RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Planujesz eksport do Chin? Na to musisz zwrócić uwagę!

  • Napisany przez:
Państwo Środka ze swoim gigantycznym potencjałem zakupowym okazuje się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej nienasyconych rynków eksportowych. Tym samym otwiera on szerokie możliwości dla zagranicznych producentów. Zainteresowanie eksportem do Chin z roku na rok zwiększa się również wśród rodzimych przedsiębiorców, coraz śmielej patrzących na ekspansję w tym kierunku i chcących spróbować swoich sił za Wielkim Murem. Eksport towarów lub usług na rynek azjatycki to jednak nie lada wyzwanie dla polskich firm i skomplikowane przedsięwzięcie wymagające opracowania konkretnej strategii sprzedaży. Jak przygotować się do eksportu do Chin? Sprawdź, o czym bezwzględnie należy pamiętać jeszcze przed podjęciem takiego kroku!

Eksport do Chin a kwestie prawne

Państwo Środka pozostaje kluczowym partnerem w importach z Unii Europejskiej, o czym świadczy rosnąca wciąż wartość wymiany handlowej pomiędzy Chinami, a rynkami europejskimi. Sukcesywny wzrost kontaktów biznesowych z chińskimi kontrahentami dotyczy również polskich przedsiębiorstw, dla których rynek dalekowschodni coraz wyraźniej jawi się jako perspektywiczny kierunek rozwoju ich biznesu. Zachętą dla rodzimych firm jest przede wszystkim gigantyczny rynek zbytu i otwartość konsumentów z Chin na zagraniczne marki. Wynikające z tego możliwości skutecznie przekonują rodzime przedsiębiorstwa do rozwoju działalności w tym kierunku. Należy jednak zaznaczyć, że wejście ze swoją ofertą na rynek chiński wcale nie jest proste. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych kwestii związanych z eksportem towarów i usług za Wielki Mur.

Pozwolenie na eksport z Chin – czy jest potrzebne?

Zagraniczne firmy nie potrzebują licencji eksportowej do tego, by rozpocząć sprzedaż do Chin. Ową licencję muszą natomiast posiadać ich chińscy partnerzy, a sam dokument wydawany jest przez Ministerstwo Handlu. Należy jednak zaznaczyć, że firmy planujące eksport do Chin powinny odpowiednio wcześnie ustalić, czy oferowany przez nich produkt podlega ograniczeniom lub zakazom eksportu. W Chinach wciąż obowiązuje bowiem katalog sektorów, w których działalność firm z zagranicy jest reglamentowana.

Wartość celna eksportowanego towaru

Planując eksport do Chin, należy ustalić uprzednio wartość celną towaru, czyli jego ceny CIF, na którą składa się ponadto cena kontraktowa, koszt ubezpieczenia, frachtu, opakowania oraz – w niektórych przypadkach – wysokość prowizji sprzedającego. Ostatecznej oceny wartości celnej dokonują służby celne.

Kwestie podatkowe

Z uwagi na fakt, że firmy, które planują eksport do Chin z Polski, nie stanowią bezpośredniej strony odprawy celnej – nie muszą one płacić cła ani podatku VAT. Za te opłaty odpowiedzialny jest chiński importer. Natomiast ich dokładna wysokość jest uzależniona przede wszystkim od kategorii produktowej oraz kraju, z którego pochodzi dany towar. W przypadku wybranych wyrobów (np. tytoń, biżuteria czy alkohol) obowiązuje dodatkowo tzw. podatek konsumpcyjny.

Standardy jakościowe

Chiny to rynek, który stawia niezwykle wyśrubowane wymagania w zakresie jakości eksportowanych towarów. W praktyce oznacza to, że efektywna sprzedaż za Wielki Mur jest wprost niemożliwa bez wysokiej jakości produktu. Do wejścia na rynek chiński niezbędna okazuje się bowiem certyfikacja towaru. Jej istotą jest dopasowanie produktu do norm produktowych obowiązujących w Państwie Środka. Ponadto w Chinach funkcjonują również szczegółowe standardy jakości dla poszczególnych grup produktowych. Kluczowe wymagania określa certyfikat CCC, któremu podlegają m.in. urządzenia elektroniczne i elektryczne, a także maszyny oraz zabawki.

Eksport do Chin – niezbędne dokumenty

Procesowi eksportu do Chin towarzyszy obowiązek skompletowania niezbędnej dokumentacji, która jest podstawą do pomyślnego przejścia przez odprawę celną. Wśród wymaganych dokumentów wymienia się przede wszystkim:

  • fakturę;
  • listę przewozową;
  • konosament;
  • certyfikat analiz;
  • oświadczenie o miejscu i dacie produkcji;
  • numer serii produktowej;
  • świadectwo pochodzenia.

W określonych przypadkach konieczne może okazać się ponadto przedłożenie świadectwa fitosanitarnego bądź innych certyfikatów w zależności od kategorii eksportowanego produktu.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu