Kredyt gotówkowy i kredyt konsolidacyjny – czym są?
Kredyt gotówkowy może być równocześnie kredytem konsolidacyjnym, ale banki mają w swoich ofertach często też hipoteczne kredyty konsolidacyjne. W obu przypadkach pozwalają one połączyć wcześniejsze zobowiązania kredytowe klienta w jeden kredyt z niższą ratą.
W ofercie kredytowej banków możemy znaleźć różnego rodzaju kredyty. Są to zobowiązania finansowe udzielane na podstawie umowy kredytowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Można wymienić między innymi kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Czym one są? Z ofertami kredytów gotówkowych dowolnego przeznaczenia możesz zapoznać się na stronie: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe.
Pojęcie kredytów gotówkowych i konsolidacyjnych
Właściwie w każdym banku klient charakteryzujący się dobrą historią kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej oraz odpowiednio wysoką względem wnioskowanej kwoty kredytu zdolnością kredytową może otrzymać kredyt gotówkowy. To proste zobowiązanie finansowe, odpłatne, udzielane wyłącznie przez instytucje bankowe i pozwalające na sfinansowanie dowolnych celów kredytowych. Nic więc dziwnego w tym, że kredyty gotówkowe pozostają popularnymi kredytami na rynku bankowym w Polsce.
Kredyt konsolidacyjny z kolei jest specyficznym rodzajem produktu finansowego, który pozwala na połączenie innych zaciągniętych przez klienta zobowiązań finansowych. Minimum dwa kredyty czy dwie pożyczki mogą być połączone w jedno zobowiązanie, którym będzie kredyt konsolidacyjny.
Rodzaje kredytów konsolidacyjnych
W grupie kredytów konsolidacyjnych wyróżnia się co najmniej dwa rodzaje zobowiązań:
- gotówkowy kredyt konsolidacyjny (oferty dostępne na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny),
- hipoteczny kredyt konsolidacyjny.
Gotówkowy kredyt konsolidacyjny w odróżnieniu od hipotecznego kredytu konsolidacyjnego nie ma zabezpieczenia w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości.
Formalności związane z udzieleniem gotówkowej konsolidacji, bez zabezpieczenia, są mniejsze niż przy kredycie hipotecznym konsolidacyjnym. To ewidentna zaleta takiej formy konsolidacji. Jednakże gotówkowy kredyt konsolidacyjny ma niestety oczywiste wady. Do minusów takiego rozwiązania zalicza się: • wyższe oprocentowanie,
- wyższe wymagania względem zdolności kredytowej klienta,
- wyższą prowizję za przystąpienie do zobowiązania,
- krótszy okres kredytowania,
- wyższe koszty całkowite kredytowania.
Jednakże w przypadku kredytu gotówkowego konsolidacyjnego nie ma potrzeby obciążania hipoteki nieruchomości klienta. Zabezpieczenie hipoteczne przy hipotecznym kredycie konsolidacyjnym jest dla banku na tyle solidne, że jest w stanie zaoferować klientom o stosunkowo niskiej zdolności kredytowej odpowiednie rozwiązanie finansowe.
W przypadku zaciągania takiego kredytu konieczne jest dołączenie do wniosku kredytowego dokumentów zaświadczających posiadanie hipoteki w postaci domu, mieszkania, a nawet działki. Okres kredytowania w odniesieniu do kredytu konsolidacyjnego hipotecznego może być dłuższy i wynosić nawet 30 lat, a to przekłada się na minimalną wysokość raty w porównaniu z kredytem gotówkowym.
Pamiętać jednak musimy, że kredyt konsolidacyjny hipoteczny udzielony na kilkadziesiąt lat będzie miał wysokie całkowite koszty kredytowania, z uwagi na dłuższy okres spłaty. Wymagać też będzie zabezpieczenia w postaci hipoteki – za ustanowienie go trzeba będzie zapłacić.
Kiedy warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, a kiedy gotówkowy?
O zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego, który jest kredytem celowym, powinni pomyśleć ci, którzy spłacają aktualnie kilka zobowiązań kredytowych, np.:
- kredyt gotówkowy;
- kredyt samochodowy;
- pożyczkę gotówkową, w tym nawet pozabankową;
- kartę kredytową;
- kredyt ratalny itp. ie trudno jest się zgubić w terminach spłaty rat kapitałowo-odsetkowych w takim przypadku, dlatego istnieje ryzyko, że zaczną one za bardzo obciążać finanse kredytobiorcy. Z oferty kredytu konsolidacyjnego skorzystają wszyscy, którzy mają dobrą zdolność kredytową oraz dobrą historię kredytowania w BIK-u. Jeśli już są wpisane do rejestru w BIK-u opóźnienia w spłacie kredytów i pożyczek, wówczas bank najprawdopodobniej odmówi udzielenia kredytu konsolidacyjnego.
Korzyścią wynikającą z konsolidacji jest nie tylko to, że dzięki niej można uporządkować w dużej mierze swoje zobowiązania, ale i zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające ze spłacanych rat kredytów.
Obniżenie raty w przypadku kredytu konsolidacyjnego zwykle wynika z tego, że wydłużony zostaje okres kredytowania, a to z kolei pociąga za sobą wzrost ogólnych kosztów kredytowania po stronie klienta. Można jednak wynegocjować z bankiem bardzo dobre warunki konsolidacji, z niskim oprocentowaniem i prowizją za przystąpienie do zobowiązania, dzięki czemu staje się ona jeszcze atrakcyjniejsza dla kredytobiorcy, a jej koszty nie tak wysokie, jak można by się spodziewać.
Jak w praktyce działa kredyt konsolidacyjny?
Kiedy klient otrzymuje od banku pozytywną decyzję kredytową na złożony wniosek o kredyt konsolidacyjny – niezależnie od tego, czy będzie to kredyt gotówkowy, czy hipoteczny, rozpoczyna się procedura spłaty dotychczasowych kredytów i pożyczek. Klient nie musi przy tym właściwie nic robić, ponieważ to bank, w którym zaciąga kredyt konsolidacyjny, spłaci też wcześniejsze zobowiązania klienta z różnych miejsc. Później pozostaje już tylko spłacać ratę kapitałowo-odsetkową jednego kredytu konsolidacyjnego.
Artykuł zewnętrzny
https://www.mistrzu.com/zadbaj-o-plynnosc-finansowa-swojego-przedsiebiorstwa/
https://www.mistrzu.com/konto-osobiste-bez-oplat-o-czym-pamietac/
https://www.mistrzu.com/czy-sie-charakteryzuje-profesjonalne-konto-dla-spolki-zoo/