RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

10 sposobów na schłodzenie mieszkania latem

 • Napisany przez:

Upały mogą czasem dać bardziej w kość niż mrozy. W naszym klimacie każdy dom i blok wyposażony jest w ogrzewanie, ale znacznie mniej lokali wyposażonych jest w klimatyzację. Jednak jest kilka dobrych sposobów na to, aby schłodzić latem swoje mieszkanie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W przypadku upałów sprawdza się stara zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego pierwsze sposoby na schłodzenie mieszkania będą miały charakter prewencyjny.

 1. Pierwszym sposobem może być wietrzenie pomieszczenia rano i wieczorem. Wtedy temperatura jest najniższa, a powietrze na zewnątrz rześkie i przyjemne.
 2. Drugi sposób to zupełne przeciwieństwo pierwszego. Otóż podczas największych upałów w ciągu dnia należy bezwzględnie zamykać wszystkie okna oraz zasłaniać je. Zapobiegnie to dostaniu się gorącego powietrza do wnętrza pomieszczenia.
 3. W zapobieganiu wysokim temperaturom sprzyjają rośliny, które nie tylko wytwarzają tlen, ale także obniżają temperaturę.
 4. Wyłączenie wszystkich zbędnych urządzeń elektrycznych może nie obniży temperatury w pomieszczeniu, ale z całą pewnością zapobiegnie podnoszeniu się jej.

Domowe sposoby na upał

Oczywiście, kiedy już jest gorąco, również można radzić sobie z tym na własną rękę. Domowe sposoby też mogą ratować sytuację:

 1. Napełnienie wanny zimną wodą i otwarcie drzwi łazienki pomaga znacznie obniżyć temperaturę w całym mieszkaniu.
 2. Podobnie działa rozwieszanie w domu mokrych ubrań i ręczników.
 3. Temperatury w pomieszczeniu nie obniży zraszanie się wodą, ale może przynieść ulgę mieszkańcom. Podobny efekt może dać założenie mokrej koszulki.
 4. Podczas upału warto pić… gorącą herbatę! Już Indianie wiedzieli, że zimny napój podczas upałów tylko na chwilę oszukuje nasz organizm. Później jest jeszcze bardziej gorąco. W przypadku gorącej herbaty jest zupełnie na odwrót, najpierw grzeje, a potem przynosi uczucie chłodu.

Profesjonalne urządzenia

Sposobem na upały na pewno będą urządzenia stworzone z myślą o ludziach cierpiących w upalne dni.

 1. Wentylatory i nawilżacze powietrza mogą świetnie zadziałać. Te pierwsze stworzą przyjemny wiatr. Drugie zaś pozwolą na obniżenie temperatury o 2-3 stopnie o ile są odpowiednio wydajne.
 2. Oczywiście najlepszym przepisem na chłód w domu jest oczywiście klimatyzator. Odpowiednio przygotowany i dostosowany do wielkości pomieszczenie skutecznie schłodzi i przyniesie ukojenie podczas upałów.

Jak sfinansować zakup klimatyzatora?

Niestety domowe sposoby i zapobieganie przedostaniu się gorącego powietrza pomagają tylko na chwilę. Klimatyzator jest drogim, ale najskuteczniejszym rozwiązaniem. Nawet kiedy nie ma się gotówki na taki zakup, można sięgnąć po pożyczki krótkoterminowe. Są one dobrym rozwiązaniem dla każdego i można je załatwić od ręki. Taka pożyczka to idealny sposób na sfinansowanie klimatyzatora oraz innych sprzętów, które pomogą przetrwać upały. Jeśli jednak zdecydujemy się na tę formę pozyskania środków na zakup klimatyzatora, pamiętajmy, aby spłacić zobowiązanie w terminie. W ten sposób unikniemy dodatkowych odsetek karnych za nieterminową spłatę pożyczki.

Artykuł zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/grzejniki-klima-jako-alternatywa-dla-innych-systemow-grzewczych/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu