RSS

Rola windykacji w gospodarce

Windykacja odgrywa kluczową rolę w gospodarce, wpływając na jej stabilność i płynność finansową. Na co…

Roller Shop – Twój zaufany internetowy sklep z…

W dzisiejszych czasach aktywny styl życia zyskuje coraz większą popularność. Jednym z ulubionych sposobów na…

Optymalizacja podatkowa dla małych firm – jak legalnie…

Prowadzenie małej firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich są obciążenia podatkowe.…

Oczyszczanie wodorowe – skuteczna metoda pielęgnacji skóry

Oczyszczanie wodorowe to nowoczesna metoda pielęgnacji skóry, która zyskuje na popularności w salonach kosmetycznych. Dzięki…

«
»

PIT 28 – czym jest i co warto o nim wiedzieć?

  • Napisany przez:

Polskie prawo podatkowe to zbiór różnorodnych przepisów, które dokładnie mówią kto i kiedy powinien uiścić jaki podatek. Do najbardziej znanych podatków należy VAT oraz PIT. Jeśli chodzi o podatek PIT, który z angielskiego przetłumaczymy jako Personal Income Tax, w tym przypadku mamy do czynienia z różnymi jego typami. Przykładem jest PIT 28. Czym jest, kto jest zobowiązany do jego opłacenia oraz złożenia stosownych deklaracji? Sprawdź w poniższym artykule!

Czym jest PIT 28?

PIT 28 to kolejny typ deklaracji, która obowiązuje w prawie podatkowym. Jest to deklaracja, którą musi złożyć do Urzędu Skarbowego każdy, kto rozlicza się w formie ryczałtu oraz czerpie dochody z wynajmu prywatnego lokum. Ten typ deklaracji, podobnie, jak każdy inny, należy złożyć przed upływem 30 kwietnia każdego roku. Jeśli jesteś właściciele pozarolniczej działalności gospodarczej, masz obowiązek uiszczenia opłaty w formie procentu od wysokości uzyskanego przychodu. W zależności od typu działalności, ten procent może być inny.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych — czym jest?

Podatek w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych to najprostsza, najpopularniejsza i najwygodniejsza forma, jaka istnieje w naszym systemie podatkowym. Wystarczy uiszczenie należnego ryczałtu, aby był za pan brat z fiskusem. Do ogromnych zalet tego właśnie rozwiązania należy fakt, iż dostępnych jest dość dużo stawek podatkowych. Wahają się one od 2 do 18%. Rozliczanie się na zasadach ryczałtu jest łatwe i przyjemne. Należność oblicza się poprzez naliczenie odpowiedniej stawki od przychodu, a nie od zysku. Prowadząc działalność gospodarczą i decydując się na ryczałt, mamy możliwość również płacenia składki zdrowotnej o w miarę stałej wysokości.

Obowiązek złożenia deklaracji PIT 28 – kto składa?

Jeśli nie rozliczasz działalności na zasadach ogólnych, a na zasadach o zryczałtowanym podatku dochodowym, musisz do 30 kwietnia złożyć zeznanie PIT z numerem 28. Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, a wynajmujesz nieruchomość lub uzyskujesz przychody z działalności o podobnym charakterze, również musisz skorzystać z tego zeznania PIT. Co ciekawe, podatnicy rozliczający się przy pomocy ryczałtu nie mają możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu, co w przypadku skali podatkowej czy zasad ogólnych jest na porządku dziennym.

Jak rozliczyć PIT 28?

Jeśli chcesz rozliczyć PIT z tytułu umowy najmu, masz dwa wyjścia. Pierwsza opcja to osobista wizyta w Urzędzie Skarbowym, gdzie trzeba zjawić się z wydrukowaną i wypełnioną już deklaracją podatkową. Drugi sposób, znacznie szybszy i prostszy, to złożenie PIT 28 online. Obecnie możemy korzystać z kilku różnorodnych systemów, które nie tylko pozwalają na sprawdzenie poprawności wypełnionego zeznania podatkowego, jak i pozwalają na jego wysłanie drogą elektroniczną wprost do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Ulgi w 2023 roku

Wprowadzony na początku 2022 roku Polski Ład sporo namieszał w przepisach podatkowych. Pojawiły się nowe formy opodatkowania, nowe stawki dla osób rozliczających się przy pomocy ryczałtu oraz nowe formy na kasacji. Rozliczenie za 2022 rok może okazać się w niedalekiej przyszłości dość kłopotliwe. Podobnie, jak uzyskanie informacji dotyczącej ulg przysługujących osobom rozliczającym się przy pomocy PIT 28. A ulgi, z jakich mogą skorzystać te osoby to: wypłaty na IKZE, darowizny przekazane szkołom na edukację, wydatki rehabilitacyjne, ulga krwiodawcy, darowizny na walkę z COVID-19 czy ulga termomodernizacyjna. Ogromną pomocą może okazać się kalkulator ryczałt, który podpowie sporo i sprawi, że złożenie deklaracji stanie się bardziej przejrzyste.

Materiał zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/jak-rozliczyc-pit-36-za-2022-rok/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu