RSS

Kompletujemy garderobę sportową od zera - co warto…

Dobrze dobrana odzież sportowa to klucz do wygody i efektywności podczas treningu. Jeśli dopiero zaczynasz…

Rola windykacji w gospodarce

Windykacja odgrywa kluczową rolę w gospodarce, wpływając na jej stabilność i płynność finansową. Na co…

Roller Shop – Twój zaufany internetowy sklep z…

W dzisiejszych czasach aktywny styl życia zyskuje coraz większą popularność. Jednym z ulubionych sposobów na…

Jak używać kalkulatora akcyzy za samochód: Kompletny Przewodnik

Prawidłowe obliczenie akcyzy za samochód stanowi kluczowy element procesu zakupu pojazdu z zagranicy lub rejestracji…

«
»

Nowy plan reformy służby zdrowia

  • Napisany przez:

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł ujawnił po posiedzeniu Rady Ministrów plany zreformowania służby zdrowia. Plany są szeroko zakrojone, a sektor zdrowia publicznego czeka prawdziwa reforma. Wprawdzie pierwsze zmiany mają nastąpić dopiero w roku 2017, jednak minister utrzymuje, że zdobycie niezbędnych do tego celu funduszy jest absolutnie możliwe. Jakie zmiany są przewidziane i co oznacza to dla obywateli?

„Strategia zmian systemu ochrony zdrowia”

Pierwszy, najważniejszy news dotyczy całkowitej likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Ten rewolucyjny krok miałby być podyktowany nieudolnością i monopolem tej instytucji. W zamian za tę istniejącą od lat instytucję Radziwiłł planuje powołać nowy urząd – Urząd Zdrowia Publicznego, którego uruchomienie planuje się na 1 stycznia roku 2018. finansowanie świadczeń zdrowotnych na poziomie regionalnym miałoby przypaść w udziale Wojewódzkim Urzędom Zdrowia, których powstanie także przewiduje tworzona ustawa.

Nowe sieci szpitali

Oprócz tych zmian, Konstanty Radziwiłł chce także podzielenia szpitali według poziomów świadczonych usług. Planowana polityka ma polegać na stworzeniu sieci szpitali – stworzone zostaną szpitale pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, a oprócz tego specjalistyczne: onkologiczne, pediatryczne, Instytuty. Zgodnie z założeniami ustawy ułatwi to dostęp do niezbędnej pomocy oraz pozwoli zapanować nad chaosem i podzielić zadania pomiędzy placówki.

Z czym to się wiąże?

Przede wszystkim nowa organizacja służby zdrowia pochłonie wielkie sumy pieniędzy. To przeszło 35 miliardów złotych, które Minister Zdrowia chce zyskać, stopniowo podnosząc nakłady na zdrowie aż do 6% produktu krajowego brutto. Ten cel ma być realizowany na przestrzeni kilku lat, aż do momentu, w którym państwo będzie w stanie w całości pokryć koszt leczenia swoich obywateli.

Po drugie, według założeń programu reformy służby zdrowia, dostęp do świadczeń zdrowotnych za darmo będzie miał każdy obywatel, nawet jeśli nie będzie ubezpieczony. To kolejna wielka zmiana w stosunku do obecnie panującego stanu rzeczy. Oprócz planowanych zmian, w służbie zdrowia zachodzą już pomniejsze reformy – prezydent podpisał między innymi ustawę zapewniającą darmowe leki osobom po 75 roku życia.

Artykuł: Mistrzu

Foto: polskieradio

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu