Masz firmę i chcesz przyspieszyć płatność za wystawioną fakturę? Pomyśl o mikrofaktoringu!
Współpracując z kontrahentami, wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności? Wcale nie musisz czekać nawet 60 dni na uregulowanie należności. Pieniądze możesz otrzymać tego samego dnia, w którym wystawiasz dokument sprzedażowy – tak właśnie działa mikrofaktoring dla firm. Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się taką usługą.
Faktoring kojarzy się z zewnętrznym finansowaniem dużych przedsiębiorstw. Tymczasem również mikroprzedsiębiorstwa mają duże potrzeby finansowe, by móc się rozwijać i zdobywać kolejnych klientów. Z myślą o nich firmy faktoringowe przygotowały specjalną usługę.
Jak działa mikrofaktoring?
Istota działania mikrofaktoringu jest identyczna, jak w przypadku klasycznego faktoringu. Chodzi o możliwość uzyskania gotówki za wystawioną fakturę z odroczoną datą płatności, znacznie szybciej niż wynika to z terminu widniejącego na dokumencie. Dzięki temu nawet mali przedsiębiorcy, freelancerzy, właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych – bez długiej historii działalności firmy i bez twardych zabezpieczeń – mogą od razu cieszyć się z pieniędzy z faktur na koncie.
Zasady wypłaty pieniędzy są różne w zależności od wewnętrznych procedur firmy faktoringowej. W przypadku Idea Money wystarczy fakturę wprowadzić do systemu, a następnie oczekiwać na przelew. Często środki trafiają na rachunek bankowy jeszcze tego samego dnia – nie trzeba więc czekać 30 czy 60 dni na wpłatę od kontrahenta.
Mikrofaktoring – poznaj jego zalety
Mikrofaktoring to usługa finansowa niosąca za sobą wiele korzyści – z punktu widzenia przedsiębiorcy.
- Zachowanie płynności finansowej
Odroczony termin płatności faktur wcale nie musi zaburzać płynności finansowej. Otrzymując pieniądze od faktora już w kilka godzin po wystawieniu faktury, można nimi swobodnie dysponować – bez konieczności zaciągania kredytów obrotowych, inwestycyjnych czy innych.
- Zdobycie przewagi konkurencyjnej
Mikroprzedsiębiorcy nie zawsze decydują się na współpracę z korporacjami lub dużymi sieciami handlowymi, wymagającymi wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności. Obawiają się zatorów płatniczych i braku środków na stałe opłaty, VAT, raty leasingów, etc.
W związku z tym, że faktoring oznacza możliwość otrzymania pieniędzy „od ręki”, wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności przestaje być problemem i może stać się kartą przetargową, umożliwiającą Ci zdobycie przewagi konkurencyjnej.
- Zwiększenie wiarygodności jako kontrahenta
Mając dostęp do pieniędzy, zanim klienci uregulują należności wobec Ciebie, możesz z wyprzedzeniem opłacić własne zobowiązania. Tym samym zwiększysz swoją wiarygodność jako kontrahenta.
Jeżeli zależy Ci na poprawie płynności finansowej przy jednoczesnym zachowaniu zdolności kredytowej, rozważ mikrofaktoring. To forma wsparcia, dzięki której możesz osiągnąć wiele korzyści – nie tylko tych finansowych.
Artykuł partnera