Jak sprawnie rozliczyć VAT?
Kto z Was nie miał problemów z rozliczeniem VAT-u. Przeczytaj, aby dowiedzieć się jak wyglądają rozliczenia podatkowe, czym jest biała lista podatników VAT oraz jednolity plik kontrolny.
Czym jest zwolnienie z VAT-u i kto może z tego skorzystać?
Decydując się na rozliczenie VAT warto dokształcić się w jakich przypadkach można liczyć na zwolnienie z podatku.
Przepisy w Polsce jasno wskazują, które nowe firmy mogą ubiegać się o zwolnienie z płacenia VAT. Warunek jest jeden, obrót firmy nie może być wyższy niż 200 tysięcy złotych w skali roku. Warunkiem jest również nie rejestrowanie firmy jako płatnika VAT. Co ważne każda nowa firma, która znajduje się w rejestrze, jest przez fiskus automatycznie uznawana za korzystającą ze wskazanej ulgi.
Przykładem portalu, w którym można dokonać wszelkich formalności są e deklaracje. Dzięki temu programowi można samodzielnie rozliczyć takie formularze jak:
- PIT-11,
- PIT-28,
- PIT-36,
- PIT-36L,
- PIT-37,
- PIT-39.
Dostępne są również wszystkie potrzebne załączniki do rozliczenia. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie.
Decydując się na rozwiązanie jakim jest zwolnienie z podatku, należy również pamiętać o wadach z tym związanych. Najbardziej istotnym dla większości przedsiębiorstw jest brak odliczenia od podatku zakupów, które są dokonywane na firmę. Odpis ten może być możliwy po tym jak dokona się wpisu danej firmy do rejestru. Musi mieć to jednak miejsce w tym samym miesiącu.
Jak sprawdzić, czy kontrahent jest VAT-owcem?
Kolejną zagwozdką dotyczącą rozliczania VAT-u jest sytuacja, w której zostaje wystawiona faktura VAT przez kontrahenta, który nie jest płatnikiem. Problem może powiększyć się, gdy okazuje się, że chodzi o transakcje obciążone tzw. odwrotnym podatkiem. W takich wypadkach należy bardzo dokładnie sprawdzić danego kontrahenta, ponieważ to na kliencie ciąży odpowiedzialność. Można prosto sprawdzić, czy dana osoba jest podatnikiem VAT, czy jest zwolniona z VAT-u.
Osobom z pewnością pomoże w tym biała lista podatników VAT. Aby sprawdzić szczegółowe informacje, należy podać dane firmy, a dokładniej:
- numer NIP,
- REGON lub sygnaturę wpisu w rejestrze KRS.
Gdy dana osoba wpisze te informacje, wyświetlana jest biała lista VAT, która informuje, czy dana firma jest płatnikiem. Co za tym idzie, czy transakcje są bezpieczne.
Co ważne brak wpisu w rejestrze płatników VAT wiąże się także z niemożnością wystawienia faktury VAT, a ta dla wielu klientów stanowi często czynnik decydujący. Firmy, które są zwalniane z tej opłaty mogą wystawiać tylko uproszczone faktury bez VAT-u. Jeżeli przez pomyłkę zostanie wystawiony f-VAT, firma powinna zapłacić podatek maksymalnie do 25 dnia miesiąca.
Czym jest jednolity plik kontrolny i jak z niego korzystać?
Plik kontrolny to narzędzie służące do prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Dzięki niej powstają standaryzowane pliki XML. Z drugiej strony jest wykorzystywany do rozliczeń CIT-u, tj. podatku dochodowego.
Plik kontrolny generowany jest na koniec każdego miesiąca. Ma on format pliku xml – przedstawia w jednym miejscu dane z:
- rejestru zakupów VAT,
- rejestru sprzedaży VAT.
Jak widać tematyka podatków i prowadzenia księgowości jest naprawdę szeroka i trudna do omówienia w całości w jednym wątku. Dlatego decydując się na rozliczenia samemu warto wcześniej dokształcić się w tym zakresie lub wynająć profesjonalistę do konsultacji. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo błędu.
Jakie są dla Was najbardziej zagadkowe zagadnienia związane z rozliczeniem VAT? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.
Artykuł partnera
https://www.mistrzu.com/pit-37-rozne-formy-znanej-deklaracji/
https://www.mistrzu.com/pit-28-czym-jest-i-co-warto-o-nim-wiedziec/