Rozliczanie PIT wspólnie z małżonkiem
Każdy podatnik posiada konkretne zobowiązania wobec organów podatkowych. Dotyczą one nie tylko zapłaty zobowiązań podatkowych, ale także konieczności przygotowania oraz przesłania do odpowiednich urzędów zeznań podatkowych. Ustawodawca dla niektórych podmiotów przewiduje ułatwienia, ulgi i zwolnienia. Jednym z nich jest możliwość rozliczania się osób fizycznych wspólnie z małżonkiem. Ta forma deklaracyjna została przewidziana jako wsparcie dla rodzin oraz osób, które z założenia nie zajmują się zawodowo wypełnianiem druków księgowych. Czy warto skorzystać ze wspólnego rozliczenia? Czym się charakteryzuje? Jakie opcje przewiduje?
Zalety rozliczenia PIT wspólnie z małżonkiem
Wspólne rozliczenie może być wygodną formą złożenia PIT, przewidzianą dla rodzin. Jej pierwszą zaletą, jest możliwość pracy przez dwie osoby na jednym druku księgowym. Wprowadzając wszelkie dane i informacje, podatnik może więc zaoszczędzić swój czas, a praca wydaje się być łatwiejsza. Wspólny PIT można przygotować zarówno w wersji tradycyjnej – papierowej, jak i w formie elektronicznej czyli e-pity. W każdym przypadku, przed przystąpieniem do pracy należy jednak najpierw zgromadzić wszelkie dokumenty źródłowe, pozwalające na podanie prawdziwych i pełnych danych do organów podatkowych. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy wypełnianiu PIT przez małżonków, jest właśnie pominięcie niektórych źródeł dochodów – dlatego pomimo tego, że dokument przygotowuje z założenia jedna osoba, warto aby obie były obecne lub chociaż zweryfikowały PIT przed wysłaniem. Drugą, niewątpliwą zaletą rozliczenia wspólnie z małżonkiem, jest możliwość zaoszczędzenia konkretnych kwot pieniężnych. Szczególnie, jeżeli jeden z małżonków zarabia dużo więcej niż drugi (lub drugi nie zarabia wcale). W takim wypadku, w uproszczeniu może okazać się, że przy przeliczeniu wspólnej średniej i odprowadzonych zaliczek na podatek przez jednego z małżonka, wspólne zobowiązanie podatkowe zostanie zdecydowanie obniżone, względem tego, które wymagane byłoby od każdego z nich z osobna.
Warunki niezbędne do skorzystania ze wspólnego PIT
Nie każdy może skorzystać z opcji rozliczenia wspólnego z małżonkiem. Z zasady, zostało ono przewidziane dla osób pozostających w formalnym związku małżeńskim. W tym miejscu zaznaczyć należy, że związek ten powinien obejmować cały okres deklaracyjny (tutaj najczęściej rok podatkowy). Od tej zasady zostały przewidziane wyjątki, między innymi dotyczące wdów i wdowców. Jeżeli małżonek zmarł w ciągu roku podatkowego, osoba która straciła bliskiego nadal będzie mogła skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Z założenia należy również przypomnieć, że wspólne rozliczenie dotyczy osób pozostających w umownej wspólności majątkowej oraz dla tych, którzy składają deklarację PIT (czy też e-pity) w odpowiednim terminie. Każdorazowo zaś, przed przystąpieniem do pracy, należy sprawdzić aktualną możliwość skorzystania ze wspólnej deklaracji podatkowej.
Podsumowanie i rekomendacje
Rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem może pozwolić podatnikom, na zaoszczędzenie czasu i konkretnych kwot finansowych. By z niego skorzystać należy jednak spełnić określone warunki, przewidziane w przepisach. Z założenia, będzie formą szczególnie korzystną w przypadku, jeżeli jeden z małżonków zarabia dużo więcej niż drugi. Aby prawidłowo wypełnić formularz należy jednak najpierw zgromadzić wszystkie dokumenty źródłowe (np. PIT-11) oraz sprawdzić aktualne uregulowania, umożliwiające skorzystanie z tej formy zeznania rocznego.
Artykuł: E-pity