RSS

Artykuły biurowe niezbędne w każdej firmie

Kompletujesz wyposażenie biura? W takim razie sprawdź ten artykuł i zobacz, jakie akcesoria są niezbędne…

Z dala od ekranów: Korzyści z aktywnego spędzania…

Wakacje to czas, kiedy dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem, co może prowadzić do wielu…

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać?

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać? Planując podróż na Gran Canarię, ważnym elementem wyprawy…

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

«
»

Wirtualna rzeczywistość

  • Napisany przez:

Świat współczesnych technologii rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie. Rozwój wielu branż, który w ubiegłym wieku zajmował całe dziesięciolecia, dziś odbywa się na przestrzeni kilku lat. Telewizja potrzebowała kilkudziesięciu lat, by osiągnąć to co branża wirtualnej rzeczywistości osiągnęła w ciągu kilku. Choć wirtualna rzeczywistość nie jest zupełnie nową dziedziną, aktualnie przeżywa swój złoty wiek. Coraz większymi krokami aplikacje VR, (szczegóły: https://epicvr.pl/pl/aplikacje-vr) wchodzą do naszego codziennego świata. Obserwujemy wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w medycynie, nauce, armii czy rozrywce. Potencjał tej technologii jest olbrzymi. Czy wiemy jak z niego korzystać?

Wirtualna rzeczywistość to w skrócie przedstawienie wirtualnego świata przy pomocy technologii komputerowej w taki sposób, że mamy rzeczywiste wrażenie fizycznej obecności w tym świecie. Jak się to dokonuje? Za sprawą specjalnych okularów zwanych często goglami VR. Po założeniu ich na głowę, całe nasze pole widzenia wypełnia wyświetlacz, który przekazuje do naszych oczu obraz świata wirtualnego. Dzięki temu nasz zmysł wzroku, a co za tym idzie również i mózg otrzymuje sile wrażenie przebywania w wirtualnym świecie. Zakładając na głowę słuchawki, sprawiamy, że 2 najważniejsze nasze zmysły poznawcze – wzrok i słuch są całkowicie odcięte od bodźców świata zewnętrznego. Dzięki temu wirtualna rzeczywistość ma olbrzymią siłę oddziaływania na naszą psychikę.

Potencjał ten doskonale wykorzystuje współczesna kinematografia. Człowiek przez ponad 120 lat od początku powstania kinematografii z zaciekawieniem patrzył na ruchome obrazy. Z czasem te ruchome wyświetlane w różny sposób obrazy stawały się coraz doskonalsze. Nasze zmysły coraz lepiej je chłonęły angażując się w pełni w opowiadaną treść. Jednak niezależnie od tego czy oglądaliśmy filmy na wielkim ekranie kinowym o przekątnej kilkunastu metrów, czy na małym czarnobiałym odbiorniku w kuchni – zawsze były to mniejsze lub większe wycinki płaskiej powierzchni.

Rewolucja nadeszła za sprawą wirtualnej rzeczywistości. W roku 2012 zaczęły pojawiać się w świecie jedne z pierwszych filmów 360. Były to produkcje eksperymentalne, jednak dawały obraz rewolucji jaka kilka lat później miała wydarzyć się w kinematografii. Filmy 360 (czytaj: https://epicvr.pl/pl/filmy-360/) obecnie zaczynają pojawiać się wszędzie. Do wielkich hitów kinowych powstają dodatki w formie filmów 360, pokazujących np. plan zdjęciowy z nietypowej perspektywy. Również branża marketingowa coraz chętniej wykorzystuje film 360 w swoich działaniach. Skuteczne kampanie marketingowe w dzisiejszych czasach w dużej mierze opierają się na wykorzystaniu filmów 360.

Dlaczego filmy 360 są dzisiaj tak pożądane?

W dzisiejszych czasach film jest bardzo popularną dziedziną masowej rozrywki. Praktycznie większość mieszkańców naszej planety ma dostęp do telewizji lub kina. Młodsze pokolenia coraz częściej korzystają także z serwisów internetowych oferujących dostęp do płatnych treści filmowych. Oczywiście bardzo silnym medium stał się sam YouTube, który za darmo oferuje dostęp do gigantycznej ilości filmów. Nic więc dziwnego, że nie tylko nowości pod względem samej fabuły, ale i sposobu opowiadania historii świetnie przyjmują się we współczesnym świecie. Filmy 360 dają zupełnie nowe spojrzenie na świat filmu. Człowiek oglądający wideo 360 w łatwy sposób doznaje tzw. immersji, która polega na pełnym zanurzeniu jego zmysłów w świat filmu. Dzięki temu, że nie oglądamy tylko wycinka obrazu, ale film otacza nas z każdej strony, mamy głębokie wrażenie uczestniczenia w samym środku jego akcji. Jeśli wczuwamy się w akcję filmu, którego bohaterowie zwracają się do nas bezpośrednio – angażujemy się w akcję filmu jeszcze bardziej.

Filmy 360 to nowa rewolucja, która dzieje się na naszych oczach. Za ich pomocą możemy przeżywać sytuacje niedostępne dla nas w życiu codziennym. Możemy np. dowolną ilość razy oddać skok spadochronowy, czy też urządzać sobie przejażdżki kolejką górską nie wychodząc z domu. Mózg jest niezwykle podatny na tego typu rozrywkę do tego stopnia, iż w pełni wierzy, że obraz w goglach VR to prawdziwa rzeczywistość. Prezentując nasze filmy 360 wiele razy przekonaliśmy się o tym, że organizm widza jadącego kolejką górską w świecie VR zachowuje się dokładnie w taki sam sposób jak podczas przejażdżki taką kolejką w świecie rzeczywistym. W obecnych czasach za sprawą niesamowitego rozwoju technologii jedyne co nas ogranicza to ludzka wyobraźnia. Z niecierpliwością obserwujemy do czego doprowadzi nas rewolucja wirtualnej rzeczywistości.

Autor: Adrian Łapczyński, właściciel www.EPICVR.pl agencji VR, która tworzy filmy 360 oraz aplikacje VR.

Foto:  Slideshhare

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu