RSS

Obniżenie wieku emerytalnego

Obniżenie wieku emerytaln…

Bezpieczne przelewy z UK do Pols…

Wielu z nas zdecydowało s…

Tarcza antykryzysowa 3.0. Więcej…

Rząd stale udoskonala tar…

Rodzaje szybkich pożyczek pozaba…

Pożyczka po fińsku, pożyc…

Czy laserowe usuwanie tatuażu je…

Tatuaż to stale zyskująca…

Obniżenie wieku emerytalnego pon…

Decyzja odnośnie obniżeni…

Założenia ustawy o systemie moni…

Podczas kampanii wyborcze…

Jak znaleźć tanią nieruchomości …

Znalezienie nieruchomości…

Zarządzaj swoimi finansami rozwa…

Skuteczne zarządzanie swo…

Przyczepka rowerowa dla dziecka …

Najpiękniejsze i jednocze…

«
»

Pracownicze Plany Kapitałowe – na czym to polega?

W systemie emerytalnym w Polsce zaszły w ostatnich czasach istotne zmiany. Choć może nie tyle zmiany, co uzupełnienia – i to nie całego systemu, a raczej jego części. Nie chodzi tu bowiem ani o debatę i związane z nią zmiany dotyczące wieku emerytalnego, których byliśmy świadkami w ostatnich latach, ani nawet o zapowiedzi likwidacji OFE. Od nowego roku zaczęły stopniowo wchodzić w życie przepisy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), które mają zachęcić Polaków do bardziej odpowiedzialnego oszczędzania pieniędzy z myślą o własnej emeryturze. Oczekiwania wobec nowego programu są duże, tak samo jak i zachęty do uczestnictwa w nim. Wdrożenie PPK w znaczący sposób ułatwia korzystanie z porządnego systemu ERP z modułem HR Kadry i Płace. Dzięki takiemu systemowi unikniemy pomyłek, bo cały proces odbywa się automatycznie. Przyjrzyjmy się, na czym dokładnie polegają Pracownicze Plany Kapitałowe.

Na stronie w całości poświęconej programowi Pracowniczych Planów Kapitałowych czytamy: „Pracownicze Plany Kapitałowe (w skrócie PPK) to regulowany ustawą z 4 października 2018 roku powszechny program oszczędnościowy, który powstał we współpracy rządu, Polskiego Funduszu Rozwoju, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych. Kapitał zebrany w ramach PPK będzie impulsem do rozwoju dla całej gospodarki oraz niezbędną »poduszką bezpieczeństwa« dla polskich emerytur”.

„Poduszka bezpieczeństwa” to bardzo trafne określenie, biorąc pod uwagę kondycję polskiego systemu emerytalnego, który – mówiąc delikatnie – nieraz łapał już zadyszkę. Przekonanie o tym, że wysokość przyszłych emerytur rzeczywiście stoi pod znakiem zapytania, jest powszechna w społeczeństwie. Mimo to stosunkowo niewielu Polaków korzysta z instrumentów, jakie oferuje trzeci filach, tj. m. in. z Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) czy Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Wspomniana ustawa o PPK ma właśnie na celu zmienić to podejście.

Kogo obejmują? Kiedy wchodzą w życie?

Pracownicze Plany Kapitałowe pomyślane są jako proces. To znaczy, że zaczną obowiązywać poszczególne kategorie pracodawców (od największych do tych całkiem niewielkich – lecz tutaj z istotnymi wyjątkami, np. co do mikroprzedsiębiorców) stopniowo, co pół roku.

– Nowy system będzie uruchamiany etapami. Pierwsze składki popłyną z największych firm – zatrudniających powyżej 250 osób, dopiero po 1 lipca 2019 r. W praktyce po 1 lipca rozpocznie się procedura wyboru instytucji finansowej, do której popłyną nowe składki od pracowników, i podpisywanie z nimi umów. Pierwsze składki zostaną zapłacone dopiero w listopadzie i grudniu – czytamy na portalu „Rzeczpospolitej”.

W przeliczeniu na wartości bezwzględne, za niecałe pół roku do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych trafi ponad 3 miliony pracowników, natomiast w ciągu 2 lat niemal 11 milionów. Biorąc pod uwagę te liczby, można pokusić się o stwierdzenie, że PPK będzie docelowo programem powszechnym.

Kto się dokłada?

Jedną z największych zalet Pracowniczych Planów Kapitałowych jest na pewno to, że nie są to pieniądze wyłącznie odkładane przez pracownika. Na miesięczną składkę dokłada się bowiem jeszcze zarówno pracodawca, jak i państwo. Z budżetu finansowana jest tzw. wpłata powitalna w wysokości 250 zł, co ma zachęcić pracowników do uczestnictwa w programie. Z kasy państwowej może ponadto wpływać na indywidualne konto pracownika jeszcze 240 zł każdego roku.

Po stronie pracownika i pracodawcy mówimy o wpłatach podstawowych (minimalnych) oraz dodatkowych. W przypadku pracownika miesięczna wpłata minimalna to 2 procent wynagrodzenia, a dodatkowa – kolejne 2 procent (z wyjątkiem, jeśli pracownik nie zarabia 2700 zł w br. – wówczas jego składka może być niższa). Natomiast w przypadku pracodawcy wpłata minimalna wynosi 1,5 procent wynagrodzenia danego pracownika, zaś kwota dodatkowa – 2,5 procent wysokości tego wynagrodzenia.

Sposób wypłaty środków

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych posiada dokładnie rozpisany proces wypłaty środków w taki sposób, aby ograniczyć możliwość wcześniejszego wybierania pieniędzy – inaczej zresztą cały plan mijałby się z celem. Jak informuje Anna Bartosiewicz na portalu „Strefa Biznesu”:

– Oszczędności zebrane w ramach PPK będą należały do pracowników. Pieniądze z PPK będzie można wypłacić dopiero po ukończeniu 60. roku życia, i to w kwocie nieprzekraczającej 25% zgromadzonych oszczędności. Wypłatę pozostałej części środków trzeba będzie rozłożyć w czasie na okres minimum 10 lat.

Wcześniejsze podjęcie środków

Pozostaje jeszcze jedno z najbardziej palących pytań, związanych z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Wiemy, że granicą wypłaty środków jest 60. rok życia, ale czy istnieje jakaś możliwość wcześniejszego ich otrzymania?

– Tak – czytamy na stronie https://axa.pl/emerytura-i-inwestycje/ppk/pytania-o-ppk-i-odpowiedzi/, gdzie dokładnie opisano, na czym polegają Pracownicze Plany Kapitałowe – w dowolnym momencie przed osiągnięciem 60. roku życia może złożyć wniosek o wycofanie środków z PPK. Taki zwrot wiąże się jednak z utratą kwoty stanowiącej równowartość wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od Skarbu Państwa. 30% wpłat pochodzących od pracodawcy będzie przekazane na indywidualne konto uczestnika w ZUS. Od pozostałej kwoty zostanie potrącony podatek dochodowy.

Jest to jednak tylko jedna opcja na wcześniejszy wybór środków z konta emerytalnego. Pozostałe, związane głównie z nieszczęśliwymi zdarzeniami losowymi, nie są tak bolesne dla kieszeni pracownika. Na przykład w przypadku poważnej choroby, choroby współmałżonka albo dziecka, pracownik może podjąć 25 procent zgromadzonych na koncie środków. Inną opcją jest wykorzystanie pieniędzy zgromadzonych w ramach PPK na zakup mieszkania czy domu.

– Raz w trakcie uczestnictwa może wypłacić do 100% wartości środków zgromadzonych w PPK, aby pokryć wkład własny do kredytu na zakup domu lub mieszkania. Konieczny jest zwrot całości wypłaconych środków w wartości nominalnej w ciągu 15 lat – czytamy na stronie AXA.

Podkreślić należy jeszcze fakt, że co by się nie działo, pieniądze z konta nie znikną – nawet jeśli pracownik nie będzie w stanie ich wykorzystać, podlegają one dziedziczeniu. Możemy być więc pewni, że „poduszka bezpieczeństwa” emerytalnego – wracając do określenia z początku tekstu – w tym wypadku na pewno się otworzy.

Źródła:

  • A. Bartosiewicz, PPK w pigułce. Kogo obejmą Pracownicze Plany Kapitałowe 2019?, https://strefabiznesu.pl/ppk-w-pigulce-kogo-obejma-pracownicze-plany-kapitalowe-2019/ar/13772332 (dostęp: 10.03.2019)
  • Pracownicze Plany Kapitałowe – PKK, https://pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/, (dostęp: 10.03.2019)
  • Pracownicze Plany Kapitałowe – Pytana i Odpowiedzi, https://axa.pl/emerytura-i-inwestycje/ppk/pytania-i-odpowiedzi/ (dostęp: 10.03.2019)
  • M. Ratajczak, Pracownicze Plany Kapitałowe – dla 3 mln Polaków już w tym roku. Ile można zyskać?, https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pracownicze-plany-kapitalowe—dla-3-mln,95,0,2424927.html (dostęp: 10.03.2019)
  • M. Rzemek, Przedsiębiorcy mają kilka miesięcy na przygotowanie do wpłat na pracownicze plany kapitałowe, https://www.rp.pl/Kadry/301019978-Pracownicze-Plany-Kapitalowe-oszczednosci-na-przyszlosc-dla-milionow-Polakow.html (dostęp: 10.03.2019)

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu