RSS

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

Chłodnictwo Przemysłowe: Nowoczesne Rozwiązania

Chłodnictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w różnych sektorach gospodarki, wpływając na komfort pracy, bezpieczeństwo i…

Olejki eteryczne i zapachowe do kąpieli i aromaterapii

Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzące z roślin do poprawy zdrowia fizycznego…

Atrakcje w Sosnówce k. Jeleniej Góry - dlaczego…

Przygotowanie eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy…

«
»

Ulga na dziecko 2022 – jak rozliczyć?

  • Napisany przez:

Ulga prorodzinna, popularnie określana jako ulga na dziecko, to jedno z odliczeń, dzięki któremu można obniżyć wysokość płaconego podatku. Z pewnością należy ona do cieszących się największą popularnością rozwiązań wykorzystywanych przy okazji składania rocznego zeznania podatkowego. Aby jednak móc ją uwzględnić, trzeba przestrzegać określonych zasad i spełnić konkretne wymagania. Wyjaśniamy wszystkie formalności, uwzględniając ostatnią nowelizację przepisów.

1. Ulga na dziecko – co to jest i ile wynosi?

2. Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej?

3. Ulga na dziecko 2022 – 2023 – co się zmieni?

Kwestiom ulgi prorodzinnej przy okazji nowelizacji przepisów poświęcono wiele uwagi. Obecnie wiadomo już, że ulga na dziecko 2022 umożliwia nie tylko odliczenie od podatku w określonej wysokości, ale również zwrot niewykorzystanych środków, jeśli zarobki nie przekroczyły progu kwoty wolnej od podatku.

Ulga na dziecko – co to jest i ile wynosi?

Ulga na dziecko, a właściwie ulga prorodzinna to rodzaj odliczenia, które uwzględnia się w zeznaniu pod koniec roku podatkowego, wypełniając PIT online lub tradycyjny formularz. Została ona wprowadzona w 2007 roku jako udogodnienie dla rodziców i opiekunów prawnych dziecka. Konkretne kwoty regulowane są przepisami i uzależnione od liczby dzieci w gospodarstwie domowym.

Ile wynoszą stawki ulgi prorodzinnej obecnie? W 2023 roku, w zeznaniu za rok 2022, odliczyć będzie można:

  • 92,67 zł co miesiąc, czyli 1112,04 zł w skali roku – na pierwsze i drugie dziecko,
  • 166,67 zł co miesiąc, czyli do 2000,04 zł w skali roku – na trzecie dziecko,
  • 225,00 zł co miesiąc, czyli do 2700,00 zł w skali roku – na czwarte i każde kolejne dziecko.

Co ważne, ulga na dziecko przysługuje obojgu małżonkom łącznie, natomiast mogą oni ją rozliczyć w dowolnych proporcjach. Gdy nie ma porozumienia między podatnikami wspólnie sprawującymi władzę rodzicielską lub gdy miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak miejsce zamieszkania obojga rodziców, opiekunów prawnych albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim, kwotę odlicza się w częściach równych.

Kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Nie każdy może jednak skorzystać z tego odliczenia. Ulga przysługuje rodzicom i opiekunom wychowującym dzieci:

  • małoletnie,
  • otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, bez kryterium wiekowego,
  • poniżej 25. roku życia, pod warunkiem, że uczą się lub studiują i nie uzyskiwały dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, zgodnie z zasadami podatku liniowego lub zryczałtowanego podatku dochodowego.

Dodatkowo odliczenie przysługuje podatnikom składającym roczne zeznanie podatkowe na druku PIT-36 lub PIT-37, zarówno w formie tradycyjnej, jak i jako e-pity. Ważne, by taka osoba faktycznie wykonywała władzę rodzicielską, a nie tylko ją posiadała. Z tego względu często pojawia się procedura polegająca na ustaleniu opiekuna prawnego dziecka.

Obowiązuje także limit dochodu:

  • maksymalnie 56 000 zł – gdy podatnik ma jedno dziecko, nie pozostaje w związku małżeńskim, ale wychowuje dziecko wspólnie z drugim rodzicem,
  • maksymalnie 112 000 zł – w przypadku samotnych rodziców oraz małżonków wychowujących jedno dziecko.

Ulga na dziecko 2022 – 2023 – co się zmieni?

Co zmieniło się w przepisach po nowelizacji w ramach Polskiego Ładu? Nie zmodyfikowano stawek – nadal na każde dziecko będą one utrzymane na identycznym poziomie. Najważniejsze jest jednak to, że nowe przepisy dopuszczają zwrot w gotówce lub na rachunek bankowy niewykorzystanej ulgi, której podatnik nie może odliczyć, gdy – na przykład – jego zarobki nie przekroczyły poziomu kwoty wolnej od podatku.

Warto wiedzieć

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu