Jak pozycjonować swoją wizytówkę na mapach Google?
Wizytówka Google Maps pozwala zaprezentować firmę klientom, którzy w ten sposób poznają, czym zajmuje się dana firma, jaki jest jej adres i w jaki sposób można się skontaktować z firmą. Zazwyczaj potencjalni klienci trafiają na daną wizytówkę, szukając jakiegoś konkretnego produktu, który okaże się zgodny z działalnością firmy. Firm z danego regionu oferujących podobne usługi będzie zapewne wiele. Jak więc zrobić, żeby to akurat nasza firma wyświetlała się jako jedna z pierwszych propozycji? Wszystko zależy od odpowiedniego pozycjonowania wizytówki w Google Maps.
Właściwy dobór słów kluczowych
Bardzo ważna przy wysokim pozycjonowaniu w Google Maps będzie trafność wyszukiwania danego miejsca przez klienta. Dlatego istotne będą odpowiednie słowa kluczowe, które będą się kojarzyć z daną firmą, a jednocześnie będą takie same jak słowa wpisywane przez klienta. Przed zastosowaniem danego słowa kluczowego, warto najpierw go przetestować np. wpisać dane słowo w Google i sprawdzić, czy wyświetlają się na nie wizytówki konkurencji. Tworząc wizytówkę Google warto pamiętać, że oprócz nazwy firmy, wizytówka powinna wspominać o specjalizacji czyli np. salon fryzjerski, agencja PR czy studio stylizacji paznokci, gdyż to właśnie te frazy są często wybierane przez klientów. Bardzo ważny będzie opis firmy w Google. Powinien on być jak najbardziej zwięzły, a także zawierać dużo korzyści z punktu widzenia klienta i zachęcać do działania np. zamów obiad z bezpłatnym dowozem czy 10% zniżki dla klientów do końca lutego. Opis w wizytówce nie powinien przekraczać 750 znaków, najważniejsze jest jednak pierwsze 250 znaków i to na nich należy się skupić tworząc opis. W wizytówce warto też poinformować klientów o swojej ofercie np. opisać produkty używając słów kluczowych, które najlepiej definiują ofertę oraz świetnie dopasują się do tego czego i jak szukają w Google potencjalni klienci. Bardzo ważne w pozycjonowaniu są również zdjęcia, dlatego warto je zamieścić, mogą to być zdjęcia lokalu, przygotowywanych dań, pracowników podczas pracy czy oferowanych usług. W wizytówce warto też zamieszczać regularne wpisy np. z nową ofertą czy promocją, a także informować o zmianach godzin otwarcia czy np. zasadach panujących w lokalu podczas pandemii
Popularność wizytówki i jej właściwe powiązanie z lokalizacją
Na pozycjonowanie wizytówki w Google Maps wpływ ma też lokalizacja, czyli jak daleko klient znajduje się od miejsca, w którym znajduje się nasz lokal, a także czy dane miejsce jest rozpoznawalne. Tworząc swoją wizytówkę warto wpisać jak najwięcej różnych lokalizacji, oprócz ulicy warto też wspomnieć np. o dzielnicy miasta. Dodatkowo, im dana marka czy miejsce jest bardziej popularne, tym wyżej wyświetli się w wynikach wyszukiwania w Google Maps. Ważne będą opinie internautów, linki czy artykuły, który w jakiś sposób powiązane zostały z daną firmą. Na opinie klientów warto regularnie odpowiadać np. dziękując za pozytywna ocenę lub odpowiadając na krytykę. Warto też pamiętać o tym, aby jednocześnie z wizytówką zadbać o swoją stronę internetową, gdyż jej zawartość Google również może uwzględnić przy pozycjonowaniu. Mapę Google można też dodać na swoją stronę www. Jeśli firma nie posiada swojej strony internetowej to można skorzystać z business.site czyli darmowej strony od Google. Dzięki temu można uzyskać prostą stronę z informacjami z wizytówki.
Wzbogacenie wizytówki przez dodanie kategorii i atrybutów
Tworzenie wizytówki Google to też odpowiedni wybór kategorii, chodzi tutaj o specjalizację czy branżę, w której działa dana firma, oprócz głównej kategorii warto też wybrać te poboczne, mogą być one synonimami lub wyrazami bliskoznacznymi do kategorii głównej, a mogą nawiązywać do czegoś całkiem innego, co również kojarzy się z danym miejscem. Np. zamiast salon kosmetyczny, można użyć salon stylizacji paznokci, centrum spa, klinika urody czy makijaż okolicznościowy. Im więcej kategorii, tym większa szansa dotarcia do potencjalnych klientów. Przed wyborem kategorii warto przeanalizować wizytówki konkurencji, aby sprawdzić, jakie kategorie najchętniej wybierają. Warto też zadbać o to żeby wizytówka zawierała kompletne informacje o danej firmie, im więcej, tym lepiej. Bardzo przydatne będzie też dodanie atrybutów czyli dodatkowych informacji o firmie np. czy restauracja zapewnia miejsca parkingowe albo czy oferuje dania bezglutenowe czy wegańskie. Atrybuty zostaną też automatycznie przepisane do wizytówki po tym, jak klienci odpowiedzą na pytania na temat firmy, zadane przez Google np. czy lokal zapewnia dostęp do wifi albo czy budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Kiedy wizytówka Google będzie skuteczna?
Głównym celem jest przede wszystkim poprawienie pozycji, na której dana firma wyświetli się w Google, im wyższa pozycja, tym bardziej skuteczna wizytówka. Dobrze o danej wizytówce będzie też świadczyć zwiększenie ilości komentarzy użytkowników czy ich ocena. Warto regularnie sprawdzać statystyki wizytówki, aby zobaczyć co działa najbardziej skutecznie, w jaki sposób klienci trafiają na wizytówkę i jakie słowa kluczowe okazały się tymi, które prowadziły do wizytówki najczęściej. Dzięki temu będziemy wiedzieć, w jaki sposób rozwijać swoją wizytówkę, aby była ona jak najbardziej skuteczna i jakie frazy kluczowe zamieszczać w opisie produktów, aby dotarły do jak największego grona potencjalnych klientów. Więcej informacji o pozycjonowaniu wizytówki w Google Maps można znaleźć tutaj: https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/685/na-czym-polega-pozycjonowanie-w-google-maps
Artykuł zewnętrzny
https://www.mistrzu.com/usuwanie-negatywnych-opinii/
https://www.mistrzu.com/na-czym-polega-badanie-opinii-publicznej/