszany przy wyborze materiałów w projektowaniu produktów,…

Czym jest krykiet?

Krykiet jest jedną z najstarszych i najbardziej złożonych gier zespołowych, których korzenie sięgają Anglii w…

Prop trading kontra inwestycje długoterminowe: zalety i wady…

Prop trading to strategia, w ramach której firmy inwestycyjne (lub indywidualni traderzy zawodowi) wykorzystują własny…

«
»

Który wybrać kurs przygotowujący do matury z chemii i dlaczego?

  • Napisany przez:

Im mniej czasu pozostaje do matury, tym uczniowie odczuwają większy stres. Jak się uczyć? Jakie zadania rozwiązywać? Co z lekcjami, które nauczyciel przedstawił w niezrozumiały sposób? Jakie książki okażą się tymi właściwymi? Pytań z pewnością jest wiele, a czasu coraz mniej. Dobrym rozwiązaniem są więc kursy maturalne. Tu jednak znów może się pojawić dylemat – który kurs wybrać? Sprawdzamy!

Kto opracuje dobry i przydatny kurs przygotowujący do matury z chemii?

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że chemię każdy może polubić, wszystko jednak zależy od nauczyciela, który albo zaraża zainteresowaniem, albo wręcz odstrasza zbyt skomplikowanymi zadaniami i źle wytłumaczonymi regułami. Ta sama definicja dotyczy również kursów maturalnych. Tylko bowiem te właściwie opracowane, dobrze wytłumaczone i wciągające ucznia w świat chemii, zapewnią sukces na maturze.

Dlatego taki kurs przygotowujący do matury z chemii powinien stworzyć doświadczony nauczyciel i korepetytor. Jeszcze lepiej jeśli jest to nauczyciel, posiadający doświadczenie w pracy z maturzystami. To jest bardzo istotne, zwłaszcza przy tworzeniu zadań i udzielaniu odpowiedzi. Nauczyciel, który wcześniej weryfikował zadania maturalne, wie bowiem, jakie odpowiedzi otrzymają maksymalną ilość punktów, a jakie nie będą wcale brane pod uwagę. To natomiast jest cenną wskazówką dla uczniów, by podczas nauki, uczyli się również prawidłowego formułowania odpowiedzi. Nauczyciel i korepetytor z chemii zna też zakres tematyczny i potrafi go dopasować do wytycznych CKE.

Czego w kursie powinno być więcej: teorii czy praktyki?

Decydując się na kurs przygotowujący do matury z chemii, warto dokładnie przeanalizować jego zawartość. Pierwszy filtr powinien dotyczyć merytoryki i zawartych tematów. Większość autorów kursów maturalnych publikuje spis treści, dzięki czemu można szybko zweryfikować czy dany materiał będzie w pełni satysfakcjonujący. Spis treści nie wskazuje jednak w pełni, jak przeprowadzone są zajęcia i jak opracowane zostały materiały. To jednak również jest ważne, ponieważ tylko kurs, który kompleksowo wyczerpuje temat w zakresie teoretycznym, ale i zawiera zestaw różnych ćwiczeń, będzie pomocny w nauce. Jak sprawdzić, czy kurs przygotowujący do matury z chemii zapewni też dostęp do zadań i rozwiązań?

Takich informacji można szukać w opisie kursu. Autor powinien szczegółowo wykazać, co zawarł w kursie i w jakich proporcjach wyjaśniona jest część teoretyczna i praktyczna. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zaprezentowanie testowej lekcji z całego kursu. Uczeń może wtedy przekonać się, czy sposób wyjaśniania trudnych zagadnień jest w pełni przyswajalny oraz czy taki sposób prowadzenia kursu mu odpowiada, a ponadto ma pełny dostęp do całej lekcji. Warto mieć na uwadze, że również internet jest świetną bazą wiedzy, jeśli chodzi o zadania maturalne. Wystarczy wejść na stronę CKE i pobrać bezpłatne arkusze maturalne z poprzednich lat, które także będą dobrym weryfikatorem przyswojonej już wiedzy.

Kurs online czy kurs stacjonarny – który sprawdzi się najlepiej?

Kurs przygotowujący do matury z chemii można znaleźć zarówno w wersji online, jak i tradycyjnej wersji z zajęciami stacjonarnymi z korepetytorem. Nauczyciele często zachęcają do indywidualnych lekcji, organizowanych popołudniami czy w dniach wolnych od szkoły. Taka alternatywa ma zdecydowanie wiele korzyści – uczeń może zadać dodatkowe pytania, podzielić się wątpliwościami czy przynieść zadania, których nie potrafi rozwiązać. Musi jednak tak zorganizować swój dzień, by dotrzeć na te zajęcia i mieć też czas na odrobienie lekcji czy przyswojenie materiału z innych przedmiotów.

Wielu uczniów po jakimś czasie przekonuje się, że taki schemat nie sprawdza się i mimo wysokich inwestycji, nie widać większych postępów w nauce. Dlatego można wypróbować kursy online, które są dostępne w dowolnym czasie i pozyskać je także w niższym budżecie. Coraz więcej kursów online ma formę ciekawie przedstawionych filmów, a to pozwala jeszcze lepiej oszczędzać czas, ponieważ tak przygotowane lekcje można odtworzyć w autobusie, w czasie drogi do domu, czy podczas spożywania posiłku.

Gdzie ich szukać? Dobrze opracowane kursy przygotowujące do matury z chemii w wersji online można znaleźć m.in. na platformie e-learningowej Dawid Uczy: https://dawiduczy.pl/

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu