Podział majątku po rozwodzie
Na czym polega podział majątku?
Podział majątku po rozwodzie polega na podziale między rozwiedzionych małżonków, wszystkiego tego, co zostało wpracowane w trakcie trwania małżeństwa zarówno przez żonę jak i męża. To przede wszystkim przychody jakie uzyskali małżonkowie w trakcie trwania małżeństwa, a więc pieniądze pochodzące z wynagrodzenia bądź wspólnych sprzedaży. To także wszystkie rzeczy materialne, jak meble czy zastawa, którą kupili małżonkowie podczas małżeństwa.
Wyjątek stanowią majątki osobiste małżonków – tak samo męża jak i żony – które nie wchodzą w skład wspólnej masy majątkowej małżonków. Są to więc wszystkie rzeczy uzyskane przed zawarciem małżeństwa a także rzeczy pochodzące z dziedziczenia oraz darowizn w trakcie trwania związku małżeńskiego.
Wyjątek stanowią przychody z osobistych rzeczy majątkowych powstałych w trakcie trwania pożycia małżeńskiego. Doskonałym przykładem jest tu nieruchomość w postaci mieszkania, które otrzymała żona/mąż od zmarłej babci w formie testamentu. Samo mieszkanie wejdzie w osobistą masę majątkową żony/męża, natomiast już przychody z najmu tej nieruchomości – o ile pojawią się w trakcie trwania małżeństwa – będą zaliczane do przychodów obu małżonków.
Oczywiście wielu małżonków decyduje się na też podpisanie intercyzy. Prowadzi ona wówczas do zmiany porządku majątkowego przewidzianego ustawą i usuwa wspólność majątkową małżonków, wprowadzając odmienne stosunki majątkowe.
Jak podzielić majątek po rozwodzie?
Majątek po rozwodzie można podzielić na dwa sposoby: poprzez zawarcie ugody (co jest znacznie szybsze) lub na drodze sądowej.
Ugoda stwarza małżonkom opcje porozumienia się co do podziału majątku. Żona kocha wspólną zastawę stołową, z kolei mężowi zależy na zachowaniu kolekcjonerskich płyt? Nawet jeżeli te dwie rzeczy nie stanowią równowartości pod względem finansowym, to w ramach ugody można je swobodnie podzielić.
Z drugim sposobem mamy najczęściej do czynienia, gdy małżonkowie nie potrafią się między sobą porozumieć. Wtedy konieczne jest wycenienie majątku i albo jego podział względem obu małżonków po równo albo całkowita sprzedaż i podział zysków (tak zwana egzekucyjna sprzedaż). Zwłaszcza sprzedaż nieruchomości może okazać się dla małżonków niekorzystna bowiem może zostać sprzedana poniżej jej wartości, a komornik obciąży byłych małżonków kosztami sprzedaży licytacyjnej.
Jeżeli więc żadnego z małżonków nie stać na spłatę, warto zawnioskować o zawieszenie postępowania i spróbować sprzedać nieruchomość na wolnym rynku.
Więcej przeczytasz na: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl
Artykuł partnera