RSS

Zcash – anonimowa kryptowaluta, zbudowana na kodzie źródłowym…

Kryptowaluta Zcash to projekt, który działa od jesieni 2016 roku. Zcash jest określany mianem odpowiednika…

Kto może starać się o dotacje unijne?

W przeciągu kilkunastu lat bycia w Unii Europejskiej nasz kraj, otrzymał z dotacji nawet do…

Zakłady na piłkę nożną

O zakładach bukmacherskich słyszał chyba każdy z nas. Zainteresowanie nimi wzrasta przed eliminacjami do mistrzostw…

Co stosować w walce z hemoroidami?

Hemoroidy to dla wielu osób wstydliwy problem, choć tak naprawdę jest on bardzo częsty. Wskazuje…

«
»

Nawóz do pelargonii – jaki stosować?

  • Napisany przez:

Pelargonie z pewnością zaliczają się do najpopularniejszych i najbardziej efektownych roślin balkonowych. Jeśli chcesz, by doskonale prezentowały się przez cały sezon, aż do późnej jesieni, zachwycając dobrą kondycją i wyrazistą barwą, koniecznie zaplanuj ich regularne nawożenie. Na rynku dostępne są różne preparaty. Czym nawozić pelargonie, by efekt był zadowalający? Z jaką częstotliwością aplikować kolejne dawki?

1. Co powinien zawierać nawóz do nawożenia pelargonii?

2. Nawóz do pelargonii – jaki stosować?

3. Jak często i jakimi dawkami nawozić pelargonie?

Na słonecznych balkonach najczęściej uprawiana jest pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum) oraz pelargonia pasiasta (Pelargonium hortorum), w cieniu zaś sprawdzi się pelargonia bluszczolistna (Pelargonium hederifolium) i anginowiec (Pelargonium graveolens). Wszystkie te odmiany oferuje stacjonarny lub internetowy sklep ogrodniczy, w którym zaopatrzysz się także w inne akcesoria, choćby płotki ogrodowe plastikowe.

Co powinien zawierać nawóz do nawożenia pelargonii?

Prawidłowe i regularne nawożenie pelargonii sprawi, że rośliny będą kwitły obficie od maja aż do jesieni. Jako reprezentant roślin kwitnących pelargonia nierzadko zaskakuje również oryginalnym, efektownym wybarwieniem. Aby się tak jednak stało, konieczne jest regularne dostarczanie ważnych składników pokarmowych.

Pelargonie są pod tym względem wyjątkowe. Z jednej strony potrzebują żyznej gleby, z drugiej – nadmiar azotu lub braki fosforu powodują bujny wzrost, ale gorsze kwitnienie i podatność na uszkodzenia. Co powinien zawierać nawóz do pelargonii? Niezbędne są:

  • azot,
  • bor,
  • fosfor,
  • magnez,
  • mangan,
  • miedź,
  • molibden,
  • potas,
  • żelazo.

Nawóz do pelargonii – jaki stosować?

Który produkt zatem wybrać? Najlepszym wyborem będzie specjalny nawóz do pelargonii albo nawóz wspierający rośliny kwitnące. W takich produktach znajdziesz wyżej wymienione składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. W okresie intensywnego kwitnienia do regularnego nawożenia warto wykorzystywać nawóz o zwiększonej zawartości potasu.

Szczególnie rekomendowane są wygodne w użyciu nawozy płynne, do których dołączany jest od razu dozownik ułatwiający dawkowanie preparatu. W uprawie roślin balkonowych sprawdzają się też środki o przedłużonym działaniu pod postacią ampułek. Będą wygodne, gdy rośliny balkonowe znajdują się w trudniej dostępnych miejscach.

Jak często i jakimi dawkami nawozić pelargonie?

Szczegółowa instrukcja dawkowania zawsze znajduje się na opakowaniu konkretnego nawozu. Z reguły jednak nawożenie należy przeprowadzać raz w tygodniu, począwszy od ukorzenienia i sadzenia pelargonii.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu