RSS

Profesjonalne buty zapaśnicze to lepszy trening — zobacz…

Zapasy to jeden ze sportów walki znany od setek lat. Polega na fizycznym zmaganiu się…

Badania NDT - metody, zastosowanie, specyfikacja

Badania NDT - co to takiego? Gdzie znajdują zastosowanie? Dlaczego są tak istotne? O tym…

Planujesz eksport do Chin? Na to musisz zwrócić…

Państwo Środka ze swoim gigantycznym potencjałem zakupowym okazuje się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej nienasyconych…

Alkoholizm: czym jest i jak może wpłynąć na…

Alkoholizm jest poważnym problemem, który może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i społecznych. Jeśli Ty…

«
»

Rozdzielczość i rodzaj matrycy – czyli dwa kluczowe elementy, kiedy marzy nam się telewizor 50 cali

  • Napisany przez:

Telewizor 50 cali to prawdziwy gigant, który będzie mógł zagwarantować prawdziwie kinowy obraz w każdym pomieszczeniu. Przy jego wyborze warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przekątna ekranu to nie wszystko – za dobrą jakość wyświetlanych treści odpowiada także obsługiwana rozdzielczość i rodzaj matrycy. Sprawdźmy więc, co jest kluczowe przy wyborze odpowiedniego telewizora!

Telewizor 50 cali – HD, FullHD czy 4K?

HD, FullHD czy 4K to nazwy rozdzielczości, które mogą być obsługiwane przez telewizor lub praktycznie każdy inny ekran. Żeby dobrze wyjaśnić różnicę między nimi, musimy pokrótce wyjaśnić, czym w ogóle jest rozdzielczość obrazu.

Każdy ekran jest podzielony na malutkie punkty, czyli piksele. Są one najmniejszym fragmentem każdego ekranu. Rozdzielczość obrazu informuje nas o tym, ile pikseli znajdzie się w pionie i poziomie obrazu. Jakie są te wartości dla każdej z wymienianych wcześniej technologii?

  • Full HD – 1920px × 1080px.
  • 4K UHD – 3840px × 2160px.
  • 8K UHD – 7680 × 4320px.

Cyfrowy obraz da się zarówno rozciągnąć, jak i zmniejszyć, jednak nie odbywa się to bez widocznych spadków jakości. W przypadku zbyt niskiej rozdzielczości plików na ekranie zobaczymy dodatkowe czarne paski, które wypełnią pozostałą przestrzeń. Obraz może zostać także podciągnięty do wyższej rozdzielczości nawet w sytuacji, kiedy nie został nim nagrany – będzie to jednak okupione większą widocznością pikseli i ogólnymi stratami jakości obrazu.

Zostawmy już te techniczne dywagacje – jaka rozdzielczość będzie najlepsza, kiedy chcemy sobie sprawić telewizor 50 cali? W obecnych czasach zupełnym minimum jest rozdzielczość Full HD, czyli 1920 na 1080 pikseli. Jednak w przypadku większego ekranu, takiego jak 50-calowy, najlepszym wyjściem będzie wybór rozdzielczości 4K lub 8K. Ta ostatnia jest stosunkowo nowa, za co przyjdzie nam zapłacić wyższą cenę, jednak będziemy mogli cieszyć się rewelacyjną ostrością i wydajnością obrazu.

Telewizor 50 cali – matryca ma znaczenie

Wybór matrycy w telewizorze to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii, która w widoczny sposób wpłynie na jakość odbieranych przez nas treści. Jednakże pole do manewru jest na tyle szerokie, że zdecydowanie się pomiędzy różnymi typami matryc może być mocno utrudnione. Jakie są rodzaje matryc?

  • LCD – czyli klasyczne ekrany ciekłokrystaliczne, oświetlane od boków za pomocą lamp katodowych. Ekrany LCD dzielą się na kilka typów, jak przykładowo matryce IPS lub VA. Ta technologia cieszyła się jeszcze niedawno ogromną popularnością, jednak obecnie jest coraz częściej wypierana przez bardziej nowoczesne ekrany LED.
  • LED – w tym rodzaju matrycy za podświetlenie odpowiadają diody LED. To rozwiązanie sprawia, że ekrany tego typu lepiej radzą sobie z odwzorowywaniem kolorów, zwłaszcza głębokiej czerni i są bardziej energooszczędne.

Wybierając telewizor 50 cali, zdecydowanie lepszym wyjściem będzie zastanowienie się nad ekranem LED. To nowsza i bardziej ekologiczna technologia, która pozwoli cieszyć się obrazem w wysokiej jakości. Ponadto na rynku znajdziemy wiele jej wariantów, które możemy dopasować względem swoich potrzeb, jak chociażby nowa technologia marki Samsung, czyli ekrany MicroLed.

Artykuł powstał we współpracy z Samsung

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu