RSS

Dlaczego Europa Wschodnia jest popularnym miejscem outsourcingu tworzenia…

Outsourcing IT to dość powszechne rozwiązanie dla firm z różnych części świata, od startupów po…

Dlaczego Warto Wybrać Pawilon z Płyty Warstwowej? Kluczowe…

Płyta warstwowa to nowoczesny materiał budowlany, który zdobywa coraz większą popularność wśród inwestorów i architektów.…

Artykuły biurowe niezbędne w każdej firmie

Kompletujesz wyposażenie biura? W takim razie sprawdź ten artykuł i zobacz, jakie akcesoria są niezbędne…

Z dala od ekranów: Korzyści z aktywnego spędzania…

Wakacje to czas, kiedy dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem, co może prowadzić do wielu…

«
»

Demencja starcza – przewodnik i metody pomocy dla naszych bliskich.

  • Napisany przez:

Demencja, nosząca zamiennie nazwę otępienia starczego, to zespół objawów wynikających z pierwotnego procesu zwyrodnieniowego mózgu.

Problem ten dotyka znaczącego odsetka populacji – według statystyków liczba chorych wynosi dziś 44 miliony, a jak podaje Międzynarodowe Stowarzyszenie Alzheimera, liczba to wzrośnie trzykrotnie już w 2050 roku.

Dlaczego chorujemy na demencję?

Najprościej mówiąc – bo żyjemy coraz dłużej. Organizm napotyka coraz to większe przeszkody i wyzwania, zmagając się z przetworzoną żywnością, brakiem aktywności fizycznej i zanieczyszczeniami środowiska. Jakość życia jest skrajnie różna – część społeczeństwa zyskuje i poprawia swój status, a część odczuwa niedobór finansowych środków. Szacuje się, że przed wspomnianym 2050 rokiem ponad 70% pacjentów z demencją będzie pochodzić z krajów słabo rozwiniętych, które nie są przygotowane na leczenie i tak znaczny przyrost chorej populacji. Mamy więc do czynienia z kulą śnieżną, której efektem jest coraz to mniej sprawne poznawczo społeczeństwo.

Ostatnie analizy próbują zawęzić grupę osób szczególnie narażonych na demencję, umożliwiając tym samym działania prewencyjne. Do czynników, oprócz wspomnianego wieku, należy zaliczyć płeć żeńską, niski poziom wykształcenia (a właściwie brak zajęć i czynności rozwijających nasze zasoby poznawcze), cukrzycę, a także czynniki genetyczne. Obecnie dochodzi do rozpoznawania kilku zmutowanych genów, które odpowiedzialne są za objawy i schorzenia przypominające Alzheimera. Mając na uwadze obecny pęd życia oraz charakterystykę XXI wieku otępienie wynikać może z nadmiernego stresu lub traumatycznego przeżycia (np. w wyniku przebiegu choroby czy wypadku).

Problem jest znaczący, gdy zrozumiemy, że co 4 sekundy ktoś objawia się demencją starczą, a tylko 13 krajów zaczęło zbierać fundusze na dodatkową pomoc społeczną i medyczną.

Objawy i pomoc osobom chorym

Choroba dotyka zarówno chorego, jak i jego najbliższych, którzy w wyniku niewystarczającej wiedzy, strachu i rodzącej się frustracji odsuwają się i unikają podjęcia trudnego tematu.

Pamiętajmy, że demencja charakteryzuje się nagromadzeniem mózgu białka, przez co ten zaczyna nieprawidłowo funkcjonować. Otępienie naczyniopochodne (które jest drugim odłamem choroby) dotyczy procesu transportującego krew do mózgu. Taki efekt często poprzedza udar mózgu lub choroba Parkinsona. Oznacza to, że demencja nie jest normalnym procesem starzenia się – istnieją pomoce i środki, które zatrzymają ów proces.

Walka jest trudna, bowiem mówimy o szeregu objawów – bardzo rzadko schorzenie występuje samotnie. Najczęściej wymienia się sztywności mięśni, zanik pamięci, zmianę osobowości, zachowania i zdolności językowych.

W wypadku występowania tych objawów najważniejsze jest wsparcie i zrozumienie dla zmian. Poczucie pomocy i troski jest nieodzownym i koniecznym elementem, aby zmagać się z codziennymi wyzwaniami. Znajomość choroby jest pierwszym krokiem do walki z nią i diagnozowania jej w poprawny i bezpieczny sposób. Jeśli więc zauważysz pierwsze objawy nie bój się prosić o pomoc – alarmuj, działaj, obserwuj swój organizm.

Doskonałą, najprostszą pomocą są przydatne narzędzia do organizacji czasu i całego dnia. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w pojemniki na leki (np. https://www.pomocedlaseniora.pl/28-pojemniki-i-kasetki-na-leki), które pozwalają kontrolować i pamiętać o zażywanych dawkach. Wyposaż się w alarmy i budziki, sygnalizujące daną czynność, a także breloczki pozwalające znaleźć np. zagubione klucze. Tak proste gadżety zmniejszają stres związany z chorobą i stanowią o niezwykle ważnej wartości – samodzielności.

No i najważniejsze – działaj prewencyjne. Wynik twojej sprawności to efekt wielu czynników – palenia tytoniu, prowadzonej diety, aktywności fizycznej i umysłowej. Ograniczenie wszystkich szkodliwych czynników i substancji może zmniejszyć liczbę występowania otępienia o niemalże 20%… i to w ciągu tylko 20 lat![1]

Bibliografia
[1] Paul Lincoln, Kevin Fenton, Charles Alessi i in.. The Blackfriars Consensus on brain health and dementia. „The Lancet”. 383 (9931), 24 May 2014. DOI: 10.1016/S0140-6736(14)60758-3.

Artykuł dostarczył Pomocedlaseniora.pl

https://www.mistrzu.com/co-stosowac-w-walce-z-hemoroidami/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu